„Kamienice Szczecina” – nowy album fotograficzny już dostępny!

– To był niezwykle inspirujący wieczór w Starej Rzeźni. Dużo ciekawych rozmów o zdjęciach i naszym mieście. Pretekstem była premiera albumu „Kamienice Szczecina”. Gratulacje dla pomysłodawców i autorów – napisał na Facebooku Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Za nami premiera czwartego albumu przygotowanego przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Starą Rzeźnię – „Kamienice Szczecina”.

„Szczecińskie kamienice są jak tajemnice do odkrycia”

To już czwarty album wydany wspólnymi siłami przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Pierwszy dotyczył historii powstania Starej Rzeźni, drugi zlotów żaglowców The Tall Ship Races na przestrzeni trzech edycji wydarzenia, a trzeci zlotu Classic Cars, który odbył się w 2018 roku w Szczecinie. W tym roku STF oraz CSL wyszli poza Łasztownię by pokazać piękno szczecińskich kamienic: – Chcemy promować nasze miasto. Mamy swoich klientów, kontrahentów, partnerów i raz w roku chcemy im sprezentować taki właśnie album, który pokazuje wielkie piękno naszego miasta. Te albumy trafiają tak naprawdę na cały świat, to nasze podziękowanie  dla osób, które są tutaj obecne, ale i dla osób, które pomagają nam na co dzień – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Prace nad albumem nie były łatwe, bo wybrać nieco ponad 200 zdjęć z kilku tysięcy to wielkie wyzwanie. Pani Prezes Laura Hołowacz była osobiście zaangażowania w proces weryfikowania zdjęć i typowania tych, które znalazły się w albumie: – To wielka przyjemność, patrzenie na artystów ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego to wielka nauka dla mnie, bo oni zupełnie inaczej patrzą na świat i na piękno miasta dookoła, to wspaniała, porywająca i jednocześnie bardzo ciężka praca. Cieszę się, że to wydarzenie – wernisaż, premiera – stało się wydarzeniem popularnym, wysublimowanym, takim, które wpisało się na  dobre w tradycję corocznych wydarzeń w mieście i w Starej Rzeźni. Jest jedno zdjęcie, które jest wyjątkowe. To zdjęcie kamienicy przy ul. Bogusława 27, przy której przez kilkanaście lat mieszkał mój mąż Marek Hołowacz i to on jest też autorem tego zdjęcia – dodaje Prezes Laura Hołowacz. – Szczecin to jest spadek po poprzedniej historii i piękne budynki, które można pokochać, ale trzeba zadrzeć głowę do góry żeby zobaczyć ich piękno. To są tajemnice do odkrycia – dodaje.

Z 6 tysięcy zdjęć wybrano nieco ponad 200

Dla Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego premiera albumu jest wydarzeniem roku. To zwieńczenie ciężkiej pracy, a efekt robi niesamowite wrażenie, bo osoby zgromadzone w Starej Rzeźni wypowiadali się o albumie w samych superlatywach: – Wernisaż prac, ale i premiera albumu oraz premiera czcionki, która inspirowana jest napisami z kamienic na murach z czasów niemieckich. Takie wydarzenie to dla nas ogromna radość, że udało nam się w firmą CSL wydać album, który trafi do ludzi na całym świecie. To efekt naszej ciężkiej pracy, to czwarty album z kolei, łącznie przebiliśmy się przez 5-6 tysięcy zdjęć z których wybraliśmy ponad 300, a następnie Piotr Biel wybrał ok. 230 najlepszych, które trafiły do albumu – mówi Tomasz Seidler, Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Skąd pomysł żeby to właśnie szczecińskie kamienice były bohaterkami albumu: – To są piękne obiekty, obcujemy z nimi na co dzień, mieszkamy w nich. To duma, chluba naszego miasta, coś czego inne miasta nie mają. Cieszmy się, doceniajmy i dbajmy o te obiekty. Warto przesunąć wzrok wyżej, na 2-3 piętro kamienicy, spójrzmy na postaci, które są wyryte na fasadach i pomyślmy jak wyglądał Szczecin sto lat temu, kiedy te budynki miało „swoją premierę” – dodaje Seidler.

Gośćmi wernisażu byli m.in. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Zastępca Prezydenta Szczecina Michał Przepiera oraz prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Pozostaw komentarz