15 wydarzeń w miesiąc! W październiku musicie odwiedzić Starą Rzeźnię!

Pandemia koronawirusa dotknęła boleśnie większość instytucji kultury. Wiosną większość dużych wydarzeń została odwołana, a inne przenieśliśmy do Internetu. Tym bardziej cieszymy się, że już w październiku zaprosimy na rekordową liczbę inicjatyw i pomysłów! Cztery koncerty, nowe wystawy, wykłady znakomitych gości oraz premiery literackie! – To będzie najlepszy miesiąc roku 2020. Cztery koncerty, w tym Kev Fox i Janusz Radek, premiera książki Leszka Hermana oraz premiera piątego albumu wydanego przez Grupę CSL i Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zaprezentować mieszkańcom Szczecina taki harmonogram, bo dawno tyle się u nas nie działo – mówi z dumą Agnieszka Górska, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Październikowy harmonogram wydarzeń Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wypełniony jest po brzegi wydarzeniami w których warto wziąć udział! – Działamy nadal w reżimie sanitarnym, mieścimy jednocześnie ok. 90 osób na Sali, a mimo to udało nam się przygotować plan wydarzeń z którego jesteśmy bardzo dumni i który wypełniony jest po brzegi ciekawymi wydarzeniami. Premiery, cztery koncerty, wystawy, wykłady, zakończenie sezonu żeglarskiego. Właściwie niemal codziennie coś się dzieje i będzie nam niezmiernie miło jak praca zespołu Starej Rzeźni i Grupy CSL zostanie doceniona Państwa obecnością na wydarzeniach – mówi Agnieszka Górska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Na wiele wydarzeń warto zwrócić uwagę. Powrót koncertów w październiku jest bardzo widoczny. Zaczynamy już 4 października od doskonałego koncertu Keva Foxa, czyli połówki duetu Smolik & Kev Fox. Charyzma, energia, doskonały głos. Tego na pewno nie zabraknie. Drugą gwiazdą miesiąca jest Janusz Radek, który kameralnie wykona wszystkie swoje największe przeboje już 25 października. Wcześniej jeszcze na naszej scenie kołysanki Ryszarda Leoszewskiego oraz wspaniały program muzyczny zrodzony w czasie pandemii, czyli „Muzyka pod Księżycem” Krzysztofa Baranowskiego – zapowiada Agnieszka Górska. – Już w ten weekend wystawa wspaniałych makiet kolejowych. Poza tym zapraszamy na premierę książki Leszka Hermana już 14 października oraz na prezentację piątego albumu stworzonego przez Starą Rzeźnię, Grupę CSL i Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem skupimy się na „Zielonym Szczecinie” – dodaje Agnieszka Górska. A to dopiero początek planów i inicjatyw…

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ W CENTRUM KULTURY EUROREGIONU STARA RZEŹNIA W PAŹDZIERNIKU:

Wystawa Makiet Kolejowych (3 października od 12-18, 4 października od 10-15)

Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei już kolejny raz zaprezentuje swoje makiety.
Na wystawie będzie można zobaczyć modele redukcyjne w skali 1:87 (H0), będą zaprezentowane zarówno modele lokomotyw jak i samochodów. Wystawa to świetna okazja do spędzenia rodzinnego weekendu i pogłębienia swojej transportowej pasji, a w naszym regionie miłośników kolei nie brakuje!
Podczas wystawy tradycyjnie nie zabraknie ulubionej przez dzieci kolejki ogrodowej, oraz sklepu modelarskiego gdzie będzie można nabyć niezbędne akcesoria aby rozpocząć swoją własną przygodę z modelarstwem.

KEV FOX SOLO ACT. 4 października o godzinie 18:00. Bilety w cenie 80 złotych jeszcze do nabycia

KEV FOX to oczywiście 1/2 znakomitego duetu SMOLIK // KEV FOX

Kev gra też akustyczne, solowe koncerty. Wówczas do repertuaru dołącza kilka utworów, które nie znalazły się na płytach SM//KV oraz najczęściej 2 lub 3 utwory artystów, którzy byli lub nadal są dla niego inspiracją.

 

Prof. Jacek Rudnicki w Starej Rzeźni. Wykład już 6 października o godzinie 20:00

Od kiedy w datowanych na 30-23 w. p.n.e. „Pieśniach” Horacy wyznał „non omnis moriar”, czyli „nie wszystek umrę bo „będę żył w swoich dziełach”, nic się nie zmieniło. Dla tworzących dziś artystów sztuka też jest sposobem na nieśmiertelność, pozostawienie po sobie znaczącego śladu. Fascynujące jest to, jak często słowa sztuka i nieśmiertelność” stoją blisko siebie. Mówimy o nieśmiertelnej sztuce i nieśmiertelnej sławie artystów. I choć może to brzmieć jak zwykła retoryka, sztuka i nieśmiertelność są ze sobą ściśle powiązane. Bo w pewnym sensie sztuka nadaje się do komunikowania się z ludźmi od dawna nieżyjącymi. „Nie można się nie komunikować”. Paul Watzlawick. Sztuka jest narzędziem komunikacji również z tymi, których nie poznaliśmy za życia.

Bryganda z 1000 i jednej nocy – bajka improwizowana. Niedziela 11 października o godzinie 12:00. Bilety do nabycia w cenie 10-15 złotych.

Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kaczor Donald oni dzisiaj nie wystąpią!!!
Dziś czas na bohaterów, których jeszcze nigdy nie było, albo nikt wcześniej ich nie odkrył!

Wspólnie z dziećmi wymyślimy i stworzymy nowe historie, nowych bohaterów w całkiem nieznanych krainach. Zapraszamy dzieci, wraz z opiekunami na niezwykłą przygodę, gdzie ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia. Na oczach widzów powstaną całkiem nowe rzeczy, które jak kwiat paproci zakwitną tylko raz i nigdy się już nie powtórzą.

 

Leszek Herman – Premiera powieści ZBAWICIEL. Zapraszamy 14 października o godzinie 18:00.  Wstęp wolny.

 

Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie piwnice? Kim jest i czego chce tajemniczy terrorysta podpisujący się jako Heiland der Welt? Jesienią do księgarń trafi najnowsza książka Leszka Hermana. A w niej zagadka goni zagadkę, prowadząc do najbardziej nieoczekiwanego finału. „Zbawiciel” w księgarniach od 14 października.

 

Wystawa fotograficzna „Na zachodniopomorskim szlaku” – od 15 do 18 października w Galerii Szczecińskiej CKE Stara Rzeźnia

 

Fotografie wykonywali żeglarze podczas tygodniowej żeglugi jachtami po wodach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach 56. Etapowych Regat Turystycznych organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Wystawa Fotograficzna zaprezentuje zwycięzców w Konkursie amatorów fotografii pod tytułem
„Na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim”, organizowanego z okazji 75 lat Polskiego Pomorza Zachodniego.

 

Spektakl „Przy zamkniętych drzwiach” – Teatr Ruchu. Wejście bezpłatne po uzyskaniu wcześniejszych wejściówek. 15 października 2020 o godzinie 19:00

Performance inspirowany tekstem J.P.Sartre’a pod tym samym tytułem i doświadczeniami przebywania na kwarantannie podczas epidemii wirusa COVID 19. Grupa artystów reprezentujących różne rodzaje sztuk performatywnych podejmuje temat zamknięcia jako niewoli. Każdy z artystów wciela się w jednego z bohaterów dramatu, każdemu też zostaje przyporządkowana jedna z czterech sfer ludzkiego istnienia (fizyczna, emocjonalna, mentalna lub duchowa). W ten sposób zostaje podkreślony aspekt różnic międzyludzkich, który stanowi punkt wyjścia do współczesnej interpretacji tego utworu.

 

Wielkich Żaglowców Czar – Marek Szurawski i przyjaciele. 16 października o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny po uzyskaniu zaproszenia

Był taki niezwykły czas w historii żeglugi, w II. połowie XIX, czas kliprów i windjammerów – najszybszych i najpiękniejszych żaglowców w historii – i zarazem czas conradowskiego pokolenia marynarzy, „ludzi z żelaza na drewnianych statkach, którzy podciągnęli swoje rzemiosło do rangi sztuki”. O ich życiu i pracy przy szantowym zaśpiewie, o tradycjach i ceremoniach dawnego pokładu, o prawdach życia na morzu zrodzonych, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie opowiada, z ilustracją muzyczną, Marek Szurawski, dziennikarz, tłumacz, żeglarz, marynista. Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia drugiego wydania książki Marka Szurawskiego „Razem, bracia, do lin! (poprawione i poszerzone), z autografem autora.

 

BRYGANDA SHOW. Spektakl szczecińskiego teatru improwizowanego. Zapraszamy w sobotę 17 października o godzinie 19:00. Wstęp 20-25 złotych.

BRYGANDA to nowa ekipa teatru improwizowanego w Szczecinie. Każdy z nas wywodzi się z innego teatru, ale czasem spotykamy się razem. Wtedy przy pomocy widowni stwarzamy całkiem nowe światy, które powstaną tylko raz i nigdy się już nie powtórzą. Gramy spektakle komediowe bez scenariusza, które czasami rozśmieszają, ale czasem potrafią wzruszyć. BRYGANDA to teatr wyobraźni, który może się zdarzyć między nami a publicznością. Może być tak, że razem stworzymy coś, o czym nigdy nie mieliśmy odwagi nawet pomyśleć. Wystąpią: Adrianna Janowska-Moniuszko, Katarzyna Nowak, Agata Kolasińska, Rafał Hajdukiewicz, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski, Kacper Odrobny.

 

 

Ryszard Leoszewski – „Kołysanki wybrane”. Zapraszamy w niedzielę 18 października o godzinie 17:00

 

Pomysł nagrania płyty z kołysankami zrodził się kilka lat temu. Po 33 latach działalności grupy artystycznej Arfik, jej dorośli absolwenci mają już swoje dzieci i to oni prosili Ryszarda Leoszewskiego – twórcę grupy, żeby nagrał dla ich malutkich „arfików” swoje kołysanki. Dodatkowym argumentem, który zdecydowanie przyspieszył nagranie i wydanie płyty, były narodziny wnuczka – Oleczka, któremu szczęśliwy dziadziuś Rysiu dedykował wydawnictwo. Na płycie znalazło się 12 autorskich kompozycji do wierszy: Danuty Wawiłow, Andrzeja M. Grabowskiego, Kornelii Leoszewskiej oraz Barbary Stenki, która zresztą wraz z Ryszardem Leoszewskim wystąpi na niedzielnym koncercie.

 

ZIELONY SZCZECIN. Premiera piątego albumu wydanego przez Grupę CSL, Starą Rzeźnię oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Wtorek 20 października o godzinie 18:00.

 

„Zielony Szczecin” jest piątym z cyklu albumów wydanych wspólnie przez Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Album „Zielony Szczecin” podejmuje temat szeroko rozumianej roślinności w Szczecinie widzianej przez pryzmat czterech pór roku oraz różnych miejsc. Na zdjęciach zobaczymy ikoniczne i znane miejsca: centrum miasta, Cmentarz Centralny, Park Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, Las Arkoński, czy Wały Chrobrego, ale także miejsca nieco rzadziej widywane, czy to na pocztówkach, czy odwiedzane przez samych mieszkańców: Puszczę Wkrzańską i Bukową, pola zbóż i łąki (wszystko w granicach miasta!), czy zarośnięte małe rzeki i stawy.

 

Krzysztof Baranowski zaprasza – koncert „Muzyka pod księżycem”. Piątek 23 października o godzinie 19:00. Bilety 40-50 złotych.

 

„Muzyka pod Księżycem” to wykonywane na fortepianie, w stroju 432 Hz, kształtujące się tylko w chwili tworzenia improwizowane miniatury. Te mikro dzieła, pomimo – z racji swej natury – ulotności oraz nieprzewidywalności powinny połączyć się w jedną kilkunastominutową strukturę a tym samym stworzyć przestrzeń dla kolejnych, nieznanych współbrzmień, dźwięków i harmonii.

 

JANUSZ RADEK. Koncert The best of. Koncert w Starej Rzeźni w niedzielę 25 października o godzinie 18:00. Bilety – 90 złotych.

 

Od początku swojej artystycznej działalności Janusz Radek odważnie zagłębiał się i poznawał coraz to nowsze muzyczne przestrzenie. W koncercie, z zespołem w przystępny,
poruszający, ale jednocześnie odkrywczy sposób przedstawia widzom dotychczasową drogę.

 

 

Wykład Coach Małgorzaty Krawczak w Starej Rzeźni. Wtorek 27 października o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny.

 

Wstyd ma destrukcyjny wpływ na zdrowie emocjonalne i psychiczne i – jako skutek niskiej samooceny – przyczynia się do powstawania chorób psychicznych. Osoba na tym poziomie świadomości jest wylękniona, wycofana i zamknięta w sobie. Wstydzi się i obawia „utraty twarzy”, kompromitacji oraz stania się osobą niepożądaną, ma skłonności do urojeń i paranoi. Wstyd, powodując rozpad osobowości, stwarza podatność na inne negatywne emocje, tym samym prowadzi do złości i poczucia winy.

 

 

Pozostaw komentarz