Tablice o statkach Polskiej Żeglugi Morskiej na Skwerze Kapitanów

Dni Morza w tym roku w Szczecinie odbywać się będą od 14 do 16 czerwca. Wiele ciekawych wydarzeń dziać się będzie na Wałach Chrobrego, ale i na Łasztowni, gdzie przy nabrzeżach zacumuje znaczna część jednostek, które odwiedzą Szczecin. Swoje własne inicjatywy przygotowuje Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia o czym poinformujemy niebawem. Okazuje się jednak, że wiele będzie się dziać także na okolicznym Skwerze Kapitanów, o który troszczy się kpt. Włodzimierz Grycner, Kapitan Żeglugi Wielkiej. Przed nami odsłonięcie odrestaurowanych tablic statków należących do Polskiej Żeglugi Morskiej. W czasie Dni Morza na Skwerze odbędą się także tradycyjne uroczystości, wśród których przewidziano m.in. wypuszczenie w powietrze białych gołębi.

Nowe tablice, które są już do zobaczenia na Skwerze Kapitanów, oficjalnie zaprezentowane zostaną w czasie tegorocznych Dni Morza. Jak mówi Kapitan Włodzimierz Grycner, wzbogacenie ekspozycji Skweru jest inicjatywą Prezes firmy CSL Laury Hołowacz, która stwierdziła, że łasztowniowe mury wymagają dodatkowych elementów ozdobnych poza tablicami dotyczącymi Flisu Odrzańskiego, które prezentowane były kilka miesięcy temu. Tablice, które możemy oglądać pochodzą z 2011 roku, kiedy to Polska Żegluga Morska świętowała 60-lecie istnienia. Kapitan Grycner uratował je przed dalszą degradacją, zostały zakonserwowane, odnowione, oprawione i teraz będą cieszyć i edukować wszystkich gości Łasztowni: – Szukałem zdjęć żeby pokazać jakie statki, stare, ale i nowsze pływały pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej. Udało mi się dotrzeć do starych tablic przygotowanych na 60-lecie PŻM. Udało się je pozyskać i wyremontować i dzisiaj, w ładnych ranach są ozdobą naszego skweru – mówi Kapitan Grycner. Łącznie na Skwerze Kapitanów zawisło osiem tablic – przedstawiających zarówno promy pasażerskie jak i statki przeładunkowe. – Jeszcze 15 lat temu to flota PŻM miała 120 statków, a teraz ma połowę tego. Chcieliśmy pokazać naszą historię i wrócić do tego, żeby ludzie pamiętali o tym jak ważna jest gospodarka morska. Tablice zostały przez nas oczyszczone, zaimpregnowane i specjalnie oprawione. Montaż odbył się na początku maja i serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tych tablic podczas Dni Morza. Już teraz widzimy jak te tablice upiększyły nasz Skwer – dodaje Kapitan Włodzimierz Grycner.

Obecnie na Skwerze Kapitanów ulokowana jest całkiem bogata ekspozycja prezentująca zarówno osiągnięcia Flisu Odrzańskiego, Odrzanską Drogę Wodną, fragmenty jednostek pływających, w tym Maszt Skweru Kapitanów czy kilkanaście tablic prezentujących sylwetki żyjących i nieżyjących Kapitanów Żeglugi Wielkiej związanych ze Szczecinem. Odsłonięcie tablic odbędzie się 15 czerwca o godzinie 14.00. Spotkanie ma charakter otwarty: – Ważną dla nas uroczystością jest wypuszczenie w niebo gołębi. Uroczystości towarzyszyć będzie oprawa muzyczna i literacka, a następnie odbędzie się spotkanie w Mesie Kapitańskiej w Starej Rzeźni – dodaje kpt. Grycner.

Podczas Dni Morza w Centrum Kultury Euroregionu odbywać się będą wydarzenia związane z marynistyczną częścią największego, plenerowego wydarzenia w Szczecinie. Już wkrótce więcej informacji w tym temacie.

Pozostaw komentarz