Kolejna Szwajowa Niedziela przed nami. To będzie dzień pełen pięknych wspomnień

Szwajowa Niedziela jest już tradycją Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. 12 maja o godzinie 16.00 spotkamy się na Łasztowni żeby wspominać jedną z najwybitniejszych szczecińskich pisarek i dziennikarek, osobę, która zarażała optymizmem i pozytywnym nastawieniem do świata, a jednocześnie była wspaniałym ambasadorem naszego miasta zarówno pod względem literackim jak i żeglarskim, bo tajemnicą nie jest, że to właśnie morze, żeglarstwo i szeroko rozumiana kultura marynistyczna była tym, co Monika Szwaja kochała. – Inicjatorem Szwajowej Niedzieli jest Prezes firmy CSL Internationale Spedition, Pani Prezes Laura Hołowacz. Wydarzenie doskonale się przyjęło, a jego poprzednie odsłony pełne były wspomnień, pozytywnych uczuć i wrażeń. W tym roku będziemy czytać fragmenty twórczości Pani Moniki, zobaczymy kilka wspaniałych reportaży telewizyjnych autorstwa Pani Moniki. Na koniec planowany jest koncert – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Serdecznie zapraszamy na dzień poświęcony pamięci znakomitej polskiej pisarki i dziennikarki telewizyjnej Moniki Szwai. Niegdyś kobieta propagująca całą swoją siłą kulturę i miasto Szczecin, teraz my chcemy ogłaszać jej twórczość.  – Zapraszamy na urocze popołudnie podczas którego zaprezentowane zostaną reportaże TVP autorstwa Moniki Szwai. Po prezentacjach nastąpią rozmowy z gośćmi związanymi z tematem reportażu oraz osobami ze środowiska autorki. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa, na której zostaną zaprezentowane okładki książek Moniki Szwai. Poprzednie odsłony wydarzenia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta, było mnóstwo zwykłych mieszkańców, czytelników książek Pani Moniki. Pamiętajmy, to nie jest zamknięte wydarzenie tylko dla przyjaciół naszej słynnej pisarki, ale dla wszystkich którzy czytali szwajowe książki czy oglądały wspaniałe reportaże Pani Moniki w Telewizji Polskiej – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Pamiętamy pozytywne głosy po pierwszych wydarzeniach, przychodziły do nas czytelniczki i mówiły, że są wzruszone i poruszone tym, że mogły przyjść, wspominać i podziękować za to, że Pani Monika pisała tak wspaniałe rzeczy, które dodawały im pogody ducha, odwagi, poprawiały humor, ale i często były wskazówką jak postępować w życiu. Postanowiliśmy wtedy, że jedna majowa niedziela w Starej Rzeźni zawsze musi być poświęcona pamięci Moniki Szwai, a że jej twórczość jest tak bogata, to inspiracji i pomysłów na kolejne niedziele na pewno nam nie zabraknie – dodaje Patryk Walczak.

Na zakończenie spotkania 12 maja Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza  na koncert znakomitego duetu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, którzy już tradycyjnie zachwycą wszystkich swoimi aranżacjami i wspaniałą kreacją muzyczną. Prowadzenie całego wydarzenia przygotował Marek Szurawski, jeden z organizatorów naszego wydarzenia i wielki przyjaciel Moniki Szwai. W Kubryku Literackim w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia można zakupić książki autorstwa szczecińskiej ambasadorki.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pozostaw komentarz