Szczecińska operetka z ul. Potulickiej na jeden wieczór wraca do Szczecina! Niezwykły koncert w Starej Rzeźni!

  Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na niesamowite wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu”. Tego dnia będziemy wspominać i rozmawiać o szczecińskiej operetce, o jej historii, wielkim potencjale i niesamowitej sławie. Popołudnie spędzimy na wysłuchaniu arii i duetów słynnych operetek w wykonaniu takich artystów jak: Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, Andrzej Prus-Wakulski oraz Zenosław Borkowski. Występ będzie przeplatany wywiadami z Panią Krystyna Pohl, który poprowadzi Andrzej Prus-Wakulski.

Pomysł na to wydarzenie powstał rok temu, kiedy to w centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbywała się promocja książki red. Krystyny Pohl „W krainie czaru i uśmiechu”, opowiadającej o historii szczecińskiej operetki przy ulicy Potulickiej. Legendarne miejsce, było szczecińską ostoją kultury w szarych czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i miejscem, które do dzisiaj wspominane jest jako kuźnia wielkich talentów. Po dawnej operetce pozostały tylko zdjęcia i wspomnienia. Wydarzenie w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ma za zadanie przywrócić, choć na jeden dzień magię tamtych czasów: – Stara Rzeźnia może pochwalić się kilkoma wydarzeniami jak „Dzień z Filipinkami” czy „Szwajowa Niedziela”, które w dużej mierze odwołują się do nostalgii mieszkańców naszego miasta. Nie wykluczamy, że koncert „W krainie czasu i uśmiechu” inspirowany wydarzeniami i działalnością szczecińskiej operetki przy ul. Potulickiej znajdzie się w stałym repertuarze naszej instytucji. Cieszy nas duże zaangażowanie red. Krystyny Pohl, a także artystów, którzy pamiętają szczecińską operetkę i w niej niegdyś grali. To będzie piękne wydarzenie, okazja do wspomnień i szansa by kolejne pokolenia szczecinian dowiedzieli się o kulturalnej karcie z historii naszego miasta, o której często nie mają pojęcia – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– W zeszłym roku, podczas premiery książki Pani red. Pohl na Łasztowni obecni byli muzycy i soliści dawnej operetki. Wtedy pomyśleliśmy, że takie wydarzenie nie powinno być tylko godzinną wstawką muzyczną, a pełnoprawnym koncertem, podczas którego zaprezentować się będą mogli artyści dawnej operetki. Będzie to program operetkowy, kto lubi takie melodie to będzie zachwycony, nie zabraknie znanych melodii i motywów muzycznych. Zaprezentuje się dwóch solistów znanych z Opery w Szczecinie, ale zaprosiliśmy także wspaniałego skrzypka z Chin, który w naszym mieście jeszcze nie występował z repertuarem solowym. Jako 14-latem skończył szkołę muzyczną, prezentując repertuar Czajkowskiego. Jak będzie brzmieć w repertuarze operetkowym? To będzie wspaniałe przeżycie – mówi Andrzej Prus – Wakulski, współorganizator wydarzenia. – To jest wielki prezent dla mieszkańców Szczecina, którzy kochają operetkę i tęsknią za tym, co się kiedyś działo na ulicy Potulickiej. Goście promocji mojej książki nie wiedzieli, że przewidziany jest koncert operetkowy, ile było wzruszeń i pięknych emocji. Dzisiaj szczecinianie wiedzą już, że taki koncert się odbędzie i myślę, że to poszerzenie tej niespodzianki z ubiegłego roku zdobędzie mnóstwo widzów – mówi red. Krystyna Pohl. – To jest okazja do wspomnień. Dla mnie operetka z ul. Potulickiej ma niezwykły wymiar, ludzie tęsknią i marzą żeby operetka do Szczecina wróciła i żeby takie spektakle i koncerty się odbywały. Może takie koncerty będą częściej? Może uda się przyciągnąć tutaj na stałe jakąś operetkę z Polski? – dodaje red. Krystyna Pohl.

Czy uda się na stałe przywrócić operetkę do Szczecina? Tego obiecać nie możemy. Możemy jednak zapewnić, że będzie ona królować w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już 30 czerwca. Koncert „W krainie czaru i uśmiechu” rozpocznie się o godzinie 18.00 i potrwa dwie godziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Naszym partnerem w organizacji jest Szczecińska Agencja Artystyczna.

Pozostaw komentarz