Kto dostanie Międzynarodowe Żeglarskie Nagrody Szczecina?

Poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pojawieniem się kolejnych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, tegoroczna Gala Żeglarska nie odbędzie się.

Nazwiska jedenastu laureatów przedstawimy Państwu w wersji on-line. Nagranie pojawi się na stronie internetowej nagrodyzeglarskie.szczecin.pl, fanpage’u sailszczecin oraz zostanie udostępnione w wydarzeniu. Wyniki ogłoszone zostaną 28 marca o godzinie 17.00.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki

1. Jerzy Andrzej Knabe – Jest jednym z najznamienitszych polskich żeglarzy. Jego pierwsze rejsy morskie – wyprawa Koral i wyprawa Śmiały – miały rangę wielkich pionierskich wypraw.

2. Witold Zdrojewski – Kapitan jachtowy żeglugi wielkiej, na wodach od przeszło siedemdziesięciu lat, związany z Jacht Klub AZS. Jako komandor sprawił, że klub znacznie się rozwinął, a on sam przez lata uczył i wychował dziesiątki młodych żeglarzy.

3. Tristan Biegański – Żeglować ponad czterdzieści lat temu na jeziorach kaszubskich. Szybko jednak wypłynął na głębokie wody, nie tylko europejskich akwenów. Po morzach i oceanach przepłynął już ponad 60 000 mil morskich, przekroczył m.in. Ocean Atlantycki, czy Ocean Spokojny.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka

1. Marcin Raubo – W 2019 roku na jachcie “Rosebud” wyruszył z Gdyni w samotny rejs, podczas którego odwiedził m.in. Hel i Kłajpedę. Pokonał łącznie ponad tysiąc mil, z czego 788 mil w żegludze samotnej. Marcin Raubo jest obecnie jednym z najlepszych polskich żeglarzy regatowych.

2. Wojciech Maleika – Wzorowo poprowadził jacht „Dar Szczecina” w regatach The Tall Ships Races 2019, zwyciężając w klasach C i D i w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy). Łącznie w czterech etapach rejsu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy.

Żeglarz Roku

1. Wojciech Maleika – Doświadczony kapitan jachtowy z wieloletnim stażem. Jest doskonałym nauczycielem i potrafi poprowadzić jednostki w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych. Prowadzony przez niego Dar Szczecina podczas ostatniego finału The Tall Ships Races wygrał regaty.

2. Tomasz Odzioba – Uzyskał czwarte miejsce podczas największych zawodów żeglarzy samotnych na świecie – Regat Silverruder – gdzie rywalizowało ponad sto jachtów. Ponadto tylko w ubiegłym roku uczestniczył w pięciu innych zawodach, zawsze zajmując miejsce na podium.

3. Joanna Pajkowska – Na jachcie „Fanfan” opłynęła świat w rejsie solo non-stop, trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Została w ten sposób pierwszą Polką, która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał.

Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego

1. Patryk Zbroja – Żeglowanie rozpoczął w 1985 roku w szkółce JK AZS Szczecin. Członek YKP Szczecin. W latach 1986-1989 startował z powodzeniem w okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych regatach Optymistów. W kolejnych latach brał udział w regatach w klasie Cadet, pływał na jachtach balastowych, trenował na katamaranie.

2. Tadeusz Kubiak – Z żeglarstwem związany od najmłodszych lat, trenuje na olimpijskiej klasie Laser Standard. Jest aktualnym mistrzem Polski oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Reprezentuje klub SEJK Pogoń Szczecin.

3. Agnieszka Skrzypulec – Najlepsza zawodniczka w Polsce w klasie 470, w rankingu światowym jest klasyfikowana na 6. miejscu. Po raz trzeci zdobyła kwalifikacje olimpijskie w kasie 470 kobiet dla Polski i dla siebie na Igrzyska Olimpijskie 2020.

Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski

1. Maciej Cylupa – Od 2007 roku organizuje w Szczecinie szereg imprez żeglarskich m.in. Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour, rangi Pucharu Świata World Sailing. Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się cyklicznie od 11 lat. Startują w nich najlepsi zawodnicy ze Świata i Polski.

2. Zbigniew Kosiorowski – To jeden z najlepszych zachodniopomorskich kapitanów jachtowych, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i wybitny popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Swoją pasją, wiedzą, doświadczeniem i przygodami dzieli się z innymi, pisząc książki marynistyczne i reportaże o tematyce morskiej.

3. Jarosław „Jerry” Bogusławski – Od 1978 roku działa w kołobrzeskim Jachtklubie. Zajmuje się szkoleniem, takielarstwem i propagowaniem szeroko pojętej kultury morskiej. Był m.in. współorganizatorem I Zlotu Jachtów Polonijnych w Kołobrzegu, przeglądów piosenki morskiej „Wodnikus”. Od kilku lat prowadzi prelekcje w trakcie Festiwalu Słowian i Wikingów we Wolinie.

Nagroda kota Umbriagi

1. Jakub Guźlecki – Przygodę z żeglarstwem rozpoczął od treningów w Centrum Żeglarskim. Początkowo startował w klasie Optymist, a w 2017 kontynuował treningi w sekcji windsurfing w klasie BIC Techno 293, która jest klasą przedolimpijską, przygotowującą do startów na Olimpiadzie.

2. Przedszkole Publiczne nr 27 Żagielek – Od lat prowadzi liczne działania w zakresie edukacji morskiej. Uczniowie „Żagielka” m.in. oficjalnie rozpoczynają sezon z pracownikami Centrum Żeglarskiego, z Akademią Morską żegnają Nawigator XXI przed wypłynięciem w rejs, czy też witają jednostki z całego świata, które przypływają na Dni Morza.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina

1. Małgorzata Krautscheider – Z żeglarstwem związana od ponad 50 lat, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych o charakterze żeglarskim, autorka książki wspomnieniowej „Vela” opisującej rejs małym jachtem do Islandii w 1977 roku.

2. Laura Hołowacz – Z jej inicjatywy w 2014 roku powstało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, której ideą jest promocja i rozpowszechnianie przedsięwzięć kulturalnych, w tym głównie związanych z portowymi, morskimi i żeglarskimi tradycjami Szczecina.

3. Jacek Wójcikiewicz – Jest twórcą licznych piosenek żeglarskich, odwołujących się przede wszystkim do historii żeglarskiego i morskiego Szczecina. Rzecz ta zasługuje na szczególne wyróżnienie, gdyż nie ma obecnie zbyt wielu utworów odnoszących się do morskiego, żeglarskiego i portowego charakteru Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie Żeglarskie

1. 50. Puchar Dnia Dziecka – Regaty o Puchar Dnia Dziecka odbywają się nieprzerwanie od 1969 roku, angażując coraz więcej młodych żeglarzy. W jubileuszowej edycji wzięło udział ponad stu uczestników z całej Polski. Wydarzenie to jest dla wielu adeptów pierwszym zetknięciem z prawdziwymi zawodami, prowadzonymi w duchu sportowej rywalizacji.

2. Regaty Szczecin Match Race, Puchar Świata ISAF, Gade 2 – Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się od 10 lat. Startują w nich najlepsi zawodnicy ze całego świata. Co roku regaty organizowane są na Dąbiu i na rzece Odrze przy Wałach Chrobrego, stanowiąc jedno z nielicznych wydarzeń promujących żeglarstwo w Szczecinie i podkreślających wodne walory miasta.

3. Gmina Dziwnów Mistrzostwa Europy w klasach olimpijskich Laser Standard i Laser Radial, w kategorii U21 – 2019 Dziwnów – W odbywających się w Dziwnowie Mistrzostwach Europy U21 w klasie Laser (Radial/Standard) rywalizowało 199 zawodniczek i zawodników z 37 krajów Europy i świata. Podsumowujący zawody podkreślano bardzo dobrą organizację regat oraz niezwykle sympatyczną atmosferę, która towarzyszyła wszystkim uczestnikom przez cały czas trwania zawodów.

Młody Żeglarz Roku

1. Mikołaj Silny – Żeglarską przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat, startując początkowo w klasie Optymist. Od trzech lat jest członkiem kadry narodowej, wcześniej w klasie Laser Radial, a obecnie w Laser Standard. Na półkach w jego pokoju stoi ponad 50 pucharów i kilkadziesiąt medali zdobytych na regatach krajowych i zagranicznych.

Trener Roku

1. Robert Siluk – Trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy, jeden z najwybitniejszych trenerów żeglarstwa nie tylko w województwie zachodniopomorskim, ale i w całym kraju. Propagator olimpijskiej klasy Laser, dzięki jego staraniom wprowadzono klasę Laser 4,7 w Polsce, twórca Szczecińskiej Szkoły Klasy Laser.

2. Dawid Zbroja – Trener z blisko osiemnastoletnim stażem, jak nikt potrafiący zarażać pasją i miłością do żeglarstwa swoich podopiecznych. Uczy swoich wychowanków szacunku do tego wyjątkowego sportu, pokory i wytrwałości w pracy nad sobą i swoim charakterem. Dzięki swojej wiedzy i pasji życiowej stał się autorytetem dla młodego pokolenia, wyszkolił wielu mistrzów w klasie Optymist.

Żeglarska Nagroda Specjalna

1. Wilfried Erdmann – Jest niemieckim samotnym żeglarzem i autorem książek popularnonaukowych. Opłynął non stop i solo kulę ziemską w kierunku wschód-zachód, tzn. płynąc pod wiatr wiejący z zachodu. Jest jedynym żeglarzem na świecie, który pływając non stop okrążył ziemię w obu kierunkach tym samym jachtem.

2. Elżbieta Marszałek – Jest propagatorem żeglarstwa, twórcą inicjatyw w środowisku żeglarskim, wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy. W tym roku świętuje 50 lecie pracy. Jest organizatorem cyklicznej, międzynarodowej ekspedycji wodnej na trasie Brzeg – Szczecin pod nazwą Flis Odrzański. Organizuje coroczne obchody Dnia Rzeki Odry w Szczecinie.

3. Aleksander Celarek – Pracuje jako szkutnik, takielator i żaglomistrz znaczną część swej aktywności poświęca badaniom z zakresu historii i budowy pomeranek – pomorskich łodzi z wybrzeży Kaszub i Zalewu Wiślanego. Wynikiem tych prac są artykuły w zachodniej prasie żeglarskiej. Jego działania mają wielkie znaczenie dla zachowania ważnej dla rybołówstwa historycznej konstrukcji jak też metod jej eksploatacji.

Pozostaw komentarz