Koncert pełen wspomnień w Starej Rzeźni. „Nostalgiczny powrót do czasu, gdy Szczecin miał swoją operetkę”

Już w najbliższą niedzielę Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia czwarty raz zabierze mieszkańców Szczecina w nostalgiczną podróż do czasów, gdy na ul. Potulickiej w Szczecinie znajdowała się kochana przez mieszkańców miasta operetka. Wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu” ma na celu upamiętnienie miejsca, które dla wielu pokoleń mieszkańców miasta było absolutnie kultowe. – Pomysł na coroczny koncert pamięci szczecińskiej operetki przyszedł mi do głowy, gdy uczestniczyłam w spotkaniu autorskim z red. Krystyną Pohl. Napisała ona piękną książkę wspominającą niezwykły czas, gdy szarość PRL rozjaśniała legendarna scena na Potulickiej. Pomyślałam, że warto byłoby zrobić wydarzenie łączące film, rozmowę, zdjęcia i oczywiście piękną muzykę jak za dawnych lat. Pierwsze dwie odsłony naszego wydarzenia zgromadziły pełną Starą Rzeźnię. Rok temu była pandemia. Teraz wracamy i serdecznie zapraszamy, by posłuchać muzyki i wspaniałej rozmowy wspomnieniowej – zachęca Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

Już w najbliższą niedzielę o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejny Wieczór Operetkowy w Starej Rzeźni. Red. Krystyna Pohl, autorka książki „W krainie czaru i uśmiechu czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej” przypomni magię tamtego miejsca. Opowieść zilustruje licznymi archiwalnymi fotografiami. Lucyna Boguszewska i Paweł Wolski, znakomici artyści Opery na Zamku, wykonają arie i duety ze słynnych operetek. Akompaniament zapewni pianista Andrzej Prus – Wakulski. A spotkanie poprowadzi ulubieniec szczecinian Michał Janicki.

 

– Przygotowałam kilkadziesiąt zdjęć ze spektakli, z wnętrza operetki, jest sporo zdjęć współczesnych dla porównania. Zebrałam wspomnienia twórców, ale i osób, które chodziły na spektakle operetkowe.  Na scenie Starej Rzeźni zaprezentują się artyści Opery na Zamku, usłyszymy kilkanaście bardzo popularnych arii i duetów operetkowych. Chcemy, by była to nostalgiczna podróż w czasy, gdy na ul. Potulickiej w Szczecinie mieliśmy naszą kulturalną dumę, ta tęsknota unosi się nad naszym miastem, będziemy się odwoływać do wspomnień jak było kiedyś i do trochę naszego smutku, że szkoda, że operetki w Szczecinie nie ma – mówi red. Krystyna Pohl. – Usłyszałam miliony słów jak tam było cudownie, jaki to był zupełnie inny świat, jak udało się stworzyć prawdziwą perełkę kultury w środku dzielnicy milicyjno-przemysłowej. Operetka w Szczecinie to kopalnia gwiazd, wspaniałych artystów. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że to miejsce działało w tym miejscu. Trzeba mieć naprawdę wielką wyobraźnię – mówi red. Pohl. – Nasze wydarzenie jest międzypokoleniowe – dodaje.

 

Wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu” odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już 10 października o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie transmitowane również w mediach społecznościowych Starej Rzeźni. Książka red. Krystyny Pohl o szczecińskiej operetce jest do nabycia w Kubryku Literackim. Projekt współfinansowany przez Szczecińską Agencję Artystyczną.

 

Pozostaw komentarz