ŻEGLARSTWO, MORZE, HISTORIA
kpt. ż.w Zbigniew Sak. Był moim przyjacielem
Niebawem minie pół roku od śmierci kpt. ż. w. Zbigniewa Saka ( zmarł 4 sierpnia 2022 roku), człowieka wielu talentów; menedżera floty handlowej i polskiej żeglugi promowej, współtwórcy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu (pracował także w kierownictwie tej firmy), pisarza, publicysty, autora szeregu publikacji z obszaru gospodarki morskiej, żarliwego obrońcy przywrócenia polskiej bandery na…
Czytaj więcejKpt. ż. w. ZBIGNIEW SAK (1931-2022) – „TAKICH LUDZI NIE DA SIĘ DOGONIĆ”
To słowa dr Jacka Trojanowskiego, kpt. żeglugi śródlądowej z laudacji, którą wygłosił na benefisie kpt. Saka. „Poznałem kapitana w roku 1960. Byłem kilkuletnim chłopcem i mój tata, pilot morski, postawił mi najmłodszego wówczas w powojennej flocie kapitana statku jako wzór do naśladowania. Miałem go dogonić. Dziś wiem, że to nierealne. Takich ludzi nie da się…
Czytaj więcejWnioski po odrzańskiej tragedii. Stara Rzeźnia działa aktywnie, by promować życie nad rzeką
Katastrofa ekologiczna na Odrze to jeden z tematów, który mocno rozgrzewał opinię publiczną w sierpniu. W trzy tygodnie z rzeki na wysokości Pomorza Zachodniego wyłowiono ponad 180 ton śniętych ryb. Sytuacja morfologiczna rzeki się poprawia, ale straty są niepowetowane i trudno oceniać kiedy będzie można mówić o tym, że Odra wróciła do swojej świetności. –…
Czytaj więcejCześć Jego Pamięci! Odszedł Kapitan Aleksander Walczak
Odszedł na „Wieczną wachtę”- „Wielki Człowiek”- „Przyjaciel Wszystkich”: Rektor WSM prof. dr kpt.ż.w. Aleksander Walczak. Doktor Honoris Causa Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Morskiej w Szczecinie. Wspaniały Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń absolwentów: Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, Państwowej Szkoły Morskiej, Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Szczecinie. Niedościgniony wzór oficera Marynarki Wojennej i Handlowej.…
Czytaj więcejŻagle 2022 coraz bliżej. Przypłyną spektakularne jednostki
Znamy największą gwiazdę zbliżającego się żeglarskiego święta „Żagle 2022”. W sierpniu do Szczecina, po raz pierwszy, przypłynie wybudowany w 1958 roku niemiecki trójmasztowiec – Gorch Fock. W ubiegłym roku zakończył się jego remont za…135 milionów Euro
Czytaj więcej„To będzie sentymentalna podróż i wspomnienie pięknej osoby”
27 lipca o godz. 18:00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony KRYSTYNIE ŁYCZYWEK, Pionierce Szczecina, znanej fotografce, romanistce. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne autorstwa Krzysztofa Kuźnickiego ze Stowarzyszenia Kamera. Red. Krystyna Pohl opowie o wspólnej wycieczce do Paryża z Krystyną Łyczywek, wystawach, spotkaniach, rozmowach i magii fotografii. Wstęp…
Czytaj więcejRed. Krystyna Pohl w Radiu Plus: „Pierścień Hallera to najważniejsze wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej”
Gościem magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń” była red. Krystyna Pohl, jedna z legend szczecińskiej gospodarki morskiej i wielka przyjaciółka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Podczas wywiadu opowiadała między innymi o historii Pierścienia Hallera, najbardziej prestiżowego wyróżnienia, jakie jest przyznawane ludziom zaangażowanym w promocję żeglarstwa, kultury marynistycznej i ogólnie gospodarki morskiej. Dodajmy, że właśnie…
Czytaj więcejŚWIĘTO LMiR W SZCZECINIE PIERŚCIEŃ HALLERA DLA LAURY HOŁOWACZ
Artykuł autorstwa red. Krystyny Pohl. Pierścieniem Hallera, najwyższym i najbardziej prestiżowym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej została uhonorowana Laura Hołowacz, założycielka firmy spedycyjnej CSL, inicjatorka rewitalizacji starej zabudowy na Łasztowi w Szczecinie, pasjonatka żeglarstwa, kultury i tradycji morskich. – Bez niej nie byłoby Starej Rzeźni, Skweru Kapitanów, Skweru Odry, nie byłoby wielu pięknych…
Czytaj więcejLaura Hołowacz z Pierścieniem Hallera
W sobotę w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
Czytaj więcej7 lat Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Czyli jak rozpoczął się proces rewitalizacji Łasztowni. BARDZO DUŻO ZDJĘĆ
W pierwszy dzień wiosny roku 2015 otwarto Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni. Kiedy Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz niecałe dwa lata wcześniej podejmowała decyzję o zakupie budynku wiele osób zastanawiało się – czy takie działanie ma sens? Zniszczony obiekt, niedostępna Łasztownia, poprzemysłowy teren. Jak tworzyć tam powierzchnię biurową, a co dopiero centrum kultury…
Czytaj więcej