Kubryk Literacki. Miejsce pełne książek i miejsce pełne Szczecina

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – taka instytucja jak Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jest zawsze blisko literatury i twórców. – Staramy się by na Łasztowni odbywało się jak najwięcej spotkań autorskich. Powołany do życia w 2015 roku Kubryk Literacki to chyba największe literackie zbiorowisko jeżeli chodzi o literaturę związaną ze Szczecinem. Nie bez znaczenia są także akcenty marynistyczne. Można u nas nabyć książki o morzu, Odrze, Szczecinie i morskich historiach bliskich naszemu miastu – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. Kubryk Literacki ze względu na pandemię koronawirusa jest nieczynny, ale już nie możemy się doczekać aż wszystko wróci do normalności o odwiedzicie nas na Łasztowni!

Kubryk Literacki to jedno z najważniejszych miejsc w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Od samego początku założenia były następujące: tworzymy miejsce, które będzie bliskie tożsamości Szczecina. Udało się stworzyć sklepik z literaturą związaną ze Szczecinem, tworzoną przez lokalnych pisarzy oraz obfitującą w historię miasta i tematy marynistyczne. W Kubryku możecie znaleźć także gadżety, pocztówki, zabawki i ubrania, wszystko bliskie Szczecinowi i brandowi naszego miasta. Światowy Dzień Książki nie możemy świętować w Kubryku z oczywistych powodów, ale być może w kolejnych latach będzie taka możliwość.

– Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zaprosić mieszkańców naszego miasta do Kubryka. Na zakupy, na spotkania autorskie, na rozmowy o naszym mieście. Jestem pewna, że nie ma w naszym mieście miejsca gdzie znajdziecie tak dużą liczbę książek lokalnych autorów. Wspaniale zawsze sprzedawały się książki Pana Leszka Hermana: zarówno „Sedinum” jak i „Biblia Diabła” czy wspaniałą „Latarnię umarłych” – mówi Prezes Laura Hołowacz. – Mamy książki Pana Aleksandra Doby czy mojej ukochanej Sylwii Trojanowskiej. Nie brakuje publikacji historycznych czy albumów fotograficznych, które wydaliśmy jako Grupa CSL we współpracy ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym – dodaje Pani Prezes. – Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zaprosić mieszkańców na kolejną Szwajową Niedzielę. Od 2016 roku organizujemy wydarzenie ku pamięci Moniki Szwai i jej dzieła również dostępne są w Kubryku – mówi Pani Prezes. – Osobiście polecam także książki naszych kapitanów oraz wszelkie publikacje morskie – dodaje Laura Hołowacz.

Kubryk Literacki – mamy nadzieje – będzie czynny już wkrótce. Zapraszamy codziennie, z wyłączeniem poniedziałków, od 12 do 18. Wszystkim wspaniałym pisarzom w czasie ich święta życzymy wszystkiego dobrego i mieszkańców Szczecina zachęcamy: czytajcie książki! W czasie kwarantanny szczególnie!

Pozostaw komentarz