Akademia Morska i Wody Polskie łączą siły. Podpisano porozumienie o współpracy

 Akademia Morska w Szczecinie, największa morska uczelnia w województwie i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będą ze sobą współpracować.

Podpisane porozumienie o współpracy formalizuje współdziałanie Wód Polskich i Akademii Morskiej w Szczecinie. Dotychczas wielu studentów i absolwentów uczelni morskiej odbywało u nas praktyki. Teraz odbywać się to będzie w sposób systemowy, z szansą na stałe zatrudnienie, jeżeli obie strony wyrażą taką chęć: – Akademia Morska kształci fachowców w dziedzinie szeroko rozumianej gospodarki morskiej, a nasza instytucja regularnie prowadzi nabór pracowników, którzy mogliby zasilić kadry. Kierunki kształcenia Akademii Morskiej to między innymi transport śródlądowy, co może okazać się praktyczną umiejętnością np. podczas corocznej akcji lodołamania, której koordynatorem są Wody Polskie – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Chętnie będziemy angażować studentów i absolwentów Akademii Morskiej w takie dziedziny działania naszej instytucji jak pomiary hydrotechniczne czy kierowanie jednostkami, które służą oznakowaniu toru wodnego czy wspomnianej akcji lodołamania. Jesteśmy także inwestorem przy realizacji inwestycji poprawiających żeglugę, retencję czy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Jestem przekonany, że to dobry kierunek rozwoju kariery dla młodych ludzi, jesteśmy rzetelnym pracodawcą, który oferuje gwarancje dobrej i perspektywicznej pracy – dodaje dyrektor Duklanowski.

Umowa o współpracy perspektywicznie jest również oceniana przez Akademię Morską w Szczecinie: – Zakres współpracy między naszymi instytucjami jest dość szeroki, zarówno w aspekcie naukowym jak i edukacyjnym. Nasze drogi śródlądowe są w fazie rozwoju więc tych zagadnień nad którymi możemy pracować jest wiele. Będziemy dostarczać kadry, które będą wspierać rozwój Odrzańskiej Drogi Wodnej, ale będziemy także aktywnie uczestniczyć w procesie kształtowania tej drogi, będziemy proponować rozwiązania techniczne i innowacyjne propozycje wymiarowania śródlądowych dróg wodnych – mówi dr inż. kpt.ż.w. Arkadiusz Tomczak, prof. Akademii Morskiej w Szczecinie.

Do Wód Polskich trafiać będą studenci przede wszystkim takich specjalności jak: Hydrografia, Geodezja i Kartografia oraz osoby z innych kierunków, które będą zainteresowane współpracą z naszą instytucją. – Rzeka wymaga regularnych i aktualizowanych pomiarów, więc mamy wielki poligon do ćwiczeń i współdziałania – dodaje prof. Tomczak.

Efekty współdziałania będą widoczne niemal natychmiast – już w najbliższy poniedziałek (28.10.2019) pierwsza grupa studentów odwiedzi siedzibę RZGW, a następnie uda się w rejs łodzią pomiarową znajdującą się we flocie Wód Polskich.

Pozostaw komentarz