11 listopada w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. NIEPODLEGŁOŚĆ KOLEJNY RAZ NA MASZCIE

Kultywujemy tradycje marynistyczne i staramy się pokazywać kolejnym pokoleniom jak ważne jest zwracanie uwagi na ludzi morza jako współtwórców naszej wolności. W roku 2020 podczas świętowania Narodowego Dnia Niepodległości w Starej Rzeźni również nie zabraknie akcentów marynistycznych. Ten rok ze względu na pandemię jest jednak zupełnie inny niż ubiegłe i nasze świętowanie też wyglądać będzie trochę inaczej. – Nie chcemy rezygnować z naszych tradycji. Pandemia mocno dotknęła świat kultury, wiele wspaniałych wydarzeń nie mogło się odbyć. My się jednak nie poddaliśmy i nasze cykliczne inicjatywy jak np. „Szwajowa niedziela” czy „Niedziela z Filipinkami” miały miejsce. Obchody 11 listopada traktujemy trochę jako nasz obowiązek jako instytucji kulturalnej, która stawia sobie za zadanie promocję morza i tradycji morskich – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

Centrum Kultury Stara Rzeźnia nie odżegnuje się od tradycji minionych lat i znów 11 listopada chce pokazać mieszkańcom Szczecina jak ważną rolę w odzyskaniu naszej wolności pełnili ludzie morza. W czasie okupacji często to właśnie jednostki morskie stawały się ostatnią ostoją polskości i ostatnimi miejscami, gdzie powiewać mogła flaga. Ludzie morza to wielcy patrioci. Centrum kultury Euroregionu Stara Rzeźnia organizując wydarzenie „Niepodległość na Maszt” i wspólnie odśpiewując Hymn Państwowy oraz corocznie Hymn do Bałtyku chce podkreślić i uhonorować jak wspaniale kultura marynistyczna promuje i zakorzenia polskość w naszym narodzie.

– Zaczniemy o godzinie 11:11 od podciągnięcia Bandery Polski na „Kapitańskim Maszcie” ulokowanym na Skwerze Kapitanów nieopodal Starej Rzeźni. Uroczyście odśpiewamy „Hymn do Bałtyku” oraz oczywiście nasz „Mazurek Dąbrowskiego”. Kapitanowie przygotowali okolicznościowe przemówienia. Będzie więc wiele akcentów morskich i patriotycznych. Po uroczystościach plenerowych przenosimy się do Starej Rzeźni, gdzie o 13:00 odbędzie się projekcja filmu „Lila” oraz spotkanie autorskie z Panem Cezarym Krajewskim. Spotkanie jest bezpłatne, ale ze względu na obostrzenia sanitarne obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Kubryku Literackim. Na godzinę 15:00 w Sali Iluzjon zaplanowaliśmy retransmisję koncertu orkiestry wojskowej – mówi Agnieszka Górska, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – To nie jest koniec atrakcji. Postaramy się żeby w tych trudnych czasach nasze wydarzenia były równie atrakcyjne jak w latach ubiegłych. Przypominamy, że wszystkie wydarzenia przez nas organizowane, odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego – przypomina Agnieszka Górska.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia na bieżąco profili Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w mediach społecznościowych. 11 listopada kolejny raz – na Łasztowni lub przez Internet – ale zawsze razem, świętować będziemy polską niepodległość.

Pozostaw komentarz