Chopin w Starej Rzeźni. Niezwykły koncert Janusza Olejniczaka oraz konkurs fotograficzny!

Takiego wydarzenia w Starej Rzeźni jeszcze nie było! Stowarzyszenie Progressum, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Stowarzyszenie 1839 Association organizują szczecińskie wydarzenia, których celem jest upamiętnienie 170. Rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych muzyków w historii świata. W planach jest szereg wydarzeń. Część z nich odbędzie się na Łasztowni, a część w Akademii Sztuki w Szczecinie. Na Łasztowni w październiku usłyszymy wybitnego pianistę Janusza Olejniczaka. Sprzedaż biletów na koncert ruszy już niebawem!

Konkurs fotograficzny ArtChopin 2019 to inicjatywa, w której nagrodzone zostaną te prace, które w ocenie jurorów w najciekawszej artystycznej formie emanować będą muzyką i postacią Fryderyka Chopina, prace w których odnaleźć będzie można zarówno głęboką inspirację genialną frazą muzyczną, jak i te, w których symbolicznie oddana będzie pamięć po wielkim kompozytorze: –  Fotografia ma tu stanowić formę artystycznej ekspresji zainspirowanej dziełem i życiem wybitnego twórcy, którego muzyka jest jednym z najważniejszych elementów światowego dziedzictwa kulturowego – mówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum i Fundacji Moja Łasztownia, która jest partnerem wydarzenia.  Zgłoszenia w konkursie mogą mieć miejsce do 24 września. Organizatorzy zapowiadają, że oczekiwane są tylko fotografię i to one podlegać będą ocenie konkursowej. Ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce 17 października 2019 roku w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace artystów prezentowane będą także podczas innych wydarzeń chopinowskich, które są w planach Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Już 9 października w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się koncert pianisty Janusza Olejniczaka. – To było moje wielkie marzenie. Wspólnie z partnerami naszego cyklu wydarzeń oraz Prezes Laurą Hołowacz postanowiliśmy, że taki koncert w czasie okrągłej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina powinien się na Łasztowni odbyć. Zaangażowanie w koncert Janusza Olejniczaka, najwybitniejszego polskiego pianisty grającego utwory Chopina to jest prawdziwe spełnienie marzenia i wierzymy, że naszą wizją zarażą się także inni mieszkańcy Szczecina. Piękne nuty, kameralna atmosfera i osobowość artysty sprawią, że będzie to absolutnie niezwykły wieczór! – mówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum i Fundacji Moja Łasztownia. Warto dodać, że przed Januszem Olejniczakiem wystąpią uczniowie szczecińskich szkól muzycznych.

Portal www.cultur.pl o Januszu Olejniczaku pisał następująco: – Muzyka Chopina wymaga szczególnie wrażliwych wykonawców. Może ją grać każdy pianista, ale tylko pod palcami prawdziwego artysty odkrywa całe swoje piękno. Trzeba je umieć odnaleźć w nutach, ale i między nutami, bo bogactwo tej muzyki w samych nutach się nie mieści. Janusz Olejniczak to artysta niezwykle wrażliwy, pianista czujący każdą nutę i to wszystko, co jest między nutami. Sławę dał mu 8. Konkurs Chopinowski w 1970 roku i dziś wciąż znany jest w kraju oraz za granicą przede wszystkim jako interpretator muzyki Chopina, choć ma również inny, rozległy repertuar. Muzyka Chopina pasjonuje go – jak sam mówi – przez swoją ulotność, nieuchwytność – czytamy.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konkursie fotograficznym oraz w koncercie Janusza Olejniczaka w Starej Rzeźni. Bilety do nabycia już niebawem.

zdjęcie / wikipedia

Pozostaw komentarz