Wnioski po odrzańskiej tragedii. Stara Rzeźnia działa aktywnie, by promować życie nad rzeką

Katastrofa ekologiczna na Odrze to jeden z tematów, który mocno rozgrzewał opinię publiczną w sierpniu. W trzy tygodnie z rzeki na wysokości Pomorza Zachodniego wyłowiono ponad 180 ton śniętych ryb. Sytuacja morfologiczna rzeki się poprawia, ale straty są niepowetowane i trudno oceniać kiedy będzie można mówić o tym, że Odra wróciła do swojej świetności. – Odra to ważna rzeka jeżeli chodzi o gospodarkę regionalną. Mowa zarówno o jej walorach turystycznych, rybackich jak i śródlądowych. Każdy z tych elementów został mocno poturbowany przez katastrofę ekologiczną. Mamy nadzieje, że sytuacja będzie przyczynkiem do refleksji nad stanem Odry. Jako firma logistyczna jesteśmy zwolennikami poprawiania żeglowności wód, ale musimy pamiętać, że z rzek nie należy robić autostrad. To może być dobry powód, by ponownie rozpocząć aktywną dyskusję o tym, jak ważny jest transport intermodalny. Zielony i ekonomiczny transport, to właśnie transport kolejowy – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

 

Jaka powinna być Odra? Dyskusja nad przyszłością rzeki powinna być konsekwencją katastrofy ekologicznej

Na Pomorze Zachodnie efekty katastrofy odrzańskiej dotarły w połowie sierpnia – zabierając życie milionom ryb i utrudniając działanie zarówno przedsiębiorcom jak i całemu sektorowi TSL.

– Sytuacja dla nas jest niewyobrażalna i trudna do akceptacji. Nasi klienci również zwrócili uwagę, że Odra powinna być rzeką objętą szczególnym nadzorem i opieką. Należy jej się większa uwaga. Dopuszczenie do tak wielkich zaniedbań jak katastrofa ekologiczna powinno być dla nas nauczką. Konsekwencją jest to, że 25 tysięcy przedsiębiorców odnotowało gigantyczne straty, a rzeka, która była naszą dumą została zanieczyszczona i jej walory naturalne być może na długie lata zakłócone i zniszczone – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL.

Przedstawiciele Grupy CSL przyznają, że śródlądowe działania na Odrze nie zostały mocno dotknięte przez katastrofę, bo żegluga nie była zablokowana. Sytuacja powinna jednak być inspiracją do rozmów na temat gospodarczej roli naszej rzeki.

– Odra to duma dla Szczecina. Ma wielki potencjał i od lat pracujemy nad jego ekspozycją. Czy dobrym kierunkiem jest jej pogłębianie i poszerzanie? Czy może stawianie na jej walory naturalne, turystyczne i rekreacyjne? – pyta Przemysław Hołowacz.

 

Stara Rzeźnia również działa aktywnie, by promować życie nad Odrą. Ekologiczny mural przebojem

Apel o zachowanie Odry dla kolejnych pokoleń wystosował także Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia stanął symboliczny mural przygotowany przez Kamilę Maślak, który symbolizował Odrę. Każdy w czasie wydarzenia Żagle 2022 mógł się wpisać na obraz z ciepłymi myślami i życzeniami dla rzeki poszkodowanej przez katastrofę.

– Miłość do Odry jest w tożsamości Grupy CSL jako firmy logistycznej i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, jako miejsca działającego kilkadziesiąt metrów od bulwarów, rzeki, mariny. To my zapraszaliśmy na „Dni ulicy Zbożowej”, kiedy jeszcze ludzie nie traktowali Łasztowni jako miejsca codziennych spacerów. Patrzymy na katastrofę ekologiczną z żalem, ale jednocześnie nadzieją, że wnioski z niej sprawią, że będziemy o naszą rzekę dbali jeszcze mocniej. Niekoniecznie traktując ją tylko jako „coś co płynie”, a jako miejsce dające nam życie w Szczecinie – mówi Prezes Grup[y CSL Laura Hołowacz.

Mural można było zobaczyć w Starej Rzeźni do końca sierpnia. Zostanie on jednak zachowany jako pamiątka.

– Mamy Skwer Kapitanów, mamy Mesę Kapitańską, Kubryk, tradycję Ligi Morskiej i Rzecznej. To wszystko nie ma sensu jeżeli nie będziemy mieli zdrowej, czystej, zadbanej rzeki – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

 

PUBLIKACJE MEDIALNE NA TEMAT MURALU PRZYGOTOWANEGO PRZEZ GRUPĘ CSL I CENTRUM KULTURY EUROREGIONU STARA RZEŹNIA

https://24kurier.pl/ekurier/odro-wracaj-do-zdrowia-cieple-mysli-dla-rzeki/

https://szczecin.naszemiasto.pl/mural-cieplych-mysli-dla-odry-kazdy-moze-wpisac-swoje/ar/c1-8955643

https://gs24.pl/mural-cieplych-mysli-dla-odry-mozesz-wpisac-swoje-zyczenia-dla-rzeki/ar/c1-16699131

https://www.super.fm/wiadomosci/3386/cieple-mysli-dla-odry

https://wszczecinie.pl/aktualnosci,to_wyjatkowy_mural_przedstawiajacy_odre_kazdy_moze_sie_na_nim_wpisac,id-42084.html

Pozostaw komentarz