XX Baltic Polonez Cup – pasjonujące regaty już w ten weekend!

Już w najbliższy weekend w Szczecinie i w Świnoujściu odbędą się XX regaty Baltic Polonez Cup. Wydarzenie nazywane jest jednym z najważniejszych w zachodniopomorskim harmonogramie wydarzeń żeglarskich. Do Szczecina przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski by walczyć w prologu na Wałach Chrobrego oraz regatach o „puchar Poloneza” już na Bałtyku. XX edycja Baltic Polonez Cup jest wydarzeniem towarzyszącym 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic. Partnerem wydarzenia jest Grupa CSL. Tradycyjnie pokaz filmów o tematyce żeglarskiej w ramach regat odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Polonez Cup Race to zawody skupiające najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Zawodnicy wypływają w samotne rejsy na trasę Świnoujście – Christianso – Świnoujście i walczą „o Puchar Poloneza” w długim wyścigu non stop. W Szczecinie od czterech lat podczas festiwalu Pyromagic organizowane są krótkie starty na Odrze wzdłuż Wałów Chrobrego. Tegoroczne regaty Pyromagic (krótkie) rozpoczynają się 10 sierpnia, o godz. 12.00. Dalsza część regat odbędzie się w Świnoujściu (wyścigi średnie w Zatoce Pomorskiej) i zostanie zwieńczona kultowym wyścigiem „o Puchar Poloneza” (wyścigi długie).

Podczas rozmowy na antenie Radia Plus Szczecin kapitan Krzysztof Krygier opisywał regaty, ich przebieg i powód dla którego cieszą się takim zainteresowaniem: – Warunki Odry są dla żeglarzy trudne, stąd jest to techniczny wyścig. Dodatkowych emocji dodaje fakt, że wyścig odbywa się częściowo na Wałach Chrobrego, w momencie kiedy w tym miejscu jest ogromna publiczność. Zgłoszenia do startu na odcinku rozgrywanym w czasie Pyromagic są możliwe do sobotniego poranka – mówi Krzysztof Krygier, organizator XX Baltic Polonez Cup. – Bardzo podoba nam się inicjatywa miasta Sail Szczecin, bo dzięki niej wszystko jest uporządkowane i wiadomo jakie wydarzenia odbywają się i kiedy. Regaty Poloneza wpisują się w ten pomysł. Zamierzamy uczcić nasz jubileusz specjalnymi nagrodami na scenie głównej po wyścigach. Nasze regaty to wielkie wydarzenie, są trudne, bo wprowadziliśmy formułę pięciu wyścigów na trzech dystansach. Zaczynamy dwoma wyścigami trudnymi bardzo technicznie, a potem mają miejsce starty średnie z wiatrem, a kończymy długim wyścigiem pełnomorskim – dodaje Kapitan Krzysztof Krygier.

XX edycja Baltic Polonez Cup odbywać się będzie nie tylko na wodzie, ale i na lądzie. Dokładniej to w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć dwie projekcje: dokument „Kapitan” oraz film „Samolub”. Żeglarskie kino startuje o godz. 16, w Starej Rzeźni. Wstęp darmowy.

Zgłoszenia do wyścigów krótkich i średnich trwają do dnia startu. Więcej informacji na www.regaty-poloneza.pl

MATERIAŁY: Zdjęcia kpt. Krzysztof Krygier (www.regaty-poloneza.pl), Żegluga Szczecińska, Radio Plus Szczecin.

Pozostaw komentarz