Kwiecień na Łasztowni – wiosenna inwazja koncertowo-wydarzeniowa

Przed nami bardzo muzyczna wiosna w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia! W kwietniu zaprosimy Państwa na mnóstwo pasjonujących wydarzeń muzycznych, których nagromadzenie będzie mieć miejsce już w pierwszych dniach miesiąca. Na naszej scenie młody zespół Sonbird, ale i szwedzka gwiazda, która zachwyca krytyków na całym świecie  – Sophie Zelmani. Przed nami także kolejne spektakle w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia” oraz mnóstwo inicjatyw społecznych i charytatywnych. – Zapowiadaliśmy, że wiosna 2019 w Starej Rzeźni będzie najbogatsza w historii. Kwiecień jest kwintesencją tych zapowiedzi, bo właściwie codziennie na Łasztowni coś się dzieje – zapowiada Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

–  Staramy się tak dopasować harmonogram wydarzeń w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia by wydarzenia, które się u nas odbywają były przykładowo zwieńczeniem udanego wiosennego spaceru czy właśnie okazją do tego by zostać dłużej na Łasztowni. W tym miesiącu zapraszamy na aż trzy koncerty. 7 kwietnia na naszej scenie wielka gwiazda szwedzkiej sceny alternatywnej czyli Sophie Zelmani. 13 kwietnia młody, ale świetnie zapowiadający się zespół czyli Sonbird, a dzień wcześniej, zespół dla mnie wyjątkowy i bardzo cieszę się, że udało się zaprosić ich do Starej Rzeźni. Legenda rapu w Polsce czyli Pokahontaz. Zapraszamy także na liczne spotkania autorskie oraz stałe cykle, które odbywają się na Łasztowni regularnie. Ze względu na świąteczny czas Stowarzyszenie Progressum również przygotowało kilka interesujących pomysłów. Największym wydarzeniem o charakterze społecznym będzie oczywiście „Wielkanoc na Łasztowni”, która odbędzie się już drugi raz. Zauważamy, że jest potrzeba organizacji tego typu spotkań dla dzieci – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

 

SPOTKANIA I WYDARZENIA

Już we wtorek gościem Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie Danuta Piotrowska. Autorka książek wydanych w serii In Memoriam. Dotychczas powstały cztery książki: Lhotse 1974 (8516 m npm – o pierwszej zimowej wyprawie na szczyt ośmiotysięczny w Himalajach), Nanga Parbat 1982 (8126 m npm – o wyprawie wytyczającej nową drogę południowo-wschodnim filarem, zakończonej połowicznym sukcesem),- Nanga Parbat 1985 (o wyprawie na tę górę zakończonej sukcesem), K2 1986 (o wyprawie na drugi co do wysokości szczyt świata i najwyższy w Karakorum, uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Spotkanie poprowadzi pan Roman Weczer, organizator i dyrektor szczecińskiego Przeglądu Filmów o Górach O!Góry im. Tadeusza Piotrowskiego.

     5 kwietnia inauguracja zupełnie nowego cyklu organizowanego przez Stowarzyszenie Progressum – raz w miesiącu Monika Dyker – Woźniak gościć będzie znanych, szczecińskich poetów na wspólnym czytaniu ich dzieł. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 11 kwietnia zapraszamy na spotkanie autorskie z Beatą Mieczkowską – Miśtak, Kołobrzeską autorką trzech tomików poezji, książką o kuchni kołobrzeskiej i wreszcie autorką debiutanckiej powieści pt. „Fabryka wiatru”. Wstęp na spotkanie jest wolny. W kwietniu odbędą się także cykliczne spotkania z coach Małgorzatą Krawczak (9.04) oraz prof. Jackiem Rudnickim (16.04).

TEATR I WIELKANOC NAD ŁASZTOWNIĄ

      W kwietniu kolejny raz nasi goście będą mogli zobaczyć hitowe spektakle przygotowane we współpracy z Fundacją West & Art. Już 3 kwietnia kolejna odsłona sztuki „Wszystko o mężczyznach”. Zabawne trio będzie można zobaczyć także 24 kwietnia. – To jest spektakl, który wraca do naszego harmonogramu w kwietniu na wyraźne życzenie mieszkańców Szczecina. Planowaliśmy dłuższą przerwę, ale w marcu wyprzedane były wszystkie miejsca, stąd decyzja by zagrać dwa razy w kwietniu – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. 4 kwietnia kolejny raz będzie okazja by zobaczyć poruszający Monodram Marka Żerańskiego „Morfina 0,05”.

Kwiecień to czas Świąt Wielkanocnych. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wraz ze Stowarzyszeniem Progressum już drugi raz zamierza zorganizować charytatywne wydarzenie „Gwiazdka na Łasztowni”. – Przed nami cały dzień pełen zabawy. W międzyczasie zbierać będziemy pieniądze na rzecz naszych podopiecznych, ale najważniejsza jest zabawa i integracja oraz przyjemne spędzanie czasu przed świętami. Nasza „Wielkanoc na Łasztowni” odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia. Od samego rana do wieczora czekać będą takie atrakcje jak np. malowanie pisanek, przygotowywanie stroików świątecznych czy wielkie szukanie świątecznych jajek na okolicznym Skwerze Kapitanów. Wstęp jest za darmo, wszystkich zapraszamy – mówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum. – Będą też goście i będzie to gigantyczna niespodzianka – dodaje.

KONCERTY

Już 7 kwietnia zapraszamy na kameralny, magiczny koncert szwedzkiej wokalistki Sophie Zelmani, odkrycia muzycznego Piotra Barona z radiowej Trójki. Szwedzka piosenkarka z kręgu alternatywnego pop rocku.  Podczas koncertów w Polsce Sophie zaprezentuje najnowszą realizację – album Sunrise.

12 kwietnia na Łasztowni usłyszymy skład Pokahontaz, który supportować będzie szczecińska grupa Tragarze. Polska scena zna Rahima i Fokusa już od ponad 20 lat. Artyści zdecydowali się kontynuować współpracę artystyczną pod nową nazwą po rozwiązaniu Paktofoniki, która dla wielu odbiorców gatunku jest symbolem początku Hip-Hop’u w Polsce. Zespół poinformował, że pracuje nad piątym krążkiem, tak że oprócz znanych już od ponad roku utworów mamy szansę usłyszeć przedpremierowo również nowe piosenki. Dzień później zespół Sonbird czyli polska nadzieja dla łagodnego pop-rocka z mądrymi tekstami piosenek. Właśnie wydali świetnie przyjętą płytę „Głodny”, która dotarła do #16 miejsca na liście najczęściej kupowanych płyt w Polsce.

Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia!

 

Pozostaw komentarz