RELACJE Z WYDARZENIA.  „Zielony Szczecin” uchwycony na wyjątkowych fotografiach

We wtorek, 20 października, w Starej Rzeźni odbyła się premiera albumu „Zielony Szczecin”. To piąty z cyklu albumów wydanych wspólnie przez Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Znajdziemy w nim 240 niezwykłych zdjęć prezentujących piękną przyrodę naszego miasta uchwyconą przez 24 fotografów.

Szczecin może poszczycić się wyjątkową roślinnością. W mieście znajdziemy wiele pięknych parków, skwerów i zieleńców, w których roi się od wyjątkowych drzew i krzewów. Tę niezwykłą florę Szczecina dostrzegli członkowie i sympatycy Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy wyruszyli w miasto z aparatami w dłoniach i uchwycili piękno przyrody naszego miasta. Ich zdjęcia można podziwiać w albumie „Zielony Szczecin” wydanego wspólnie z Grupą CSL. W miniony wtorek można go było zobaczyć po raz pierwszy podczas premiery w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.  – Czujemy, że naszą misją jest pokazywanie światu jak piękny jest Szczecin. To jest nasz piąty album. On trafi do rąk kolekcjonerów, stanie się być może prezentem pod choinkę, ale my jako CSL zadbamy także, by trafił do naszych klientów na całym świecie. Szczecin jest pięknym miastem, pełnym wspaniałych terenów zielonych. Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało najpiękniejsze oblicza naszego miasta – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

– Dzięki temu, co państwo robicie, powstają takie wyjątkowe książki, a cudowny, zielony Szczecin pokazany waszymi oczyma jest przepiękną promocją naszego miasta, bardzo za to dziękuję – zwróciła się na samym wstępnie do autorów zdjęć Laura Hołowacz, prezes firmy CSL.

– Wybieranie zdjęć do albumu z tysięcy, które zostały przedstawione, to nie był łatwy proces – przyznał Tomasz Seidler, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Bardzo dziękuję autorom fotografii za ich pracę i pasję, dzięki nim powstał ten wyjątkowy album poświęcony Szczecinowi. Zieleń jest jednym z wyznaczników naszego miasta nie tylko na mapie Polski, ale i świata. Tę zieleń zawdzięczamy przedwojennym gospodarzom, ale i nam samym. Ta zieleń jest obok nas, jest tłem naszego życia, dla nas jest tak naturalna, że czasem zapominamy jak bardzo jest wyjątkowa i to bez względu na porę roku.

W trakcie spotkania, autorzy zdjęć zamieszczonych w albumie, opowiadali o miejskiej zieleni i zdjęciach, które nierzadko powstawały o świcie lub w miejscach mało znanych szczecinianom.

Leśnik Zbigniew Pajewski zdradził ciekawostki dotyczące lasów otaczających Szczecin oraz funkcje, jakie pełnią.

– Przed laty presja na wędrowanie po lesie była dużo większa niż teraz, w lasach można było spotkać więcej ludzi, a co za tym, idzie więcej wydeptanych ścieżek – mówił. – Teraz więcej jest miejsc w naszych lasach, które są bardziej dzikie, natura kieruje się tu swoimi prawami. Trzeba jednak przyznać, że Szczecin to piękne kulturalne centrum otoczone szerokim wałem ochronno-rekreacyjno-produkcyjnej zieleni.

Miłośnik przyrody, Paweł Madejski, znany m.in. z profilu na facebooku „Drzewa i krzewy Szczecina”, opowiadał o wyjątkowych okazach roślin, które spotkać możemy w szczecińskich parkach. – Nigdzie nie ma tak sprzyjającego klimatu dla roślinności z całego świata jak w Szczecinie – przyznał. – Dendrolodzy z różnych stron Polski są zachwyceni różnorodnością gatunków jakie mamy w naszym mieście.

Paweł Madejski zaprosił też wszystkich chętnych na organizowane przez siebie spacery po mieście, w trakcie których oprowadza po Szczecinie i opowiada o tutejszej roślinności. Zdradził też swój wyjątkowy pomysł, który zakłada umieszczenie tabliczek z nazwami drzew i ich opisem w szczecińskich parkach, od Parku Żeromskiego zaczynając.

Wśród zdjęć zamieszczonych w „Zielonym Szczecinie” znajdziemy tajemnicze fotografie wykonane na mokradłach przez wiceprezesa Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, Bogusza Borkowskiego.

-Znam wyjątkowe, zielone miejsca w Szczecinie, gdzie ręka ludzka dawno nic nie zrobiła – mówił Borkowski. – To są miejsca, gdzie przyroda żyje swoim rytmem, choć znajduje się niedaleko nas. To jest inny świat, który lubię odkrywać i który chciałem pokazać innym.

Autorem nocnych zdjęć zieleni, zamieszczonych w albumie, jest Piotr Wolski.

– Wstaję o świcie do pracy, z tego względu często widzę wschody słońca i mogę obserwować miasto nad ranem, kiedy jest jeszcze spokojnie i cicho – mówił. – Lubię fotografować o takiej porze miasto i jego roślinność. Nocą i nad ranem te rośliny stają się naprawdę niezwykłe.

W albumie „Zielony Szczecin” znajdziemy 240 fotografii, które pokazują roślinność naszego miasta w różnych jego zakątkach i o różnych porach roku. Na zdjęciach zobaczymy drzewa, krzewy i kwiaty rosnące w centrum, na Cmentarzu Centralnym, w Parku Kasprowicza, Lesie Arkońskim, ale też w zakamarkach Puszczy Wkrzańskiej czy na pobliskich łąkach i wokół stawów.

– Wierzę, że ten album będzie dla wszystkich piękną przygodą z fotografią i naszym miastem – podsumował Tomasz Seidler. – Traktujcie ten album jak przechadzkę, która nie polega na tym, aby gonić storna za stroną, ale aby razem z autorami zdjęć eksplorować w spokoju zielone przestrzenie naszego miasta.

Pozostaw komentarz