Ambitny program edukacyjny Wód Polskich w Szczecinie

W wakacje Wody Polskie w Szczecinie prowadzą szeroki program edukacyjny w którym biorą udział dzieci ze szczecińskich półkolonii. – W ostatnich tygodniach gościliśmy kilka grup ze Szczecina oraz miejscowości dookoła naszego miasta. W ramach naszych zajęć edukacyjnych mówiliśmy o tym jak chronić wodę, jak zachowywać się ekologicznie. Podczas prelekcji nie brakuje także informacji o rzekach przepływających przez Szczecin, Stargard czy Kołobrzeg, mówimy także o Morzu Bałtyckim i ogólnie pracy operacyjnej Wód Polskich. Dzieciaki najbardziej zainteresowane są lodołamaniem – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie.

Wizyty szczecińskich półkolonii w Nadzorze Wodnym w Podjuchach

Lodołamanie dzieci ekscytuje najbardziej – zaprosiliśmy więc kilka grup szczecińskich półkolonistów do Nadzoru Wodnego w Podjuchach. W ramach zajęć edukacyjnych odbyło się zwiedzanie lodołamaczy oraz jednostek sondujących dno Odry. Poza tym odbyły się zajęcia edukacyjne, a na dzieci czekały prezenty związane z gospodarką morską.

– Wakacje to czas, gdy zawsze edukowaliśmy dzieci w plenerze np. podczas organizowanych spacerów nad wodę czy właśnie podczas półkolonii. Podczas zajęć w Nadzorze Wodnym w Podjuchach mówimy o akcji lodołamania, o tym jak na co dzień wygląda nasza troska o wodę w regionie oraz o zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Nasze zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych. Uczniowie zwykle wiedzą czym jest powódź, susza, nawałnica czy kiedy prowadzona jest akcja lodołamania. W naszych zajęciach stawiamy również na promocję zachowań ekologicznych oraz na ochronę czystości wody – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich w Szczecinie.

Wody Polskie poza prowadzeniem zajęć edukacyjnych na półkoloniach edukują poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach jak np. tegoroczny Piknik nad Odrą. Dzielimy się także naszymi gadżetami edukacyjnymi np. z zachodniopomorską policją.

 

Jesienią powrót do szkół? Wody Polskie wznawiają program edukacyjny dla dzieci

Wody Polskie w Szczecinie prowadziły zajęcia dla dzieci ze szczecińskich przedszkoli i podstawówek. Realizację planu uniemożliwiła pandemia koronawirusa, ale plany powrotu do szkół są.

– Jesteśmy przygotowani, by od października wrócić do edukacji wodnej. Mamy przygotowany zaktualizowany program nauczania. Przyznaję, że bardzo nam tego brakuje, bo nasz zespół zwykle odwiedziła 2-3 szkoły w tygodniu i dzieciaki doskonale przyswajały wiedzę o wodzie. W nowym roku szkolnym chcemy zorganizować wojewódzki konkurs związany z zagadnieniami z pogranicza hydrologii oraz geografii. Mamy w planach również szersze zaangażowanie w inicjatywy sprzątania rzek i cieków w regionie. Młodzież jest chętna na taką aktywność i czuje jej potrzebę. My również, to oznacza, że współdziałanie jest możliwie i wskazane – mówi Kaczmarek.

Rekrutacja szkół do programu nauczania Wód Polskich – o ile pandemia pozwoli – odbędzie się we wrześniu. Zajęcia zwykle trwają 60 minut i oczywiście są bezpłatne.

 

Pozostaw komentarz