Teatralny tydzień w Starej Rzeźni

Dzień po dniu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbywać się będzie wiele spektakli teatralnych. Przed nami wracający po miesiącach przerwy monodram Marcina Zarzecznego „Zwierzenia Bez/Robotnego aktora”, zobaczymy także sztukę „Morfina 0.05” oraz premierę „Pół na pół”, czyli jesienną nowość przygotowaną dla Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przez Fundację Kultury West & Art. – Projekt „Scena Stara Rzeźnia” dynamicznie się rozwija. Miniony rok obfitował w kilkanaście niezwykłych spektakli, spodziewamy się, że jeżeli zainteresowanie widzów będzie rosnąć to większa będzie również różnorodność przedstawień w naszym repertuarze. Jeszcze w tym roku czeka nas kilka niespodzianek – zapowiada Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

PREMIERA JESIENI 2019. „Pół na pół” – Przedpremiera środa 25 września o godzinie 21.00, premiera sobota 28 września o godzinie 21.00, regularny spektakl niedziela 29 września o 17.30. Kolejne terminy wkrótce.

„Pół na pół” to pozornie drastyczna sztuka o dwóch przyrodnich braciach, których udar matki podzielił jeszcze bardziej.  Kiedy dni ich rodzicielki wydają się być policzone, a jedyną oznaką jej obecności jest dzwonek, bracia stają przed trudnym wyborem. Wyborem, przed którym nikt nie chciałby stanąć. Z każdą chwilą na jaw wychodzą kolejne tajemnice i kłamstwa, które doprowadzają do… tutaj odpowiedź padnie dopiero w czasie spektaklu. Gwarantujemy jednak momenty zaskoczenia.  Czy skłóceni bracia połączą siły by zabić matkę? Czy całe zło jest spowodowane przez braci? Czy rodzicielka rzeczywiście jest bez winy?  Jordi Sanchez i Pep Anton Gomez w sztuce “Pół na pół” udowodnią nam, że nie każdy rodzinny dramat kończy się tak, jak wszyscy się tego spodziewają. Dodajmy, że podczas pierwszego pokazu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jeden z autorów scenariusza będzie obecny na widowni.

„Zwierzenia Bez/Robotnego aktora” – monodram Marcina Zarzecznego. Środa, 25 września o godzinie 18.00

ZWIERZENIA BEZ/ROBOTNEGO AKTORA, czyli komedia na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego  to opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Sceny z życia bezrobotnego artysty ujęte w spektaklu są na tyle uniwersalne, że można porównać je do sytuacji ludzi w innych sektorach gospodarki, a każdy młody człowiek bez pracy zobaczy w nich obraz samego siebie. O sprawach ważnych i trudnych mówi się tu w sposób lekki i żartobliwy, bez użalania się nad własnym losem. Marcin Zarzeczny, w formie autorskiego monologu, opisuje swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy. Publiczność śledzi kolejne inicjatywy ubogiego aktora, który przy użyciu prostych środków tworzy przedstawienie na oczach widzów.

W monodramie główny nacisk położony jest na budowanie atmosfery – intymnej relacji bohatera z widzem, zbliżonej formą do rozmowy bliskich przyjaciół. Marcin Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości. Producentem spektaklu jest Impresariat Artystyczny „Kultura ze smakiem”.

 „Morfina 0.05”, monodram Marka Żerańskiego. Czwartek 26 września o godzinie 19.00

Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji.
Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Bilety na spektakle dostępne są w Internecie oraz w Kubryku Literackim w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz