„Chcemy pokazać, że mieszkamy w pięknym mieście” – premiera Kamienice Szczecina już 21 października!

Premiera albumu przygotowanego przez CSL Internationale Spedition oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne „Szczecińskie Kamienice” będzie mieć miejsce już 21 października. Jak zapowiadają inicjatorzy jest to piękny portret naszego miasta, ale ujęty nie ze strony nowych, spektakularnych inwestycji, a od strony kamienic, które niosą ze sobą historie starego Szczecina.  – Nasze miasto znane jest z przepięknych fasad kamienic i budynków. Chodząc po ulicach, znajdziemy zarówno obiekty, które lata świetności mają dawno za sobą, jak i świeżo wyremontowane kamienice, które odzyskały dawny blask. To prawdziwe perełki. Wystarczy przejść się ul. Bolesława Śmiałego, Jagiellońską, Rayskiego czy Śląską – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. Premiera albumu ma charakter otwarty. Jest to kolejna fotograficzna publikacja, która powstała we współpracy Grupy CSL, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

„Dla fotografa robienie zdjęć starym kamienicom jest nawet ciekawsze niż fotografowanie nowych obiektów”

Mijamy je codziennie idąc do pracy czy do szkoły. Mieszkamy w nich, ale często nie znamy ich niezwykłej historii, pochodzenia i detali, które są ukryte pod warstwą farby lub betonu. Historia Szczecina to historia trudna, stąd też świadkowie tej historii – szczecińskie kamienice – mają często do opowiedzenia nam wiele rzeczy. Projekt „Kamienice Szczecina” powstał z inicjatywy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Grupy CSL oraz Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Już 21 października będzie mieć miejsce premiera albumu fotograficznego, w którym będziemy mogli zobaczyć najpiękniejsze zdjęcia szczecińskich kamienic: – To są nasze szczecińskie kamienice, których wiele się zachowało, które są odnawiane i które coraz częściej otaczane są należytą opieką. Chcemy pokazać w tym projekcie ich ducha, ich wygląd, ich historię. Powstała czcionka w oparciu o zdjęcia poniemieckich napisów, które możemy zobaczyć na niektórych kamienicach w Szczecinie, album więc kryć będzie wiele niespodzianek i nie jest to tylko zbiór zdjęć i ilustracji, a pewna historia, która jest opowiedziana tymi budynkami – mówi Tomasz Seidler, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Co jest najpiękniejszego w kamienicach w naszym mieście? Fotografowie mówią jasno: stare kamienice – w przeciwieństwie do nowych budynków deweloperskich – mają dusze. To fragment historii tego miasta: – Dla fotografa robienie zdjęć starym kamienicom jest nawet ciekawsze niż fotografowanie nowych obiektów. Starość daje im urodę, ale nie było w tym projekcie tak, że wybieramy konkretne kamienice. Odwiedzaliśmy grupowo dzielnice Szczecina i fotografowaliśmy instynktownie. Zależało nam także na rozmowach na temat kamienic, historiach mieszkańców – mówi Bogusz Borkowski ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Najpierw zaczynaliśmy od kontekstowej fotografii kamienicy w ciągu ulicznym, przez szczegóły, detale, portrety mieszkańców. Rozwijaliśmy tutaj swoją wrażliwość, bo tak naprawdę dopiero przyglądając się, wchodząc we wnętrze kamienicy mogliśmy poznać kamienice bliżej. To nauka fotograficznej wrażliwości, zwracania uwagi na rzeczy, które codziennie omijamy obok. Mamy duży niedosyt, jest potencjał na rozwijanie tego projektu – dodaje Bogusz Bogusławski.

 

Zapraszamy na premierę albumu. Doceńmy piękno naszego miasta!

Album „Kamienice Szczecina” składać się będzie z 256 fotografii. Proces wyboru zdjęć do albumu zajął kwartał, selekcja zdjęć to wieloetapowy proces trwający trzy tygodnie, a ich opracowanie kolejne dwa tygodnie. Szczecińscy fotografowie stworzyli kilka tysięcy zdjęć, stąd też wybór tych najniezwyklejszych nie był zadaniem prostym: – Chcemy wzbudzić refleksje, że mieszkamy w pięknym mieście. Piękno, potencjał, historia, duma, takie uczucia moga nam przyświecać. Chcemy apelować by nie niszczyć starego, a zrobić renowacje i zadbać. Mamy piękne kamienice, warto dostrzec to piękno – mówi Tomasz Seidler, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Regularne wydawanie albumów przez firmę CSL jest inicjatywą Pani Prezes Laury Hołowacz. W poprzednich latach promowaliśmy albumy zawierające doskonałe fotogramie z czasu powstawania Starej Rzeźni, relacjonujące emocjonujące chwile podczas The Tall Ship Races czy zloty zabytkowych samochodów. Tym razem album dotyczyć będzie szczecińskich kamienic. Wstęp na premierę albumu jest bezpłatny. Będzie on do zakupienia w Kubryku Literackim. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecina

 

PREMIERA ALBUMU „KAMIENICE SZCZECINA” Poniedziałek, 21 października 2019 o 18:00 – 20:00

Pozostaw komentarz