Czerwiec w Starej Rzeźni. Mariusz Szczygieł, Spoiwa Kultury i Dni Morza

Mimo zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wakacyjnego, w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wciąż wiele się dzieje. Przed nami wystawy, koncerty, spotkania autorskie oraz mnóstwo wydarzeń o charakterze literackim przygotowanych przez Stowarzyszenie Progressum. W Starej Rzeźni i na Skwerze Kapitanów wiele się będzie dziać w czasie Dni Morza. Wstęp na wiele organizowanych przez nas wydarzeń jest bezpłatny.

– Wiele instytucji kultury w czerwcu szykuje się już do wakacyjnej przerwy, a my wręcz przeciwnie, cały miesiąc zapraszamy na bardzo interesujące inicjatywy. Zaczynamy już w niedzielę od wracającego na Łasztownię festiwalu Saxmania. Koncert saksofonistów szczecińskich to gratka dla wielbicieli tego instrumentu, ale i również dla tych, którzy nie znają siły saksofonu, a chcą ją poznać. Koncert startuje o godzinie 17.00 i wstęp na niego jest bezpłatny. 8 czerwca zapraszamy na monodram Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną”. Artystka znana jest z ogromnej charyzmy i nietuzinkowego poczucia humoru. Pod koniec miesiąca projekt realizowany w ramach festiwalu Spoiwa Kultury czyli występ zespołu Cukry czyli połączenie muzycznej tradycji i nowoczesności – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Wydarzeniem miesiąca jest projekt „W krainie czaru i uśmiechu” – czyli historia szczecińskiej operetki już 30 czerwca. Więcej szczegółów na temat tego projektu powiemy niebawem. Zapraszamy także na projekty i spotkania literackie, których w czerwcu będzie całe mnóstwo – zachęca Patryk Walczak. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna także zapisy na wakacyjne półkolonie.

 

HARMONOGRAM:

 

Koncert „Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu” w ramach festiwalu SAXMANIA 2019 02.06.19 / 17:00 / wstęp wolny

Festiwal SAXMANIA  to impreza obejmująca szereg koncertów solowych, kameralnych i symfonicznych, z udziałem wybitnych saksofonistów klasycznych z kraju i ze świata. Na wszystkie koncerty festiwalowe, które odbędą się w Szczecinie wstęp będzie bezpłatny. Festiwal konsoliduje polskie środowisko muzyczne, we wspólnych kreacjach artystycznych łączy saksofonistów z całego świata, wywiera silny wpływ na odbiorców w każdym wieku. Koncerty festiwalowe odbędą się zarówno w Szczecinie, jak i na jego obrzeżach, dając możliwość tamtejszym społecznościom uczestniczenia w kulturze.

2 czerwca SAXMANIA zawita do Starej Rzeźni. Na scenie pojawią się taki wykonawcy jak: Duo Gemini, Cyprian Szawracki, Rafał Pikusa, Ewa Ruszała oraz Trio Mystery z AS w Szczecinie.

  1. edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów
    03.06.19 / 17:30 / bilety: 69 – 139 złdycja Wielkiej Wymiany Kontaktów to spotkanie kierowane do przedsiębiorców, którzy w trakcie wydarzenia będą mogli nawiązać liczne kontakty biznesowe. Spotkanie jest podzielone na trzy etapy: networkingowy (podzielony na dwie części), merytoryczny oraz kolację VIP. Część pierwsza polega na poznaniu się i pierwszej wymianie kontaktów między uczestnikami. Część druga to dwa wykłady eksperckie. W tej edycji wygłoszą je: Jerzy Zientkowski (Mówca inspiracyjny, autor, mentor i trener), który opowie o roli emocji w biznesie oraz Piotr Cygan (Certyfikowany coach i biznes trener), który przedstawi zasady budowania przewagi konkurencyjnej z wykorzystaniem zasobów własnych oraz czerpiąc z otoczenia. Po części merytorycznej odbędzie się druga część wymiany kontaktów. Spotkanie zakończone będzie kolacją VIP. Więcej informacji oraz bilety dostępne na stronie: www.wielkawymianakontaktow.pl/szczecin

Wystawa Andrzeja Łazowskiego Szczecin –  mikrocentrum Europy
13-30.06.19 / wstęp wolny / wernisaż:13.06 19:00

Andrzej Łazowski, artysta fotograf i Ewa Podgajna, dziennikarka czekają na zgłoszenia od szczecinianek i szczecinian, którzy chcą, by ich portrety znalazły się na wystawie. Jak mówi fotograf: Mam nadzieję, że kobiety będą miały większy niż dotychczas wpływ na tworzenie rzeczywistości w XXI wieku, dlatego zapraszam kobiety, aby to one zrobiły pierwszy krok. Każda z bohaterek może zaprosić na sesję mężczyznę, z którym chętnie współpracuje, którego lubi, kocha, z którym pracuje, z którym dzieli pasje. Z którym łączą je relacje rodzinne czy zawodowe. A czasami nie. Portrety zostaną pokazane na wystawie w Starej Rzeźni. W efekcie powstanie ale też świadectwo naszej wolności w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, od których rozpoczął się proces budowania państwa opartego na takich wartościach jak demokracja i wolność.

Zgłoszenie na sesję u Andrzeja Łazowskiego prosimy przesłać SMS-em na nr 601 738 038, lub
e-mailem a.lazowski@wp.pl Wiadomość należy zatytułować: „Szczecin mikrocentrum Europy”.

Spotkanie autorskie z Jackiem Galińskim „Kółko się Pani urwało”
07.06.19 / 18:00 / wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jackiem Galińskim – autor, scenarzysta, sportowiec. Miłośnik sztuk walki. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Laureat konkursu scenariuszowego „Wszystko zostaje w rodzinie” Akson Studio.

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści. Postanawia policzyć się z nim sama.

Komedia/monodram Aldony Jankowskiej „LATAJ Z KRYSTYNĄ”
08.06.19 / 17:00 / bilety: 55 zł

Organizator: MD Impresariat Artystyczny

Spektakl Aldony Jankowskiej, cieszącej się niesłabnącą sympatią widzów aktorki dramatycznej i komediowej oraz mistrzyni metamorfozy, to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea, brana absolutnie na poważnie. Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący „tu i teraz”, nie mogąc znieść rzeczywistości są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? – na to pytanie Aldona Jankowska szuka odpowiedzi, a przy tym opowiada niezwykle zabawną historię, mając jak zwykle mocnego asa w rękawie.

Literatura na Łasztowni
10.06.19 / wstęp wolny

Wykład Małgorzaty Krawczak „Egoizm – a fuuu… nieładnie, no kto tak robi? Co ludzie powiedzą?!” 11.06.19 / 18:00 / wstęp wolny

Małe dziecko obwieszcza swoje istnienie światu najpierw za pomocą płaczu i śmiechu, a w miarę podrastania tym, czego chce lub nie. Niestety wychowanie i cała związana z nim socjalizacja to przeważnie proces tłamszenia – z „ja tak chcę!” do „jak tego chcecie…” Styl życia nakierowany na realizację własnych marzeń, niejednokrotnie bywa piętnowany, naznaczony nieposłuszeństwem i ołatkowany egoizmem. Szczególnie dotkliwe jest to w stosunku do kobiet, żon, matek… choć panowie też zbierają cięgi. A egoizm, gdy się go dobrze zrozumie, piękny jest…

Wykład Jacka Rudnickiego “Wyspiański i himalajski jazz”
18.06.19 / 20:00 / wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem
24.06.19 / 18:00 / bilety: 45zł

Organizator: MD Impresariat Artystyczny

Nie ma nie zawsze oznacza brak. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem o jego najnowszej książce NIE MA.

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

Koncert zespołu Cukry w ramach festiwalu “Spoiwa Kultury”
25.06.19 / 18:30 / wstęp wolny

Teatr Kana już po raz dwudziesty zapraszana na festiwal Spoiwa Kultury. Tym razem przywołana zostanie symbolika Tygodnia. Każdy z 7 dni ukierunkowany będzie na pogłębione spotkanie z jednym z ważnych dla nas obszarów. Każdy będzie kawałkiem osobnej ścieżki, który składa się na naszą wspólną drogę.

W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do Starej Rzeźni na koncert zespołu Cukry. Cukry to projekt muzyczny, który powstał w 2017 roku, w Warszawie, w kuchni przy małym stole. Stara i nowa tradycja, przestrzenie wiejsko -miejskie, lata 90. i dziewczyńskie historie opowiedziane w podwórkowy sposób. Trzy pyskate białe wokale, wyszczekane teksty, gęsta muza w równowadze z ciszą i miękkością uczuć. Inspiracje polską muzyką tradycyjną i współczesną poezją. Tematy otwierają przestrzeń ruchowo -performatywną. Wejście w to, co wyparte i zapomniane, odczuwane, dobrze znane.

Wystawa Macieja Woltmana
24.06 – 28.07.19 / wstęp wolny / wernisaż: 26.06 18:00

„W krainie czaru i uśmiechu” – czyli historia szczecińskiej operetki
30.06.19 / wstęp wolny

Półkolonie naukowe z LEGO Education
01 – 05.07.19 / koszt: 499zł

Pozostaw komentarz