Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w trudnych czasach pandemii koronawirusa. Za nami konferencja „To share knowledge and experience”

W czwartek 26 listopada Grupa CSL oraz partnerzy już czwarty raz zaprosili na wydarzenie „To share knowledge and experience”. Polsko-Niemiecki dzień w Starej Rzeźni pełen był rozmów z ekspertami. Nie brakowało prognoz dla Branży TSL oraz całej gospodarki. Jak mówią organizatorzy cel to integracja gospodarcza mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale i zachęta do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, co jest szczególnie cenne w czasach pandemii koronawirusa.  Konferencja była transmitowana na żywo w Internecie. Organizatorem wydarzenia jest Grupa CSL oraz partnerzy: Kancelaria MNB Legal, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie.

„To jest trudny rok, ale trudny to nie znaczy, że zły. Optymistycznie czuje, że rok 2021 będzie lepszy”

To były trzy godziny wypełnione dyskusjami z najlepszymi ekspertami w całej Polsce. Grupa CSL inicjując kolejną edycję wydarzenia „To share knowledge and experience” dążyła do tego, by była to edycja zupełnie inna niż wszystkie. Nadal merytorycznie, nadal o gospodarce w kontekście polskim i niemieckim, ale szerzej ze względu na zakres tematyczny i ekspercki. Założenia udało się spełnić w 100%, a podczas pandemii dyskusyjnych poruszono temat branży e-commerce i jej dynamicznego rozwoju, Pakietu Mobilności, Brexitu czy tego jak polscy przedsiębiorcy (a właściwie przedsiębiorczynie) radzą sobie z ekspansją zagraniczną. Konferencję na żywo w Internecie śledziło kilkaset osób.

– Na oceanie może płynąć jedna żaglówka, ale bezpieczniej i raźniej jest jak tych żaglówek jest więcej. Nasza konferencja to odpowiedź na zapotrzebowanie, by nawiązywać relacje, dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Wspólnie możemy realizować przedsięwzięcia gospodarcze i motywować się do działania i rozwoju – mówi Prezes Laura Hołowacz, założycielka Grupy CSL i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – To jest trudny rok, ale trudny to nie znaczy, że zły. Optymistycznie czuje, że rok 2021 będzie lepszy – dodaje Laura Hołowacz. – Kancelaria MNB Legal wspiera polskich przedsiębiorców działających na terenie Niemiec i niemieckich planujących ekspansje na rynek w Polsce. Nasze doświadczenie pozwoli z sukcesem prowadzić działalność w nowej rzeczywistości, a tych zmian jest wiele i warto o nich wiedzieć – mówi Marcin Jakubowski.

– Dla zachodniopomorskich przedsiębiorców rynek niemiecki to najważniejszy rynek eksportowy. Co trzeci inwestor zagraniczny na Pomorzu Zachodnim na niemiecki paszport. Problemy naszego sąsiada przyprawiają o ból głowy przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego. Wsłuchujmy się w głos prawników, urzędników, prawników i lekarzy. Tylko solidna wiedza na temat aktualnej sytuacji w gospodarce pozwoli nam przetrwać nam ten trudny czas – mówi Anna Bańkowska, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Kobieca siła coraz mocniej widoczna na zagranicznych rynkach

Ekspansja zagraniczna? W kierunku niemieckim jest to jak najbardziej możliwe, ale przedsiębiorcy muszą być gotowi na to, że jest to zupełnie inny rynek niż Polska. Specjaliści mówią, że jest on bardziej hermetyczny, ale daje szerokie możliwości działania i rozwoju. Podczas konferencji „To share knowledge and experience” odbyła się dyskusja z kobietami, które pomagają przedsiębiorcom odnosić sukcesy zagranicą i już te sukcesy odnoszą.

– Wspieramy wszystkie Polski, które planują ekspansję w Berlinie.  Planujemy szereg przedsięwzięć, w ostatnim czasie głównie online. Można się zgłosić do nas osobiście ze swoimi pomysłami. Furorę w czasie pandemii w Berlinie zrobiły firmy garmażeryjne. Wszyscy, którzy byli gotowi by wejść na rynek to zwykle osiągały sukces. Wystarczy „niemiecka metka” i można właściwie rozpocząć sprzedaż. Polskie pierogi, polskie gołąbki miały niesamowite wzięcie. Ten popyt się ciągle zwiększa. Do polskich sklepów kiedyś przychodzili tylko Polacy, potem Rosjanie i Ukraińcy, a teraz dosłownie wszyscy – mówi Katarzyna Cierpka.

Centrum Inicjatyw Gospodarczych działające przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego pomaga przedsiębiorcom planującym ekspansje poprzez doradztwo, ale i np. dofinansowanie udziału w targach oraz promocji zagranicznej.- Niemcy są naszym krajem eksportowym numer jeden i coraz więcej przedsiębiorczyń decyduje się na eksport i promocję swoich firm zagranicą. Jest wiele firm z Pomorza Zachodniego, które doskonale sobie radzą. Mowa np. o showroomie z polskim designem w Berlinie. To inicjatywa, która pozwoliła wielu przedsiębiorcom na wejście na rynek niemiecki. Inicjatyw jest wiele, to branża kosmetyczna, usługi, design, ale i działalność motoryzacyjna – mówi Małgorzata Saar z Centrum Inicjatyw Gospodarczych Pomorza Zachodniego.

Specjaliści zwracają uwagę, że polskim firmom w Niemczech potrzebny jest dobry marketing oraz strategia działania, która pozwala im na komunikacje na rynku zagranicznym. Sukces jest na wyciągnięcie ręki, ale wymaga dobrego doradztwa, wysokiej jakości produktów oraz dużej determinacji.

 

E-commerce, Brexit, zmiany podatkowe, Pakiet Mobilności. 2021 to będzie gorący rok

Konferencja „To share knowledge and experience”, czyli Polsko-Niemiecki Dzień w Starej Rzeźni podzielona była na trzy obszary dyskusyjne. Pierwszy dotyczył biznesu w czasie pandemii koronawirusa, drugi dotyczył IT w służbie logistyki (wypowiedź partnerów niemieckich), a trzecia to szerokie spektrum przewidywań tego, co może spotkać naszą gospodarkę w roku 2021. W panelu „Kalejdoskop zmian” dyskutowano o zmianach podatkowych, rozwoju branży e-commerce, Brexicie czy Pakiecie Mobilności. Zależało nam na tym, by widzowie opuścili transmisję internetową wzbogaceni o istotną dla siebie wiedzę z szerokiego spektrum zagadnień.

Pakiet Mobilnosci Unii Europejskiej to jedna z najważniejszych zmian roku 2020. Wprowadzone zmiany jednak będą nadal wywierać duży wpływ na to jak funkcjonować będą firmy branży TSL. To zagadnienie istotne z punktu widzenia legislacyjnego, organizacyjnego oraz ekonomicznego. – Pakiet mobilności w branży transportowej jest bardzo gorącym tematem, te zmiany to korzyść pracowników, a  nie zawsze pracodawców. Prawo do powrotu do bazy najwyżej po dwóch tygodniach pracy, niedozwolone jest „spanie w kabinie”, a to dopiero początek zmian. Przedsiębiorcy muszą być gotowi na zmiany i mam wrażenie, że jest coraz więcej akceptacji dla tych zmian. Ewidentnie ważna jest dokumentacja czasu pracy, nowe tachografy, więcej działania mobilnego – mówi Radosław Niecko z Kancelarii MNB Legal.

Podczas panelu dyskusyjnego była mowa także o przejmowaniu spółek niemieckich oraz zdobywaniu rynku holenderskiego.

PEŁEN ZAPIS KONFERENCJI: https://www.youtube.com/watch?v=kZorhyN0CDQ&t=9628s

Pozostaw komentarz