Lodołamacze, ognisko i nauka o Odrze – Światowy Dzień Wody w RZGW Szczecin

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie Światowy Dzień Wody świętował w siedzibie Nadzoru Wodnego w Podjuchach. Zaprosiliśmy na zwiedzanie lodołamaczy wszystkich chętnych mieszkańców Szczecina oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Szkoły Podstawowej w Widuchowej. Przygotowano mnóstwo atrakcji, których celem było przybliżenie gościom działalności naszej instytucji. Nie zabrakło także atrakcji idealnie wpasowujących się w temat Światowego Dnia Wody oraz pierwszego dnia wiosny.

Podczas Dnia Otwartego Nadzoru Wodnego w Podjuchach zorganizowanego w ramach Światowego Dnia Wody mieszkańcy miasta mieli niezwykłą okazję by zwiedzić miejsca, które na co dzień są niedostępne. Na nabrzeżu zacumowały lodołamacze znajdujące się we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, można było także zobaczyć nowe oznakowanie nawigacyjne, które już niebawem zostanie zainstalowane na drogach śródlądowych Szczecińskiego Węzła Wodnego: – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie postawił na edukację i rekreację. Z jednej strony zwiedzanie lodołamaczy miało charakter lekcji, dzieciaki dowiedziały się na czym polega akcja lodołamania, kiedy jest prowadzona, jak duże ma znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Nasi goście mogli wejść na lodołamacz, porozmawiać z kapitanem. Równolegle odbywały się także lekcje na temat Odry prowadzone przez nasz Zespół Edukacji Ekologicznej – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy RZGW w Szczecinie. – Część rozrywkowa obejmowała ognisko z kiełbaskami, dla dzieciaków to była wielka atrakcja, szczególnie, że miejsce w którym zostało zorganizowane ognisko jest niezwykłe. Widok na lodołamacze, most zwodzony w Podjuchach czy całą Odrę sprzyjał rozmowom o rzece, wodzie i poszerzaniu wiedzy najmłodszych poprzez zabawę – dodaje Kaczmarek.

W Światowym Dniu Wody organizowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie wzięło udział blisko 200 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Szczecinie oraz Szkoły Podstawowej w Widuchowej. W siedzibie Nadzoru Wodnego obecni byli także mieszkańcy miasta, którzy skorzystali z dnia otwartego i byli chętni by zobaczyć od środka prace naszej instytucji. W organizację wydarzenia zaangażowani byli: Stefan Iwicki (Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej), Jerzy Fitas (Kapitan Lodołamacza), Paweł Przewoźny (Kierownik Nadzoru Wodnego w Podjuchach) oraz Anna Nowak, Agnieszka Jędrych (Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej RZGW Szczecin).

Pozostaw komentarz