Spotkajmy się i porozmawiajmy o żaglach!      

 

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia od kilku miesięcy na stronie Moja Łasztownia publikowało felietony Miry Urbaniak z cyklu „Wielkich Żaglowców Czar”. Miały nas one przybliżać do zbliżających się The Tall Ship Races 2021. Wiemy już, że nasze ukochane „tolszipy” się nie odbędą, ale nie zmienia to faktu, że chcemy promować żeglarski Szczecin. 24 czerwca odbędzie się wydarzenie artystyczne, które będzie połączeniem wystawy fotograficznej, koncertu oraz spotkania literackiego.  Zapraszamy na żywo o 19:00. Będzie można również śledzić transmisję w Internecie.

Możemy powiedzieć, że wydarzenie „Wielkich Żaglowców Czar” jest krokiem w stronę przygotowywania nas do żeglarskich wydarzeń, które będą mieć miejsce w lipcu i sierpniu w naszym mieście. Od czwartku do zobaczenia w Starej Rzeźni jest wystawa fotograficzna z żaglowcami w roli głównej, tego dnia usłyszymy również przeplatany morskimi anegdotami koncert Marka Szurawskiego.

 

– Szanta  to marynarska pieśń pracy, która  rozwinęła się w drugiej połowie XIX. wieku i była traktowana jako swoiste „narzędzie pracy przy pokładowej robocie. Zrytmizowana melodia, oryginalna harmonia, akcentowane sylaby refrenu – cały ten chóralny, „bojowy” zaśpiew, nie pozbawiony rubaszności i humoru – ułatwiały wspólny wysiłek i dodawały energii w walce z wiatrem, morzem i żaglami. Szanty do dzisiaj cieszą się wielkim zainteresowaniem, przenoszą nas w czasu, gdy kultura marynistyczna wyznaczała trendy kulturowe także w innych sektorach. Podczas koncertu nie zabraknie tradycyjnych pieśni kubryku, jak i nowszych utworów i interpretacji – mówi Marek Szurawski.

 

– Nie będzie The Tall Ship Races, ale będą inne wydarzenia żeglarskie. Nie obrażamy się na los, tylko cieszymy, że znowu na nabrzeżach na Wałach Chrobrego i Łasztowni zobaczymy zapierające dech w piersiach jednostki. Nie mogę się doczekać pełnej listy żaglowców, które przypłyną do Szczecina. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przyłącza się do kulturalnego promowania żeglarskich inicjatyw w Szczecinie – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

 

„Wielkich Żaglowców Czar” w Starej Rzeźni. Czwartek (24.06.2021) o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy na żywo do Sali Iluzjon lub do śledzenia mediów społecznościowych CKE Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz