W krainie czaru i uśmiechu, czyli historia szczecińskiej operetki. Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia!

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu”. Tego dnia będziemy wspominać i rozmawiać o szczecińskiej operetce, o jej historii, wielkim potencjale i niesamowitej sławie. Spotkanie zostało zaplanowane w dwóch częściach (literackiej oraz muzycznej). Pierwsza odsłona pomysłu – w czerwcu 2019 roku – przyciągnęła do Starej Rzeźni tłumy mieszkańców miasta.

Cel jest dość prosty – spotykamy się w Starej Rzeźni – żeby wspominać wspaniałe czasy, kiedy w niepozornym pomieszczeniu przy ul. Potulickiej przekraczało się bramy do innego świata. To było niczym kolorowy podmuch w szarym, topornym świecie polski ludowej. Taka była szczecińska operetka, która przez starszych mieszkańców miasta jest wspominana do dzisiaj. Stara Rzeźnia już drugi raz zaprasza na spotkanie „W krainie czasu i uśmiechu”. Wpisaliśmy ten pomysł podobnie jak „Szwajową niedzielę” czy „Niedzielę z Filipinkami” do stałego planu wydarzeń Starej Rzeźni. Pierwsza edycja wydarzenia okazała się wielkim sukcesem, było radośnie, ale i wzruszająco, stąd decyzja, że będziemy spotykać się częściej – mówi kierownik Starej Rzeźni Agnieszka Górska. – Nie byłam nigdy w szczecińskiej operetce. To jeszcze nie to pokolenie, ale słyszałam, że to był taki szczeciński Broadway – dodaje Agnieszka Górska.

Część literacka – spotkanie autorskie z Krystyną Pohl

Książka „W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej” autorstwa szczecińskiej dziennikarki Krystyny Pohl, to niezwykła opowieść o nieprzemijającej magii teatru, urodzie operetki i tęsknocie za nią. Opowieść barwna, pełna emocji i bogato ilustrowana. Wiele z ponad dwustu fotografii jest publikowanych po raz pierwszy. Szczecinianie kochali to miejsce. Znajdowali tam radość, wesoły śpiew, wpadającą w ucho muzykę, oklaskiwali ulubionych artystów. Teatr na Potulickiej był dla nich „krainą czaru i uśmiechu”. Dawni widzowie oraz artyści ciągle wspominają go z wielkim sentymentem. Autorka postanowiła odtworzyć tamtą atmosferę. Dotarła do kilkudziesięciu osób, dawnych pracowników i widzów. Namówiła je do rozmów. I tak powstała książka utkana ze wzruszających wspomnień, zabawnych anegdot, ciekawych historyjek. Autorka rozmawiała m.in. z Ireną Brodzińską, Ryszardem Karczykowskim, Marią Popławską, Krystyną Demską, Moniką Myszkowską, Ewą Rossa-Gowor, Henrykiem Walentynowiczem, Wiesławem Łągiewką. Ta książka to także reporterski zapis kawałka kulturalnej historii Szczecina.

Część muzyczna – koncert

Popołudnie spędzimy na wysłuchaniu arii i duetów słynnych operetek w wykonaniu takich artystów jak: Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, Andrzej Prus-Wakulski.

Wieczór poprowadzi Andrzej Wątorski. Na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki – więcej szczegółów wkrótce. Zapraszamy do Starej Rzeźni – 23 sierpnia o godzinie 17:00.

Pozostaw komentarz