100 LAT „MORZA”

      Sto lat temu powstał słynny, niemalże kultowy miesięcznik „Morze”. Pierwszy numer w nakładzie 3000 egzemplarzy ukazał  się w Warszawie, w listopadzie 1924 roku. Był czarno-biały, skromniutki. Liczył zaledwie osiem stron. Kosztował 40 groszy. W tamtym roku sporo, bo była to wartość ośmiu bułek. Tytuł wybrano  spośród wielu propozycji, chociażby takich jak: „Fale Bałtyku”, „Morza…

Czytaj więcej

JAK OGROMNY WIELORYB TRAFIŁ DO LITERATURY, FILMU I OPERY

      Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 1819 roku.  Wówczas z portu Nantucket, znajdującego się na wyspie o tej samej nazwie (wschodnie wybrzeże USA) wypłynął  w rejs wielorybniczy statek, trójmasztowy żaglowiec „Essex”.  Załoga liczyła dwadzieścia osób. Statkiem dowodził świeżo upieczony kapitan George Pollard, a pierwszym oficerem był Owen Chase, doświadczony wielorybnik i marynarz.  Mieli wrócić za…

Czytaj więcej

          POMNIK PAMIĘCI

„Pamięć o tych, którzy nie wrócili jest wykładnią kultury ludzi morza” – kpt. ż. w. Zygmunt Ziółkowski        Od 35 lat na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie  stoi niezwykły pomnik. Poświęcony jest tym, którzy nie powrócili z morza.        Na tabliczkach są nazwiska marynarzy, rybaków i żeglarzy, nazwy statków i daty. Kiedy w październiku 1989 roku…

Czytaj więcej

Kapitańska Choinka na Łasztowni

Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stara Rzeźnia oraz Grupa CSL zapraszają na kolejne wydarzenie, którego celem jest promocja kultury marynistycznej w Szczecinie. Kapitańska Choinka na Łasztowni odbędzie się 31 grudnia o 12:00 na Skwerze Kapitanów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta. Promocja kultury marynistycznej to jedno z najważniejszych zadań Grupy CSL…

Czytaj więcej

Takiego kwartału jeszcze nie było! Pracowita końcówka roku Grupy CSL!

Ten rok był wyjątkowo pracowity dla całej Grupy CSL. Nie da się ukryć, że pod kątem networkingu, targów, pozyskiwania nowych klientów i prezentowania naszych możliwości był to kwartał absolutnie rekordowy. – Zależy nam na tym, by w czasie trudnym dla logistyki prezentować naszym klientom nasze możliwości, determinację oraz to, że od 25 lat mają w…

Czytaj więcej

TAMTE LATA, TAMTE STATKI. Pamięci Kapitana Wiktora Czappa

20 grudnia, 2023 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan żeglugi wielkiej Wiktor Czapp. Miał 91 lat. Był znany i lubiany nie tylko wśród ludzi morza w Szczecinie i Trójmieście. Pasjonat historii polskiej floty, morskiego szkolnictwa i morskich tradycji. Ciekawie o tym mówił i pisał. Spotkałam się z Panem Kapitanem parę tygodni temu, we wrześniu. Wysłuchałam…

Czytaj więcej

Koniec lodołamania w Szczecinie. „Sytuacja jest mocno ustabilizowana”

 Zakończyła się polsko-niemiecka akcja lodołamania koordynowana przez Wody Polskie w Szczecinie. Przez ponad tydzień lód na Odrze kruszyło 13 jednostek pływających – 7 z Polski oraz 6 z Niemiec. Obecnie lód, który możemy zobaczyć na wodzie jest pokruszony, mokry i niezbrylający się w niebezpieczne zatory. – Praca Wód Polskich zakończyła się sukcesem. Nie było i…

Czytaj więcej

Nietuzinkowe wystawy na ścianach Galerii w Starej Rzeźni

Jedną wystawę już można oglądać, a inna będzie mieć premierę niebawem! Galeria Szczecińska w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia to miejsce, w którym o każdej porze roku mieszkańcy Szczecina i turyści mogą zobaczyć dzieła lokalnych twórców. – Cieszymy się, że po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią możemy już zaprosić gości do Starej Rzeźni, do Kubryka Literackiego…

Czytaj więcej

Bolewski & Tubis. Duet, który nadaje się tak samo na Openera jak i na kameralne festiwale jazzowe

Takie muzyczne hybrydy nie zdarzają się często, bo w muzyce tego duetu znajdziecie zarówno klasyczne instrumenty i inspiracje jazzowe jak i motywy, których nie powstydziliby się artyści, których znamy na co dzień w największych radiostacji w Polsce. Duet Bolewski i Tubis w 2020 roku powracają na koncertowy szlak żeby promować wydaną w 2018 roku płytę…

Czytaj więcej