Koncert, wystawa i projekcje reportaży. Szwajowa niedziela już 12 maja

Mnóstwo wspomnień o jednej z najpopularniejszych dziennikarek i pisarek w historii naszego miasta, wystawa okładek książek Moniki Szwai oraz koncert uwielbianego duetu: Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego – to atrakcje przygotowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na kolejną edycję Szwajowej Niedzieli. Spotykamy się w niedzielę 12 maja o godzinie 16.00. Wstęp na wszystkie inicjatywy w ramach wydarzenia jest bezpłatny. Partnerem wydarzenia jest Miasto Szczecin.

Szwajowa Niedziela jest już tradycją Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. 12 maja o godzinie 16.00 spotkamy się na Łasztowni żeby wspominać jedną z najwybitniejszych szczecińskich pisarek i dziennikarek, osobę, która zarażała optymizmem i pozytywnym nastawieniem do świata, a jednocześnie była wspaniałym ambasadorem naszego miasta zarówno pod względem literackim jak i żeglarskim, bo tajemnicą nie jest, że to właśnie morze, żeglarstwo i szeroko rozumiana kultura marynistyczna była tym, co Monika Szwaja kochała. Wydarzenie poprowadzi Marek Szurawski, muzyk i wieloletni przyjaciel pisarki: – Upływ czasu po odejściu Moniki sprawia jedynie, że żal i smutek stają się łagodniejsze i zwolna przechodzą w poczucie wdzięczności że była, że wiele z niej mamy w sobie, co przewija się w rozmowach, wspomnieniach, komentarzach do przypadkowych zdarzeń, czyichś słów, fragmentu melodii czy smaku kawy – mówi Marek Szurawski. – Po co organizujemy to wydarzenie? Myślę, że chodzi o zdefiniowanie, na czym polegała oryginalność Moniki. Może ciekawsze byłoby – oprócz określenia jej talentów i uzdolnień – prześledzenie drogi, jak te dary wykorzystywała. Chociaż, pamiętam, bardzo niechętnie mówiła o tym, jak powstają jej powieści. Myślę, że spodobała się jej taka formułą spotkań. Filmy Moniki, fragmenty Jej prozy, wybrane myśli i poglądy, w połączeniu z wypowiedziami przyjaciół i bliskich znajomych. I z obecnością ludzi ceniących życie i twórczość Moniki i koncertem muzyki i piosenek, które lubiła – dodaje Marek Szurawski.

Podczas wydarzenia planowany jest pokaz czterech reportaży telewizyjnych autorstwa Moniki Szwai i rozmowy z ich bohaterami. Wspomnienia o pisarce oraz koncerty Wojciecha Dudzińskiego oraz duetu: Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego. Widzimy się w niedzielę 12 maja o godzinie 16.00. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

Pozostaw komentarz