Święto Niepodległości w Starej Rzeźni. RELACJA I ZDJĘCIA

Tłum ludzi, wspaniała atmosfera i mnóstwo morskich akcentów. Kolejny już raz Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprosiło mieszkańców miasta na obchody Narodowego Święta Niepodległości w iście morskim stylu. Nasze wydarzenie uświetniła obecność Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz chóru i studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wielkie wrażenie na zgromadzonych mieszkańcach zrobiła także błyskotliwa prezentacja dzieciaków z przedszkola Żagielek. – Stara Rzeźnia to miejsce bliskie ludziom morza. Mamy swoją Mesę Kapitańską, powołaliśmy do życia Skwer Kapitanów, chcemy żeby kapitanowie i przedstawiciele kultury marynistycznej czuli się tutaj jak u siebie – zapewnia Prezes Laura Hołowacz.

Wydarzenie „Niepodległość na Maszt” rozpoczęło się o godzinie 10:00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Od samego początku trwały warsztaty plastyczne i artystyczne skierowane do całych rodzin. Jak mówi Monika Dyker – Woźniak ze Stowarzyszenia Progressum zależy nam na tym, żeby w Starej Rzeźni każdy 11 listopada czuł się dobrze: – Dzieci uczą się jak zrobić kotylion z bibuły czy ze wstążki, pracują dzieciaki i rodzice, jest przednia zabawa. Świetnie odnajdują się tutaj babcie, dziadkowie, rodzice i wszyscy, którzy nas odwiedzili. Warsztaty są przez cały dzień, kotylionów dla wszystkich wystarczy. Dzisiaj w mieście jest mnóstwo wydarzeń, tym bardziej cieszy mnie fakt, że tutaj cały dzień jest mnóstwo ludzi i ciągle nas przybywa. Podkreślamy morski charakter naszego miasta, zaczęliśmy wydarzenie od odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” ze słynnym zdaniem „I póki kropla jest w Bałtyku…”, niektórzy kapitanowie byli bardzo wzruszeni, wspaniale zaprezentowały się także dzieci z przedszkola Żagielek, a całość dopełnia wystawa przekazana nam na nasze wydarzenie przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. Stara Rzeźnia to miejsce, które tętni życiem, które świetnie funkcjonuje i chce być obecne w najważniejszych wydarzeniach w naszym mieście. Nie wyobrażamy sobie żeby nie świętować morskiego 11 listopada – mówi Monika Dyker – Woźniak, prezes Stowarzyszenia Progressum.

Morskie akcenty dominowały podczas 11 listopada w Starej Rzeźni. Występ chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz liczna obecność studentów morskiej uczelni wyższej to duma dla starszego pokolenia ludzi morza” – Ta frekwencja nas wzrusza i porusza – mówi kapitan Włodzimierz Grycner. – Jest zainteresowanie Ligi Morskiej, mamy ponad 100 ligowców w Akademii Morskiej i mamy tutaj całą reprezentację wspaniałych studentów, to jest najważniejsze, że nas ma kto zastąpić. Jestem bardzo dumny – mówi Kapitan. Po 12.00 na Skwerze Kapitanów odbyły się morskie uroczystości z udziałem Kapitanów Żeglugi Wielkiej, potem część artystyczna przeniosła się z powrotem do Starej Rzeźni.

Kolejna „Niepodległość na Maszt” już za rok. A niebawem spodziewajcie się informacji na temat kolejnej edycji „Gwiazdki nad Łasztownią”, którą tradycyjnie w grudniu organizujemy w Starej Rzeźni.

Pozostaw komentarz