Przyczepa śmieci w godzinę. Pracownicy Wód Polskich sprzątali rzeki w regionie

30 września obchodzony jest Światowy Dzień Rzek. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie postanowiło to wydarzenie obchodzić sprzątając cieki na terenie województwa zachodniopomorskiego. W sobotę odbyło się sprzątanie cieku Bukowa na Gumieńcach. W ciągu zaledwie ponad godziny grupie pracowników udało się zebrać pokaźną przyczepkę śmieci. Co ludzie wyrzucają do rzek i na skarpy? Dosłownie wszystko. – Znaleźliśmy buty, ubrania, materiały budowlane, szklane butelki, puszki, a nawet potykacz, który został wyrzucony do rzeki prawdopodobnie z okolicznego supermarketu – mówi Anna Nowak, pracownica RZGW w Szczecinie. Akcja sprzątania rzek będzie powtarzana cyklicznie. Poza Szczecinem w inicjatywę włączyły się Zarządy Zlewni w Koszalinie i Gryficach, a tydzień wcześniej Zarząd Zlewni w Stargardzie.

Sobotnie sprzątanie to inicjatywa pracowników Wód Polskich. Do sprzątania wybrano ciek Bukowa na Gumieńcach, bo tam Nadzór Wodny w Szczecinie zidentyfikował najpoważniejsze problemy z zaśmiecaniem nabrzeży. W sprzątaniu w Szczecinie „na ochotnika” wzięło udział ponad 40 osób, pracowników RZGW w Szczecinie oraz Nadzoru Wodnego, niektórym towarzyszyły rodziny: – O wodę należy dbać, przekonujemy do tego poprzez akcje edukacyjne w szkołach, poprzez działania systemowe jak np. program małej retencji, który został zainicjowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej aż po dawanie dobrego przykładu poprzez sprzątanie i porządkowanie rzek. Jest z nami spora grupka dzieci, więc nasza praca ma też charakter edukacyjny, pokazujemy, że woda jest ważna i o teren nad wodą należy dbać – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Sprzątanie cieku Bukowa trwało blisko dwie godziny. Efekt? Kilkadziesiąt worków  na śmieci, które musiała zabrać osobna przyczepa: – Ludzie wyrzucają do wody dosłownie wszystko. Staramy się poprawiać sytuację na bieżąco, naszym zadaniem jest konserwacja i ochrona rzek oraz działanie interwencyjne np. gdy przepływ wody jest blokowany, ale nie wszędzie udaje nam się dotrzeć od razu. Szczecińska rzeczka Bukowa może być dobrym przykładem zachowania ludzi, bo przecież jesteśmy prawie w centrum miasta, jest w niezbyt dobrym stanie, a my dzisiaj sprawiliśmy, że udało się ten stan poprawić. Pracownicy Wód Polskich zainicjowali sprzątanie, licznie przyszli na wydarzenie i są tu zarówno przedstawiciele komórek inwestycyjnych, wodnoprawnych jak i organizacyjnych. Wspólnym mianownikiem naszego działania jest troska o nasze wspólne dobro – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Każdego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, poprzez Zarządy Zlewni i Nadzory Wodne, zleca konserwacje i porządkowanie cieków i akwenów na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Sprzątane są brzegi, przepusty, często dokonywane jest bagrowanie dna oraz wykaszanie i porządkowanie skarp nad ciekami.

Pozostaw komentarz