Zobacz jaki jest Magiczny Szczecin! Niezwykły kalendarz do kupienia w Kubryku Literackim

W 2018 roku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się wystawa „Magiczny Szczecin”. Prace Przemysława Budziaka zachwyciły mieszkańców miasta i turystów. Kolejnym krokiem po wystawie jest prezentacja kalendarza, który przedstawia 12 niesamowitych fotografii na każdy miesiąc roku. Fotograf przyznaje, że jego marzeniem jest stworzenie albumu fotograficznego. Kalendarz „Magiczny Szczecin” jest do nabycia w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni.

– Kiedyś często chodziłem z aparatem i polowałem na piękne ujęcia, czekałem na fajne momenty. Teraz znam szczecin na tyle dobrze, że mam pomysły na fantastyczne kadry. Czekam na oświetlenie, czekam na pogodę, spektakularne układy chmur i do tego wybieram charakterystyczne miejsca Szczecina, żeby to wszystko się spójnie komponowało. Wybór zdjęć do kalendarza nie był łatwy. Selekcja burzliwa, trudna i wieloetapowa. Wystawy nauczyły nas jak wybierać fotografie, ale w tym przypadku to było jeszcze trudniejsze, bo mamy 12 miesięcy, cztery pory roku i wszystko to musi tworzyć spójną całość. Przykładowo zrobienie w tym roku grudniowe czy styczniowe zdjęcie w śniegu byłoby bardzo trudne – mówi Przemysław Budziak, autor kalendarza Magiczny Szczecin.

– Ten kalendarz ma pokazać jak piękne potrafi być nasze miasto. To 12 obrazów, które będą z nami przez cały rok 2020. Odkrywamy dla widzów miejsca znane i nieznane, pokazujemy miasto ze stron, które czasami są trudno dostępne. Szczecin wygląda np. fantastycznie od strony wody, miasto jest bardzo fotogenicznym miastem, trzeba się zatrzymać i dać szansę miastu by pokazało się z pięknej strony. Wiele zależy np. od kadru czy od naszej cierpliwości. Jest kilka miejsc, które lubię pokazywać ludziom, moje postrzeganie miasta cały czas ewoluuje. Każde miasto słynie ze swoich ikonicznych miejsc, to są miejsca idealne do kalendarza np. Filharmonia czy bulwary, ale na stronie Magiczny Szczecin pokazuje też miejsca mniej znane, mniej popularne, czasem zapomniane, czasem trudno dostępne. Je też warto eksplorować i pokazywać – dodaje Przemysław Budziak.

– Nie jestem twórcą fotografii, a osobą, która obserwuje ten proces, pyta innych o odbiór fotografii. Inaczej się patrzy na zdjęciach kiedy się je tworzy, a inaczej kiedy patrzy się na nie z dystansu. Ludzie często widzą w nich inne historie, inne wydarzenia, mają swoje przeżycia i swoje przemyślenia. Odbiór kalendarza jest bardzo przyjemny, wiele osób zabiera kalendarze dla swoich przyjaciół czy dla ludzi, którzy już nie mieszkają w Szczecinie. Wiemy, że niektórzy dzielą się „Magicznym Szczecinem” z całym światem, niektórzy nie byli w naszym mieście wiele lat i są zaskoczeni jak miasto pięknie wygląda. Ludzie się zachwycają, nasz kalendarz był bardzo popularnym prezentem świątecznym, słyszeliśmy, że niektórzy po zobaczeniu zdjęć postanowili odwiedzić Szczecin – mówi Joanna Sawicka – Budziak.

Kalendarz „Magiczny Szczecin” jest do nabycia w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni!

Pozostaw komentarz