Lepiej w morze czy w góry? Wielka debata gdzie lepiej pojechać na wakacje i koncert szantowy w Starej Rzeźni

Tradycją Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jest organizowanie corocznego Muzycznego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Inicjatywa zwykle składała się z regat turystycznych na Łasztowni, koncertu oraz spotkania literackiego  – w tym roku formułą będzie nieco inna, co wymusiła pandemia koronawirusa. – Zaczniemy od wykładu na temat ptactwa wodnego Marzeny Białowolskiej, popołudniu debata, a wieczorem koncert zespołu szantowego – zapowiada Agnieszka Górska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Wszystko oczywiście online. Bardzo chcemy się już spotkać z naszymi gośćmi. Mamy nadzieje, że tak będziemy zaczynać kolejny sezon żeglarski – dodaje Górska. Debatę i koncert transmitować będzie portal wszczecinie.pl, a wszystkie wydarzenia będą dostępne na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Wykład, debata i koncert. Stara Rzeźnia inauguruje sezon muzycznie sezon żeglarski

Muzyczne Rozpoczęcie Sezonu Żeglarskiego to inicjatywa, która odbędzie się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już czwarty raz. Celem jest zwrócenie uwagi, że żeglarstwo to także szeroko rozumiana kultura marynistyczna – ma ona w naszym regionie silną reprezentację w muzyce czy literaturze. Przed nami trzy bardzo interesujące wydarzenia. W tym roku wszystkie będzie można zobaczyć w Internecie: – Zaczynamy o 11:00 wspaniałym wykładem naszej ukochanej Marzeny Białowolskiej, która opowie o tym jakie ptactwo wodne jest obecne nad Odrą. O 19:00 debata turystyczna „A morze góry?” gdzie będziemy rozmawiać z pasjonatami morza i żeglarstwa oraz pasjonatami gór, gdzie lepiej spędzać wolny czas? Jesteśmy ciekawi opinii mieszkańców, w debacie żywo będą brać udział internauci – zapowiada Agnieszka Górska, kierownik Starej Rzeźni.

– Muzyczne Rozpoczęcie Sezonu Żeglarskiego to oczywiście także muzyka. W tym roku zespół The Nierobbers. Poruszają się w klimacie pieśni kubryku, ale również poezji śpiewanej, jak i własnej twórczości. Będzie tak, jak powinno być na dobrej, żeglarskiej imprezie – mówi Agnieszka Górska.

Stara Rzeźnia to miejsce, które pokochali kapitanowie, żeglarze i ludzie morza

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia powstało jako miejsce, które ma przybliżać mieszkańcom miasta kulturę i tradycje marynistyczną. Ta idea przyświecała nam pięć lat temu, ale aktualna jest także dzisiaj. Jak mówi Prezes Grupy CSL i inicjatorka powstania Starej Rzeźni kapitanowie, marynarze, żeglarze czują się na Łasztowni jak u siebie. Nie przez przypadek powstał tu Skwer Kapitanów, Mesa Kapitańska czy Kubryk Literacki. Nie przez przypadek to właśnie Stara Rzeźnia organizuje muzyczne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego.

– Muzyczne rozpoczęcie w tym roku będzie wyjątkowe. Sezon żeglarski trwa, wypływamy na wodę i wiem, że wiele osób czeka aż również kultura morska obudzi się z zimowego snu. Żeglarze i kapitanowie wiedzą, że Stara Rzeźnia jest ich domem, organizujemy szereg ciekawych wydarzeń, gdzie pojawiają się szanty, elementy morskie, wykłady kapitanów i gdzie to właśnie morski Szczecin wysuwa się na pierwszy plan. Tak będzie też w najbliższą sobotę. Pomorze Zachodnie ma wspaniałe warunki do rozwoju turystyki morskiej. Akweny, jeziora, drogę wodną do Morza Bałtyckiego, jeżeli uprawiać żeglarstwo to tylko u nas – mówi Laura Hołowacz. – Nasze wydarzenie jest cegiełką kultywującą wspaniałą działalność artystów związanych z kulturą morską. Nie mogę się doczekać wykładu, debaty i koncertu i z radością zasiądę przed komputerem – dodaje Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

Plan wydarzenia:
11:00 – „Ptactwo wodne – rodzaje i zwyczaje” – wykład dla dzieci i młodzieży – „Fundacja Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”
19:00 – debata „A MORZE GÓRY”
20:00 – koncert zespołu The Nierobbers

Wszystkie wydarzenia do zobaczenia będą na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Debatę oraz koncert zobaczycie także na portalu wszczecinie.pl

 

FOT – ŻEGLUGA SZCZECIŃSKA

Pozostaw komentarz