Wzruszający benefis szczecińskiej Blue Lady

Wychowała całe pokolenia ekonomistów, harcerzy i żeglarzy! Morze jest jej wielką pasją, a żeglarstwo i Flis Odrzański miłością życia. W Starej Rzeźni odbył się benefis „szczecińskiej Blue Lady” czyli Elżbiety Marszałek. Gościem honorowym wydarzenia był były Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Benefis pod nazwą „Blue Lady” był okazją do podsumowania wieloletniej działalności społecznej i naukowej Elżbiety Marszałek.  Inicjatywa prof. Anety Zelek i Prezes Laury Hołowacz spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem wszystkich uczniów oraz przyjaciół Pani Eli Marszałek. Benefis więc okazał się wielkim sukcesem zarówno pod kątem frekwencyjnym jak i organizacyjnym oraz artystycznym, bo właśnie elementów muzycznych też nie brakowało.

– To jest mój mentor. Osoba, która prowadziła mnie przez życie w czasach młodości. Dzięki niej i szkole ekonomicznej zmieniło się moje życie. Druhna Ela była dla mnie wizjonerką, osobą, która kształciła młodzież w sposób bardzo zaangażowany. Od 16. roku życia uprawiałam żeglarstwo i to tylko dzięki druhnie Eli i temu, że nas do tego mobilizowała i dodawała nam energii. W latach 70. przepłynięcie Bałtyku czy Atlantyku było poza możliwością rodzin, a harcerstwo i żeglarstwo dało nam szansę na przygodę życia – mówi Prezes Laura Hołowacz, założycielka Starej Rzeźni oraz była uczennica Pani Eli Marszałek.

Głos podczas benefisu zabrał także Prezydent Bronisław Komorowski: – Połączyła nas pasja i wspólne marzenie, a następnie głęboka i żywa przyjaźń. Marzyliśmy o tym by polska była polską morską, a Szczecin powinien być morski i rzeczny jednocześnie. Dominowało wówczas myślenie, że w zasadzie to będą marzenia nie do zrealizowania. Rzeki miały zarastać krzakami i mamy nawet nie betonować nabrzeży. Przyszłość to gospodarcze wykorzystanie rzek i morza, powinniśmy myśleć o rozwoju morza, gospodarki i turystyki. Mam masę dobrych i ciepłych wspomnień związanych z Ligą Morską, Elą Marszałek i wspaniałymi Flisami Odrzańskimi – mówił były Prezydent.

Na benefis przygotowano bogaty program artystyczny, a Pani Elżbieta Marszałek była całością wydarzenia bardzo wzruszona!

ZDJĘCIA: KAPITAN WŁODZIMIERZ GRYCNER oraz KOŁO LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ AKADEMII MORSKIEJ W SZCZECINIE

 

 

Pozostaw komentarz