Koło Ligi Morskiej i Rzecznej w Akademii Morskiej w Szczecinie

Decyzją Senatu RP rok 2019 został uhonorowany tytułem roku Ligi Morskiej i Rzecznej. Jest to ukłon w stronę flisaków i aktywistów edukacji morskiej, którzy świętowali niedawno 100-lecie istnienia swojej organizacji. Ten niezwykły jubileusz szerokim echem odbija się także w Szczecinie. Po wspaniałych uroczystościach w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w grudniu i otwarciu Skweru Odry czas na kolejny krok – powstanie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Akademii Morskiej w Szczecinie. Już wkrótce na naszym portalu szeroki wywiad z Kapitanem Włodzimierzem Grycnerem. Dzisiaj za to informacje o kole, jego planach i aktywności studentów w zakresie Ligi Morskiej.

– Uznaliśmy, że Akademia Morska jest idealnym miejscem do prowadzenia koła o tematyce marynistycznej, dlatego naturalnym dla nas, studentów Wydziału Mechanicznego  było złożenie wniosku do władz Uczelni o powołanie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej, które zostało oficjalnie zatwierdzone przez Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Ligi Morskiej i Rzecznej w dniu, 07.01.2019 r.  Cieszymy się, że możemy tworzyć trwały węzeł porozumienia ze starszym, doświadczonym pokoleniem, które ciężko pracuje by przekazać nam wartości ukształtowane przez życie na morzu – wartości takie jak honor, odwaga i dobro – mówi Dawid Stanek, Przewodniczący Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Przykładem takiej osoby jest pan kapitan Włodzimierz Grycner, który wspiera rozmaite  pomysły studentów i aktywistów, pomaga w ich realizowaniu a także jest ich motorem dodając energii i otuchy. Koło Ligi Morskiej i Rzecznej skupia się na kształtowaniu i stałym rozwijaniu świadomości morskiej społeczeństwa Polskiego jako jednej z podstaw bytu narodowego a także formowaniu wzorów osobowości marynarza patrioty, który kocha Polskie morze i rzeki a także działa według kodeksu etyki: – Wśród Naszych rówieśników chcemy formować dumę z przynależności do Marynarskiej grupy społecznej, która ma wielowiekową tradycję. Zależy Nam na propagowanie tradycji Polskiej Marynarki Wojennej, handlowej i rzecznej we współpracy z Polską Żeglugą Morską, która pozostaje jedynym armatorem narodowym i Ligą Morską i Rzeczną – mówi Dawid Stanek, Przewodniczący Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. – W realizacji naszych celów pomagają nam Stowarzyszenia Morskie miasta Szczecin takie jak Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej czy Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Ligi Morskiej i Rzecznej, niemniej liczymy, że uda Nam się współpracować z każdym stowarzyszeniem zainteresowanym niniejszą tematyką – dodaje.

 

W działalność Koła Ligi Morskiej i Rzecznej na tę chwilę jest zaangażowanych 18 studentów wydziału Mechanicznego. Już wkrótce na portalu Moja Łasztownia nowe informacje w tym temacie – śledźcie nas na bieżąco!

 

ZDJĘCIE – AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE

Pozostaw komentarz