Dni Skandynawskie także w Starej Rzeźni

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już po raz trzeci przyłącza się do organizacji Dni Skandynawskich. Wydarzenie to ma charakter przede wszystkim biznesowy, ale przybliżając mieszkańcom Szczecina Skandynawię, nie sposób pominąć tematów dotyczących kultury i obyczajów. W Starej Rzeźni odbędzie się szereg wydarzeń, w których warto wziąć udział, a wstęp na nie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy – 16, 17 i 18 maja!

Czytanie skandynawskich bajek, wykład dotyczący skandynawskiego stylu życia i myślenia czy bardzo interesujące koncerty. Przed nami trzy dni podczas których lepiej poznacie Skandynawię.  To już trzeci raz gdy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia włącza się we współorganizację Dni Skandynawskich: – W poprzednich latach czynnie braliśmy udział w licznych inicjatywach wspierających i szerzących świadomość o Skandynawii. Z tego powodu, kolejny raz pragniemy zorganizować i zaprosić na Dni Skandynawskie. Dzieli nas jedynie kilka godzin podróży promem, a dalej nie do końca wiemy jak ciekawe zakątki kryje ta kraina i jak wiele na co dzień stamtąd czerpiemy. Podczas Dni Skandynawskich pragniemy, aby w Starej Rzeźni atrakcje trafiły do całych rodzin. Naszą myślą przewodnią jest to, aby Stara Rzeźnia w Szczecinie była dla ludzi od juniora do seniora- stąd atrakcje dla każdego kto pragnie dowiedzieć się czegoś o magicznej Skandynawii – mówi Kamila Walerysiak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Każdy dzień to inne atrakcje i zabawy. Od początku będzie można podziwiać wystawę zdjęć z wyprawy na Bornholm, która będzie nam towarzyszyła przez całe trzydniowe wydarzenie. Czwartek rozpoczniemy wykładem Małgorzaty Krawczak pt. „Hygge, czyli skandynawska sztuka bycia szczęśliwym”. O 20:00 natomiast zapraszamy wszystkich kinomanów na pokaz filmowy duńskiej produkcji pt. ”Winni”. Piątek również przyniesie nam wiele nowych i ciekawych atrakcji: wykład, degustacja norweskich finger foodów i na koniec dnia na scenie Starej Rzeźni zaprezentuje się irlandzki artysta Ragnar Olafsson. Podczas tych trzech dni, sobota będzie dniem rodzinnym i pełnym świetnych atrakcji, który rozpoczniemy od warsztatów z nauki języków i kultury skandynawskiej. Nie zabraknie również warsztatów z rzemiosła skandynawskiego oraz prelekcji jednego z członków Centrum Kultury Skandynawskiej. Na koniec o godzinie 14:15 odwiedzą nas aktorzy z Teatru Polskiego, którzy rozpoczną czytanie bajek napisanych przez skandynawskich pisarzy – dodaje Kamila Walerysiak.

Szczegółowy harmonogram Dni Skandynawskich:

Czwartek:
Sala Iluzjon
18:00 wykład Małgorzaty Krawczak „Hygge, czyli skandynawska sztuka bycia szczęśliwym”
20:00 pokaz filmu duńskiej produkcji pt. „Winni”

Piątek:
Sala Iluzjon
18:00 wykład profesora Uniwersytetu Szczecińskiego dotyczący kultury Norwegii
18:00-19:00 degustacja skandynawskiej potrawy podanej w formie finger food
19:30 koncert islandzkiego artysty Ragnara Olafssona

Sobota:
Sala Galeria Szczecińska
11:00-13:00 warsztaty z nauki języków i kultury skandynawskiej
12:00-14:30 warsztaty rzemiosła skandynawskiego

Sala Kubryk Literacki:
13:00-14:00 prelekcja jednego z członków Centrum Kultury Skandynawskiej „NORDIC CULTURE HOUSE” dotycząca podróży do Skandynawii
14:15-15:30 czytanie bajek skandynawskich pisarzy przez aktorów Teatru Polskiego

Podczas wszystkich dni, będzie można podziwiać wystawę zdjęć z wyprawy na Bornholm.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Szczecin

Pozostaw komentarz