Legendy szczecińskiej poezji śpiewanej jesienią w Starej Rzeźni

W październiku zespół Do Góry Dnem, a w listopadzie Sklep z Ptasimi Piórami. Znakomite legendy szczecińskiej sceny poetyckiej jesienią zaprezentują się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Bilety na wydarzenia są dostępne.

To jedna z najbardziej bogatych w koncerty jesieni w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Każdego tygodnia zapraszamy Państwa na wydarzenia, które są inne niż wszystkie, czasem rockowe, czasem akustyczne, czasem liryczne, a czasem popowe. W październiku usłyszymy jeszcze zespół rockowy Lion Shepherd, alternatywną formację Sorry Boys oraz… poezję śpiewaną. Jak mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia obecność poezji śpiewanej na Łasztowni nie jest przypadkiem: – Zależy nam by Stara Rzeźnia była domem kultury w pełnym znaczeniu tego słowa. Ryszard Leoszewski i Sklep z Ptasimi Piórami goszczą u nas regularnie, występuje wielu artystów, którzy tworzą poezję, wiersze, twórczość literacką. Uważam, że dla takiej działalności artystycznej jest miejsce w Starej Rzeźni i mam nadzieję, że Państwo docenicie tych doskonałych artystów – mówi Patryk Walczak.

Do Góry Dnem, 12 października 2019, godzina 18.00

Zespół Do Góry Dnem powstał przy Akademickim Klubie Turystycznym „KROKI” w Szczecinie w 1977 roku. Grupa kojarzona jest głównie z muzyką poetycką i turystyczną. Podczas długoletniej kariery zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień na kolejnych przeglądach piosenki turystycznej: Yapa, Bazuna (tytuł rajdowej piosenki roku 1981 dla „Turystycznej samby”), Bakcynalia, Włóczęga, Łajba, Śpiewające żagle, a także otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1983 roku za piosenkę „Sierpień”. W 1985 roku zespół zawiesił działalność, żeby powrócić z nową energią w 2000 roku.

Koncert w Starej Rzeźni może być ich ostatnim występem na żywo, a więc nie może zabraknąć fanów zespołu. Podczas wydarzenia na scenie zaprezentują się zarówno obecni członkowie grupy, jak i osoby, które wspierały grupę na przestrzeni jej istnienia.

Sklep z Ptasimi Piórami, 14 listopada 2019, godzina 19.00

Niemal równo po roku, jeden z najsłynniejszych szczecińskich zespołów wykonujących muzykę poetycką wraca do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog – Ryszard Leoszewski. „Sklep” zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami.

Z okazji Jubileuszu 40 lecia zespół wykonał swoje najważniejsze utwory z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Szczecinie i nagrał nowy album CD pt. „Taką cię widzę” z utworami do wierszy wybitnego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego. Jeden z nich (z gościnnym udziałem gwiazdy sceny kabaretowej – Joanny Kołaczkowskiej) znalazł się na Liście Przebojów Trójki (III Programu Polskiego Radia). Na okoliczność jubileuszu zespół zagrał wyjątkowy koncert w Starej Rzeźni, który oklaskiwała pełna Sala Iluzjon. Wcześniej formacja zachwycała mieszkańców miasta m.in. podczas „Dni ulicy zbożowej” na Łasztowni. Koncert Sklepu z Ptasimi Piórami w listopadzie będzie przeglądem ostatnich utworów grupy, ale i ich największych oraz najpiękniejszych dzieł. Serdecznie zapraszamy – bilety są już do nabycia.

Pozostaw komentarz