Nietuzinkowe wystawy na ścianach Galerii w Starej Rzeźni

Jedną wystawę już można oglądać, a inna będzie mieć premierę niebawem! Galeria Szczecińska w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia to miejsce, w którym o każdej porze roku mieszkańcy Szczecina i turyści mogą zobaczyć dzieła lokalnych twórców. – Cieszymy się, że po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią możemy już zaprosić gości do Starej Rzeźni, do Kubryka Literackiego oraz do naszej galerii – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. Na sierpień zaplanowano dwie bardzo oryginalne wystawy.

– Pierwszą wystawą były prace marynistyczne słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie. Druga wystawa to dzieła szczecińskiego twórcy i konserwatora dzieł sztuki Romana Górczewskiego. Jest to sztuka wielowątkowa, niebanalna, taka która powoduje, że patrząc na te dzieła zastanawiamy się jakie są myśli autora i co chciał nam on nimi przekazać. Jeszcze w sierpniu premierowe dzieła Andrzeja Łazowskiego, artysty, którego prace już wielokrotnie ozdabiały nasze ściany. Zapraszamy do zwiedzania naszego budynku podczas spacerów na Łaszowni – mówi kierownik Starej Rzeźni Agnieszka Górska.

 

Wystawa prac Romualda Górczewskiego – do 7 sierpnia 2020.

– Moja czwarta wystawa w CKE Stara Rzeźnia. To kontynuacja twórczości wcześniejszej, bo swojej artystycznej drogi nie zmieniam, jedynie wzbogacam o nowe formy wypowiedzi, doświadczenia, szukam nowych rozwiązań kompozycyjnych, kolorystycznych, nowych środków i sposobów, by najtrafniej przedstawić zamysł, ideę. I, jak zwykle, są to obrazy proste w budowie, oszczędne, czy nawet ascetyczne w ilości użytych znaków. W wielu pracach tło stanowi czysty papier by podkreślić kolor, zwiększyć kontrast i uwypuklić to, co istotne w obrazie, i na tym skupić uwagę widza – mówi o swojej nowej wystawie Romuald Górczewski.

Co możemy zobaczyć na wystawie? W dalszym ciągu są to akwarelowe abstrakcje, prace jeszcze nie pokazywane. Obszerna wystawa wzbogacona jest o trzy obrazy olejne.

 

„Face to face” – wystawa Andrzeja Łazowskiego. Od 10 do 29 sierpnia 2020. Finisaż – 29 sierpnia o godzinie 18:00, wstęp wolny.

Jest to kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem: „W poszukiwaniu człowieczeństwa”.  Podczas sesji bohaterowie projektu, na prośbę autorów, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie, jest człowieczeństwo, czy doświadczamy niezwykłego człowieczeństwa w swoim życiu? „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Do pracy nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żuławska. Na podstawie wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie. Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, mocno skadrowane, bezpośrednie. Można powiedzieć, że będzie to prawdziwe spojrzenie w oczy, takie face to face. To jest piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie oraz w granicach Euroregionu Pomerania. Tak jak poprzednio do prezentacji prac wybrał wnętrza Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz