Kubryk Literacki ONLINE – Rembas, Piotrowska, Kosiorowski. Przed nami jeszcze trzy spotkania!

 

Przed nami jeszcze trzy spotkania w ramach cyklu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia „Kubryk Literacki ONLINE” – Najpierw spotkamy się z pisarzem, którego marynistyczne dzieła od dekad zachwycają kolejne pokolenia Polaków. Następnie spotkanie z Danutą Piotrowską, czyli „Pierwszą Damą Polskiego Himalaizmu”, a na finał jeden z najpopularniejszych miejskich przewodników red. Michał Rembas i jego pasjonujące opowieści o naszym mieście. Spotkania odbywają się co środę o godzinie 18:30. Można je oglądać na żywo na facebookowym profilu Starej Rzeźni.

Inicjatywa Kubryk Literacki Online to seria spotkań z twórcami związanymi z naszym miastem. Nasz pomysł miał przybliżać lokalnych twórców w trudnym dla kultury i sztuki czasie pandemii koronawirusa. Przed nami ostatnie trzy spotkania. – Nasz cykl cieszy się rosnącym zainteresowaniem widzów o czym świadczy fakt, że spotkanie z poetką Katarzyną Michalską zobaczyło blisko tysiąc internautów. Ostatnie trzy spotkania to rozmowy z postaciami niezwykłymi, to ikony w swoich środowiskach. Nie wyobrażam sobie by czytelnik literatury marynistycznej nie znał twórczości Zbigniewa Kosiorowskiego, a fan kultury górskiej nie znał postaci Tadeusza Piotrowskiego i jego żony Danuty – mówi Agnieszka Górska, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Osobiście czekam na spotkanie z Panią Danutą Piotrowską, która skradła show swoimi anegdotami podczas debaty „A morze góry?”, którą organizowaliśmy w Starej Rzeźni w ramach „Muzycznego Rozpoczęcia Sezonu Żeglarskiego”. Jestem pewna, że podczas kolejnych spotkań również nie zabraknie historii, które rozbawią nas do łez – dodaje kierownik CKE Stara Rzeźnia.

 

Kubryk Literacki online – Zbigniew Kosiorowski. Środa, 24 czerwca o godzinie 18:30

Autor opowie o swoich dwóch powieściach: „Archipelagu pod żaglami” oraz „Zapadni” Opis drugiej publikacji zwiastuje kryminalną, pełną emocji literacką podróż: Wiwisekcja zbrodni, kary śmierci i próby ucieczki skazanego przed egzekucją – w dwóch planach przestrzenno-czasowych oraz narracyjnych, rozgrywanych w strukturze nieco szkatułkowej (powieść w powieści), opartych na dwuwątkowej próbie rekonstrukcji dramatycznych faktów. Jednym z dwóch bohaterów jest młody, o bardzo ugruntowanym światopoglądzie aplikant adwokacki, który dziwnym zrządzeniem losu staje się posiadaczem testamentu intrygującego anonima, uwikłanego w mroczne; kryminalne, sensacyjno-obyczajowe (społeczne) i polityczne zdarzenia z przeszłości. Wątki stricte kryminale wkomponowane są tu w proces rodzącej się odpowiedzialności bohaterów za popełnione czyny, podejrzenia i niebagatelne zaniechania, ale też i ucieczki; zapadania się…

 

Kubryk Literacki online – Danuta Piotrowska. Środa, 1 lipca o godzinie 18:30

Autorka kilkudziesięciu fotograficznych wystaw indywidualnych i uczestniczka wielu wystaw zbiorowych (krajowych i zagranicznych). W swojej działalności artystycznej ma także kierunek związany z tematyką górską, m.in. wystawy fotograficzne: Namaste Nepal – ludzie (1996), K2 – góra tragiczna (2009), Echo K2 – Namaste (2007), In Memoriam Tadeusz Piotrowski (2011), Góry, góry (2013), Noszak 1973 – tak to się zaczęło (2013), Lhotse 1974 (2017), Nanga Parbat 1982 (2018), Nanga Parbat 1985 (2019), a także wystawy tematyczne towarzyszące Przeglądom Filmów o Górach O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie. Prowadzi również działalność publicystyczną.

 

Kubryk Literacki online – Michał Rembas. Środa, 8 lipca o godzinie 18:30.

Dziennikarz, podróżnik i historyki. Pasjonat starych cmentarzy i architektury i wojskowości, współpracował między innymi z „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Wędrowcem Zachodniopomorskim” oraz „Aktualnościami Turystycznymi”.  Autor książki „Zachodniopomorskie tajemnice”, oraz współautor między innymi książek: „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski”, „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina”, „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku”.

Wszystkie spotkania dostępne będą na żywo na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Serdecznie zapraszamy!

 

Pozostaw komentarz