Blue Lady. Benefis Elżbiety Marszałek w centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia

Jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci świata szczecińskiej ekonomii oraz żeglarstwa. Kierowała szkołą handlową i zakładała Wyższą Szkołę Bankową w Szczecinie, ale całe pokolenia pamiętają jako harcmistrzynię oraz Prezeskę Koła Ligi Morskiej i Rzecznej i wielką promotorkę kultury morskiej w Szczecinie. Autorytet – choć jej przyjaciele przyznają, że budzi respekt i potrafi być surowa – nigdy jednak nie była niesprawiedliwa. Elżbieta Marszałek będzie obchodzić swój jubileusz w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już 11 marca. Serdecznie zapraszamy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Spotkanie w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie idealną okazją do uczczenia wieloletniej działalności społecznej i naukowej Pani Elżbiety.
Elżbieta Marszałek to propagatorka kultury, tradycji i obrzędowości morskiej, autorka publikacji, organizatorka imprez (m.in. ekspedycji „Flis Odrzański”, obchodów Dnia Rzeki Odry), do 2019 roku wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, członek organizacji naukowych. Pasjonatka Szczecina i osoba, która zaszczepiła w wielu pokoleniach ludzi miłość do żeglarstwa i do morza.

Jedną z inicjatorek benefisu była Prezes Grupy CSL, założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Laura Hołowacz, dla której Pani Marszałek swojego czasu była „mistrzynią”. Jak mówi Laura Hołowacz będzie to wzruszające spotkanie pełne anegdot: – To jest mój mentor. Osoba, która prowadziła mnie przez życie w czasach młodości. Dzięki niej i Szkole Ekonomicznej zmieniło się moje życie, Druhna Ela dla mnie była wizjonerką, osobą, która kształciła młodzież w sposób bardzo zaangażowany, dzięki temu co się działo w szkole ludzie otrzymywali pasję. Od 16 roku życia uprawiałam żeglarstwo i to tylko dzięki Druhnie Eli i temu, że nas do tego mobilizowała i dodawała nam energii. W latach 70 przepłynięcie Bałtyku czy Atlantyku było poza możliwością rodzin, a harcerstwo i żeglarstwo dało nam możliwość przeżycia przygody życia – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Benefis Elżbiety Marszałek poprowadzi prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie: –  To było 40 lat temu. Byłam harcerką w wodniackiej drużynie Eli Marszałek. To dzięki niej poznałam smak przygody żeglarskiej i smak morskiej wody podczas sztormu na Bałtyku, gdzie dziewczęca drużyna żeglowała pod wodzą druhny Marszałek na Zawiszy Czarnym. To dzięki niej przemierzyłam kilometry pięknej Jury Krakowsko – Częstochowskiej na obozie wędrownym, który kończył się pracą społeczną w budowanej wtedy Hucie. Wcześniej odwiedzałyśmy okoliczne wsie i wystawiałyśmy teatrzyk dla dzieci zajętych żniwami rolników. To były piękne i radosne czasy, czasy kształtowane przez druhnę i społecznicę Elę Marszałek.I dopiero dzisiaj, po tych 40 latach dociera do mnie,  że to właśnie dzięki niej, nauczyłam się żeglować, pracować, śpiewać, tańczyć, pomagać – mówi prof. Aneta Zelek.

BLUE LADY. BENEFIS ELŻBIETY MARSZAŁEK. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. 11 marca o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Benefisowi towarzyszyć będzie program artystyczny.

Pozostaw komentarz