Marcin Tomaszewski w Starej Rzeźni opowie o swojej niezwykłej wyprawie!

Polsko-rosyjska wyprawa na wschodnią ścianę góry Jannu czyli siedmiotysięcznika znajdującego się w nepalskim paśmie Himalajów, nazywana jest jedną z najbardziej spektakularnych wypraw górskich roku 2019. Już 18 lutego w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się spotkanie z alpinistą, podczas którego opowie o szczegółach wyprawy. Zaprezentowany zostanie także film z przygotowań.

Pod koniec lutego 2019 wyrusza polsko-rosyjska wyprawa, w składzie Marcin Tomaszewski – jeden z najlepszych polskich alpinistów, nominowany do alpinistycznego Oskara, nagrody Piolet d’Or oraz Dimitri Golovchenko i Sergiej Nilov, dwukrotni zdobywcy Piolet D’Or. Celem alpinistów jest wytyczenie nowej drogi i zdobycie, znajdującej się w rejonie Kanczendzongi (Nepal, Himalaje), niezdobytej wschodniej ściany Jannu (7710 m). Jannu to owiana legendą święta góra miejscowych górali, której wierzchołek sięga niemal 8 tysięcy metrów. W pierwszej fazie wyprawy alpinistom będzie asystować rodzina Szerpów.

Wyprawie będzie towarzyszyć ekipa filmowa, działająca na zlecenie prestiżowej Francusko-Niemieckiej telewizji ARTE/ZF.  Relacją z tej niezwykłej wyprawy będzie film „Ściana cieni”. Zdjęcia będą realizowana na wysokości powyżej 5000 metrów.  Film będzie opowiadał historię zderzenia dwóch światów (alpiniści- Szerpowie) na tle ekstremalnej wyprawy. Głównymi bohaterami są Marcin Tomaszewski oraz Nada Szerpa.

 

BIOGRAM:

Marcin Tomaszewski, szczecinianin jest z zawodu alpinistą ze światowymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Urodzony 1975 w Polsce. Wspina się od ponad 27 lat. Znany z przejść wielkościanowych. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Pomimo, że kilka z nich udało mu się już pokonać to jednak z każdym rokiem czuje coraz większy niedosyt. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki.
Podczas wypraw alpinistycznych stworzył bajki, które są wydane przez Wydawnictwo Góry w formie audiobooka. W lutym 2017 roku odbyła się premiera książki sportowca YETI 40.

Spotkanie z Marcinem Tomaszewskim oraz konferencja z ekipą filmową Elizy Kubarskiej odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia 18 lutego o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Pozostaw komentarz