„Dobra poezja dąży do porozumienia między poetą, a odbiorcą. Metafory muszą być zrozumiałe”

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się spotkania w ramach cotygodniowego cyklu „Kubryk Literacki ONLINE” w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Gościem naszego programu 10 czerwca była Katarzyna Michalska – pisarka, poetka i jednocześnie doradca gospodarczy i inwestycyjny. Czy dwa tak odległe światy można połączyć? Pani Katarzyna udowadnia, że owszem. Czy Szczecin jest dobrym miejscem do tworzenia? Czy mieszkańcy Szczecina są zainteresowani poezją? O czym pisze się najpiękniej? Kiedy możemy spodziewać się czwartego tomiku dzieł Katarzyny Michalskiej? Zapraszamy do przeczytania relacji i zobaczenia wywiadu, który prowadził Michał Kaczmarek.

„Dobra poezja wzrusza i porusza”

Swój pierwszy tomik poezji Katarzyna Michalska wydała mając zaledwie piętnaście lat. Tak wczesny debiut zwiastuje długą literacką karierę oraz regularne wydawanie kolejnych wierszy z częstotliwością przynajmniej raz na pół roku. Szczecinianka poszła jednak inną drogą. Dlaczego? Bo poza literaturą pasjonowały ją także inne rzeczy. Katarzyna Michalska mówi o sobie, że jest poetką i artystką, ale na co dzień zajmuje się ekonomią, biznesem i doradztwem inwestycyjnym. Te rzeczy można ze sobą godzić. Co więcej, dusza poety pozwala na lepszą analizę sytuacji codziennych, co także pomaga w pracy. Gość programu „Kubryk Literacki ONLINE” ma na swoim koncie trzy tomiki poezji. Ostatni wydany został w 2017 roku. Kolejna publikacja planowana jest na przełom roku 2020/2021.

– Poezja trochę przypomina działania matematyczne, wiele osób nawet jak ma chęć, to bierze tomik, czyta i stwierdza, że wymaga to od niego zbyt dużego wgłębienia się. Jest ona bardzo nacechowana indywidualnie. Szymborska kiedyś powiedziała, że jak natyka się na czytelnika, który mówi jej, że nie rozumie jej wiersza, to ona się denerwuje i zastanawia, co mogłaby napisać inaczej żeby ten wiersz był zrozumiały. Istotą poezji jest to by starać się rozumieć metafory, musi ona dążyć do porozumienia między czytelnikiem, a poetą. Dobra poezja to taka twórczość, która wzrusza, porusza, jeżeli tak jest to znaczy, że autor spisał się dobrze – wyjaśnia Katarzyna Michalska w programie „Kubryk Literacki ONLINE”

 

Zanim Stara Rzeźnia, była między innymi… Moska. Jak poetka ze Szczecina trafiła do tego kraju?

Poezja Katarzyny Michalskiej interpretowana jest jako twórczość bardzo kobieca: – Ona jest tak odbierana. To poezja miłosna, kobieca, bardzo osobista. Zawodowo jestem mocno postawiona na ziemi, ale poetycko moja wrażliwość dotyka spraw związanych z emocjami, uczuciami i relacjami. Chciałam ją tak naznaczyć, jako literaturę i poezję właśnie kobiecą. Panie dominują podczas spotkań autorskich, ale zaskakują mnie także Panowie. W Moskwie na przykład było więcej mężczyzn na spotkaniu autorskim. Mówię sobie, że pewnie to kwestia tłumaczenia – mówi dalej Katarzyna Michalska. – Moje doświadczenie pokazuje, że mężczyźni bardzo często sięgają po poezję. Ja osobiście bardzo dużo podróżuje i staram się zabierać ze sobą zawsze swój tomik poezji żeby przekazać kilka egzemplarzy różnym osobom. Zostałam zaproszona przez Bibliotekę Narodową i było to niezapomniane przeżycie – dodaje Pani Katarzyna.

Każdy poeta ma swoje pomysły na twórczość oraz tematy w których porusza się najsprawniej. Mowa o miłości, ale i o zazdrości, gniewie, kobiecości czy namiętności: – Nie mam jednego planu i zamiaru, ale najchętniej piszę o miłości, namiętności, o nadziei. Nie piszę o wojnach, gniewie – mówi Katarzyna Michalska. Czy codzienność jest dobrą inspiracją dla poezji? – Wszystko może być przedmiotem poezji, piosenki, utworu literackiego – dodaje Katarzyna Michalska.

CAŁĄ ROZMOWĘ MOŻNA ZOBACZYĆ:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=325512005105013

Pozostaw komentarz