Kolejna wystawa w Starej Rzeźni. Tym razem twórczość osób niepełnosprawnych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 2003 r. organizuje konkurs plastyczny Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Jest to największy w Polsce konkurs plastyczny adresowany do osób z niepełnosprawnościami, który popularyzuje sztukę osób niepełnosprawnych aż w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina
i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Wernisaż tegorocznej edycji prac finalistów już 19 marca w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Prace w Galerii Szczecińskiej będzie można oglądać do 11 kwietnia.
To będzie czwarta w roku 2021 wystawa w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Tym serdeczniej zapraszamy wszystkich widzów, bo w obecnej sytuacji można bez problemów odwiedzić naszą instytucje na Łasztowni przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
– Temat zeszłorocznej edycji brzmiał „Tajemnica mojej wyobraźni” . Konkurs, pomimo pandemii, która spowodowała czasowe zamknięcie placówek rehabilitacyjnych, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, na etapie wojewódzkim wpłynęło do Oddziału Zachodniopomorskiego PFRON rekordowa liczba prac – 97. 15 prac z województwa zachodniopomorskiego bierze obecnie udział w etapie ogólnopolskim konkursu. Prace te będą oceniane przez znanych i cenionych artystów plastyków, historyków sztuki i etnografów. W Starej Rzeźni zobaczymy najciekawsze prace z ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” wykonane przez twórców z województwa zachodniopomorskiego. Twórczość artystyczna jest dla osób niepełnosprawnych dziedziną niezwykle ważną. Niezależnie bowiem od istotnych w tym przypadku pozytywnych skutków terapeutycznych czy rehabilitacyjnych, poprzez sztukę każdy artysta stara się poszukiwać i ukazywać prawdę, dobro i piękno. Tym samym, wszystkie jego ograniczenia schodzą na dalszy plan. Najważniejszym staje się dzieło – w nim zaś to, co twórca ma do przekazania odbiorcom – mówi Inga Mikee z zachodniopomorskiego oddziału PFRON.
– Prace są oryginalne i interesujące, chcemy pokazać twórczość osób z niepełnosprawnościami w możliwie w wielu miejscach. Interesująca jest także technika wykonania prac. Nie każdy twórca z niepełnosprawnością tworzy prace plastyczne rękoma. Podziwiając prezentowane prace musimy więc również docenić siłę i determinację ich tworzenia – dodaje Inga Mikee.
– Cieszymy się, że kolejny raz Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia staje się miejscem w którym dzieją się ważne i piękne rzeczy. Wystawa prac osób z niepełnosprawnościami pokazuje jak wiele pasji, talentu i chęci do dzielenia się ze światem swoimi umiejętnościami jest w tych ludziach. Podziwiam i serdecznie zapraszam do odwiedzania Starej Rzeźni – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.
Wystawa będzie do zobaczenia do 11 kwietnia 2021 w Galerii Szczecińskiej. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.