156 tysięcy fal morskich rozbijało dziób żaglówki ze Szczecina. Niezwykłe spotkanie dekadę po niezwykłej wyprawie!

Dla każdego miłośnika żeglarstwa – taka historia jest prawdziwą gratką. Już w środę o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się spotkanie z okazji 10. Rocznicy rejsu szalupy żaglowej Sum do Kopenhagi, podczas którego załoga miała wiele ciekawych przygód a dziób Suma rozpruł 156 343 fale morskie, no może o kilka więcej lub mniej – w tym wypadku mogło dojść do pomyłki w obliczeniach… Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Morskich opowieści nigdy nie brakowało w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – ta jest jednak niezwykła, bo łączy w sobie elementy historyczne, marynistyczne, kulturalne i przygodowe. Właściwie możemy powiedzieć, że tych przygodowych będzie najwięcej! Już w środę o godzinie 18.00 w Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie, którego tytuł brzmi „10. Rocznica Rejsu Dezetą „SUM” Przez Bałtyk i Sund”.  W dniach 5-19 lipca 2009 roku szczecińska dezeta „Sum” z załogą w składzie Michał Jósewicz (kapitan), Stanisław Bolewicz, Krzysztof Marski i Grzegorz Czarnecki odbyła rejs przez Morze Bałtyckie i Cieśninę Sund do Kopenhagi, odwiedzając po drodze: Świnoujście, Ruden (Niemcy), Lohme (Niemcy), Höllviken (Szwecja), Dragør (Dania), Peenemünde (Niemcy), Wolgast (Niemcy), Usedom (Niemcy) i Trzebież.

– Od kei odbiliśmy około trzynastej w niedzielę. Orkiestra nas nie żegnała, za to kilka życzliwych osób. Wyruszyliśmy szalupą żaglową Sum na podbój cieśniny Sund i Kopenhagi. Około szesnastej zostaliśmy nieprzyjaźnie przywitani przez Zalew Szczeciński, który szykował dla nas coś szczególnego, ale mieliśmy o tym przekonać się za dwa tygodnie – mówi uczestnik rejsu Grzegorz Czarnecki. – W Kopenhadze na chwilę zajrzeliśmy do Kongelig Dansk Yachtklub. Kiedy stamtąd wypłynęliśmy w odległości może pięćdziesięciu metrów od naszej lewej burty pojawiła się piękna duża drewniana motorówka płynąca od strony jachtu królewskiego. Na jej dziobie i rufie stali wyprostowani marynarze w białych strojach. W kokpicie było widać głowę w eleganckim kapeluszu. Była to Małgorzata II, królowa Danii – dodaje. To jednak dopiero początek pasjonującej, żeglarskiej historii. Całość będziecie mogli poznać już w najbliższą środę, 10 lipca w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni!

10 lipca 2019 (środa), godzina 18.00
Centrum Kultury Euroregionu Pomerania Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin

Program wydarzenia:

• prezentacja slajdów i relacje uczestników,
• prezentacja publikacji G. Czarneckiego „Szalupą przez Bałtyk i Sund. Niezwykły rejs
starszych panów”,
• otwarcie mini wystawy,
• zwiedzanie Suma, czyli historycznej już dwumasztowej bezpokładowej szalupy, która specjalnie w tym celu przypłynie do Starej Rzeźni.

Pozostaw komentarz