Wieczór inspirowany życiem i twórczością Papuszy! Cygańskie tańce oraz wspaniała muzyka na Łasztowni

Pierwszy raz w swojej historii Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia stanie się miejscem gdzie będzie mieć miejsce wieczór kultury cygańskiej. 8 marca na Łasztowni odbędą się warsztaty tańca cygańskiego, a następnie będzie mieć miejsce wieczór poetycko-muzyczny inspirowany kulturą, muzyką oraz tradycjami romskimi. Gwiazdą wieczoru będzie cygański zespół Terno. Gospodarzami wieczoru będą Aneta Hryckiewicz oraz Manuel Dębicki.

„Oczami duszy mej…”/ wieczór poetycko- muzyczny to wydarzenie niecodzienne, będące hołdem mieszkańców Szczecina dla kultury i twórczości romskiej. – Stara Rzeźnia ma 5 lat. Patrząc przez cały przekrój wydarzeń, które odbywały się na Łasztowni możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z najbardziej otwarty miejscem w Szczecinie. Jest tu miejsce na muzykę, literaturę, sztukę, wykłady. Odbywają się tu wydarzenia skandynawskie, polsko-niemieckie, marynistyczne, dla dzieci i dla dorosłych. Kiedy otrzymaliśmy propozycję by w Starej Rzeźni odbyło się spotkanie z kulturą romską od razu się zgodziliśmy. Będzie to wieczór liryczny, ale i energetyczny. Będziemy słuchać wierszy, ale i ruszymy do tańca. Jestem przekonana, że każdy, kto kocha kulturę romską spędzi doskonale czas – mówi Iwona Nowakowska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Wieczór rozpoczną warsztaty tańca cygańskiego dla kobiet w dniu ich święta, które poprowadzi Natalia Dębicka- wieloletnia tancerka cygańskiego zespołu Terno z Gorzowa Wlkp.
Część literacka wieczoru będzie związana z życiem i twórczością najsłynniejszej cygańskiej poetki Papuszy, wspomnieniami z wędrówek taboru z którego wywodziła się poetka w które wprowadzi nas rodzina Papuszy. Część muzyczna to prawdziwa cygańska muzyka w archiwalnym wykonaniu Taborowej Orkiestry Hafiarzy, cygańskiego zespołu Terno pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.

Osobą prowadzącą Państwa przez wydarzenie Aneta Hryckiewicz, poetka, pisarka związana ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, współpracująca z Edwardem Dębickim i cygańskim zespołem Terno. Towarzyszyć jej będzie Manuel Dębicki.

 

Oczami duszy mej / wieczór poetycko – muzyczny. Zapraszamy w niedzielę 8 marca o godzinie 17:00 do Starej Rzeźni. Bilety w cenie 50 złotych dostępne w Kubryku Literackim oraz na stronie Bilety FM!

Pozostaw komentarz