Zaczynamy nowy sezon! Wrześniowe wydarzenia w Starej Rzeźni!

Jesienny harmonogram wydarzeń w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jest już gotowy, a wrzesień jest przepełniony wydarzeniami, w których koniecznie trzeba wziąć udział. Jak zawsze zapraszamy na koncerty, spektakle, wydarzenia charytatywne oraz wykłady i spotkania. Wstęp na wiele organizowanych na Łasztowni wydarzeń jest bezpłatny.

– Bardzo nam zależało by otwarcie jesieni było tak spektakularne jak dwa minione sezony w Starej Rzeźni, kiedy w każdym miesiącu zapraszaliśmy Państwa na kilkanaście wydarzeń. Ta jesień będzie najbogatszą w wydarzenia jesienią w prawie pięcioletniej historii istnienia naszej instytucji. Szczególnie polecamy koncerty. Dwóch niezwykłych artystów, najpierw Michał Kowalonek, który zastąpił Artura Rojka w zespole Myslovitz, a tydzień później człowiek, który swoją wrażliwością ujął producentów seriali Netflixa i jest on jednym z najbardziej uznanych twórców muzyki do seriali amerykańskich. Mowa oczywiście o Danielu Spaleniaku, który był gościem Starej Rzeźni już rok temu, a jego koncertu wysłuchała cała Sala Iluzjon – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Wrzesień to czas kontynuacji. Czwarta raz zapraszamy wszystkich na niedzielę z Filipinkami. Już cztery członkinie legendarnej grupy potwierdziły swój udział, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Kontynuujemy konferencję gospodarczą „To share Knowledge and Exprience” we współpracy z Grupą CSL oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Ze swoimi wykładami powracają także coach Małgorzata Krawczak oraz uwielbiany prof. Jacek Rudnicki. Na Łasztowni odbędzie się także druga edycja festiwalu Senior Movie, którego jesteśmy partnerem. Powracają także niezwykłe spektakle teatralne w ramach projektu „Scena Starej Rzeźni”, współpracujemy w tym zakresie z Fundacją West & Art. oraz impresariatem artystycznym Kultura ze Smakiem. W harmonogramie nie ma mowy o jednym spektaklu, który zostanie zaprezentowany podczas konferencji prasowej zapowiadającej jesień na Łasztowni – mówi Patryk Walczak.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ WRZEŚNIOWYCH W STAREJ RZEŹNI:

 

Łasztownia pod znakiem natury – ekologiczne spotkanie na koniec wakacji

08.09.2019/11:00-17:00/wstęp wolny

Sierpień jest miesiącem, w którym zbieramy plony oraz przygotowujemy przetwory, to również czas świętowania, dlatego też  Stara Rzeźnia zaprasza mieszkańców na wydarzenie „Łasztownia pod znakiem natury”. Będzie można wziąć udział w konkursie na najlepsze przetwory i wypieki, a także podzielić się doświadczeniami przy ich wyrobie oraz unikatowymi recepturami. Podczas imprezy będzie można uczestniczyć w  tematycznych warsztatach malarskich oraz samodzielnie upleść wianek. Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów ludowych, oraz  wystawcy rękodzieła i produktów regionalnych.

 

Wystawa Renaty Łempickiej

08-20.09.2019/wernisaż 08.09.2019/18:00/wstęp wolny/

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, kierunek Malarstwo i Rysunek. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Mieszka i tworzy głównie w Szczecinie.

Jej prace znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech oraz w Meksyku. Uczestniczka licznych plenerów, wystaw, projektów artystycznych w kraju i za granicą oraz aukcji charytatywnych. W lipcu tego roku otrzymała za swoją twórczość międzynarodową nagrodę  artystyczną International Prize Michelangelo. Uprawia malarstwo (olej, akryl, akwarela), rysunek i monotypię. W swojej twórczości odchodzi od realizmu, poszukuje nowych środków wyrazu, próbując rozwiązać na płaszczyźnie płótna problematykę światła, koloru i ruchu.

W swoich pracach przedstawia barwne kompozycje inspirowane otaczającym światem, spostrzeżonym zjawiskiem (barwą, światłem, dźwiękiem). Jej obrazy są  często abstrakcyjne, niedopowiedziane, pozostawiające odbiorcy możliwość własnych skojarzeń i interpretacji.

 

Wykład Małgorzaty Krawczak „Perspektywy postrzegania siebie”

10.09.2019/18:00/wstęp wolny

Małgorzata Krawczak – akredytowany coach ICF, mentor, terapeutka EEG-biofeedbak, certyfikowany trener Points Of You®, felietonistka zaprasza na wykład, który jest wysmakowaną kompilacją wiedzy merytorycznej, prowadzonej wizualizacji i niesamowitych doświadczeń, które pomagają odbudowywać poczucie własnej wartości do takiego poziomu, by doświadczać życiowej pomyślności. „Perspektywy postrzegania siebie” to pierwszy temat z cyklu wykładów. Małgorzata Krawczak opowie o żywiołach, które przez wieki utożsamiane były ze stanem równowagi w naturze i postrzeganiem świata przez pryzmat całości. Starożytne ludy wiedziały, że w każdym z żywiołów istnieją wzorce energii, które przenikają cały wszechświat. Każdy ma swój wewnętrzny krajobraz siebie ukształtowany przez 4 żywioły. Czasem jest to krajobraz po nawałnicy, czasem po przejściu lodowca, czasem jest wypaloną słońcem pustynią a czasem taki sielski, anielski, diabelski, nijaki.

 

Festiwal Filmowy Senior Movie, edycja 2

12.09-15.09.2019/wstęp wolny

Festiwal Filmowy Senior Movie to okazja do spotkania się, integracji wielu środowisk: seniorów twórców filmowych, widzów w różnym wieku, środowiska artystycznego amatorów i profesjonalistów. Festiwal skierowany jest do twórców filmowych w wieku emerytalnym, czyli powyżej 60 roku życia, rekrutujących się z kina amatorskiego i niezależnego. Na Festiwal składa się konkurs główny oraz wydarzenia towarzyszące w postaci dyskusji, wykładów dotyczących sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych wartościowych produkcji filmowych, spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego, koncerty, wystawy itp. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 8 filmów (krótkie formy) z całego świata. Harmonogram imprezy można znaleźć na stronie www. http://seniormovie.pl/

 

Koncert Michała Kowalonka

20.09.2019/20:00/bilety 30 zł – 40 zł

Michał Kowalonek lider poznańskiej grupy Snowman oraz dziecięcej formacji Lumikulu. Od 2012 roku do niedawna był wokalistą grupy Myslovitz. Koncertował z różnymi projektami między innymi w Nowym Jorku, Memphies, Chicago, Londynie, Paryżu czy Berlinie, dzielił scenę z takimi artystami jak Lenny Kravitz, Hozier i Archive. Na solowym koncercie zaprezentuje autorskie, nietypowe, niebanalne piosenki… w repertuarze ma też utwory zespołów, w których się udziela(ł). W maju 2019 roku artysta zadebiutował autorskim projektem Michał Kowalonek z albumem „O Miłości W Czasach Powstania”. Ten koncert to będzie luźne, intymne spotkanie „bez spinki”, wypełnione muzyką i opowieściami.

 

Pokaz filmu o Grzegorzu Ciechowskim „Obywatel miłości” (Pokaz specjalny)

21.09.2019/18:00/bilety 25 zł

„Obywatel miłości” to dokument pokazujący życie i twórczość Grzegorza Ciechowskiego lidera legendarnej  grupy „Republika”. Po wieloletnim milczeniu jego druga żona Anna opowiada historię ich miłości oraz wspólnego życia. Bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. Dokument zawiera niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, które pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Motto filmu to: Film o pragnieniu i cienie szczęścia Grzegorza Ciechowskiego”.

 

Akcja charytatywna- wystawa Agnieszki Mikołajczyk

21.09-12.10.2019/wernisaż 28.09.2019/wstęp wolny

Agnieszka Mikołajczyk z zawodu inżynier transportu i logistyki, z zamiłowania malarka, artystka, miłośniczka piłki nożnej oraz zapalona badaczka zjawisk pogodowych i baczny obserwator zmian klimatycznych. Wernisaż wystawy „Colours of joy”, połączony będzie z licytacją obrazów autorki. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup niezbędnego sprzętu do analizy chodu, a także pomoc podopiecznym Instytutu Wparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci. Wieczór uświetni recital prof. Jacka Rudnickiego oraz koncert charytatywny Magdaleny Żak.

 

Filipinkowa niedziela w Starej Rzeźni

22.09.2019/16:00/wstęp wolny

Chluba Szczecina wraca by wspominać swoje lata świetności. Powracając do korzeni naszego miasta, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przybliży Państwu historię słynnego nie tylko w Polsce, zespołu Filipinki. Artystki które również były ambasadorkami Szczecina i ikoną mody dla wielu Polek. Chcemy przywrócić pamięć o zespole! W ciągu dnia odbędą się spotkania dotyczące historii Filipinek. Ciepła herbata, ciasto w towarzystwie urokliwych tematów, stworzy niepowtarzalny czas spędzony w Starej Rzeźni. Podczas wydarzenia będziemy chcieli dać odbiorcom szansę na to by przenieść się w lata 60 i 70. Premiera niespodzianka – teledysku zespołu Markado.

 

Wykład Jacka Rudnickiego „Artyści ulicy, sztuka ulicy”

24.09.2019/20:00/wstęp wolny

Spotkanie z Jackiem Rudnickim z cyklu Studium Sztuki, Filozofii i Medycyny. Życie toczy się na ulicy, to największy teatr na świecie, dla wielu jedyny. To miejsce zarówno do prezentacji jak i obserwacji. Wszyscy jesteśmy uczestnikami tego spektaklu. Poza światem marzeń jest obszarem wolności znacznie większym niż w jakichkolwiek strukturach. Jest też światem niemal nieskrępowanej przynależności, której wielu z nas potrzebuje. Oprócz wykładu Jacka Rudnickiego, zobaczymy również kino eksperymentalne z muzyką autorską, aktora ulicy Piotra Ciechowskiego, a także usłyszymy dźwięki natury, które zaprezentuje nam Darek Ryżczak.

Monodram Marcina Zarzecznego „Zwierzenia bezrobotnego aktora”

25.09.2019/18:00/bilety 25zł

Marcin Zarzeczny aktor Teatru Polskiego zaprasza na monolog w formie komedii, w której opisuje    doświadczenia związane z  poszukiwaniem pracy młodego człowieka, zdeterminowanego w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Marcin Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości.

 

Konferencja „To share knowledge and experience”

26.09.2019/ 9:00-15:30 /wstęp wolny/rejestracja

Celem konferencji jest nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi firmami oraz pozyskanie nowych kontaktów biznesowych. Do dyspozycji uczestników przygotowane będą stoliki eksperckie o tematyce : wsparcie w inwestycjach, logistyka oraz zagadnienia prawne.

Podczas wykładów podjęte zostaną następujące tematy:

– Kultura biznesu w Polsce i w Niemczech.

– Promocja w Polsce i za granicą.
– Jak można wejść na rynek niemiecki i polski. Wpływ chińskiej koniunktury na handlowe relacje Polski i Niemiec
– Wartość, rola, znaczenie logistyki w obrocie polsko – niemieckim/ budowanie łańcuchów dostaw.
Brexit – perspektywy i wyzwania.
– Korzyści ze sprzedaży na rynek polski i niemiecki. Polska/ Europa po 1 maja 2019 – korzyści dla przedsiębiorców. Blok celno – podatkowy.

 

Spektakl Morfina 0,05 wg. M. Bułhakowa

26.09.2019/19:00/bilety N 25 zł / U 20 zł

Fundacja Kultury West&Art i Stara Rzeźnia zapraszają na widowisko teatralne „Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego. Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji. Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Niewinna dawka 0.05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia… wraz z nim samym. Spektakl został pokazany przedpremierowo w ramach 53 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

 

Koncert Daniela Spaleniaka

27.09.2019/20:00/bilety 35 zł- 45 zł

Daniel Spaleniak jest młodym muzykiem specjalizującym się w muzyce bluesowo-folkowej. Jak sam o sobie mówi lubi grać na gitarze, po prostu. Jego utwory wzbudziły zainteresowanie za oceanem. Piosenkę „Back Home” można usłyszeć w telewizyjnym kryminalnym serialu „Elementary”, a „Dear love of mine” w produkcji Netflixa „Ozark”, ale to nie jedyne obrazy, w których pojawiła się muzyka młodego artysty. Warto również  wspomnieć o utworach „Why” oraz „Night”, które można usłyszeć w popularnym amerykańskim serialu „The Path”. Daniel to jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych.

 

Pozostaw komentarz