Zespół Świetliki w lutym w Starej Rzeźni. Męski, liryczny rock, który zachwycił Katarzynę Nosowską

Muzyka zespołu Świetliki to wypadkowa inspiracji nurtów alternatywnego rocka spod znaku Portishead i Nicka Cave, ale i muzyki ocierającej się o poezję śpiewaną i poezję literacką. Formacja istnieje od 1992 roku i regularnie prezentuje nowe nagrania, które pokazują jak na przestrzeni lat zmienia się postrzeganie świata przez muzyków. Formacja współpracowała już z Lechem Janerką, Katarzyną Nosowską czy Bogusławem Lindą. Wokalistą zespołu jest, posługujący się charakterystyczną manierą melorecytacji, poeta Marcin Świetlicki. Prawie wszystkie teksty są jego autorstwa. Współliderem zespołu jest Grzegorz Dyduch.

Styl muzyczny Świetlików jest wypadkową, średnią a czasem medianą zainteresowań członków grupy, co w efekcie daje ciekawy i harmonijny koktajl estetyczny. Zespół niekiedy ze względu na cel nadrzędny, wykorzystuje muzykę gatunkową ale z reguły w myśl myśli Marka Hłaski: „tak głupio to i my potrafimy”. Najogólniej bez wdawania się w niuanse, upraszczając nieco, słuchacz, który słuchał i lubi Velvet Underground, The Clash, Joy Division, PIL, Nicka Cave`a, Portishead, Bauhaus The Cure etc., muzykę Świetlików doceni.  W roku 1993 ukazał się debiutancki album Świetlików zatytułowany „Ogród Koncentracyjny”. Potem przyszła pora na kolejne sukcesy: występ w Opolu oraz płytę „Cacy cacy fleischmaschine” – nominowaną do Fryderyka’96 w kategorii muzyka alternatywna i piosenka poetycka.

Z zespołem współpracowali do tej pory Kasia Nosowska, Mateusz Pospieszalski oraz Lech Janerka. Publiczności spodobało się zarówno brzmienie Świetlików jak i teksty, których autorem jest Marcin Świetlicki – krakowski poeta. Największą popularność przyniosła jednak Świetlikom płyta „Las putas melancolicas” wydana w 2005 roku, na której znalazły się m.in. takie utwory jak: „Delikatnienie”, „Niebieskie”, „Gigli gigli”, „Melancolica” przy tym albumie ze Świetlikami współpracował aktor Bogusław Linda.

– Zespół Świetliki to artyści, którzy na polskiej scenie muzycznej obecni są od blisko trzech dekad. Ich twórczość wypełniała największe polskie sale koncertowe, czują się doskonale zarówno na wielkich wydarzeniach artystycznych jak i w kameralnych klubach i na małych scenach. Jedno jest pewne – to jest muzyka dla ludzi, którzy czują taką twórczość całymi sobą, którzy oczekują od muzyki refleksji, mądrych tekstów, niebanalnych aranżacji. Niektórzy mówią, że to rock, inni, że poezja śpiewana, ale trochę inna niż ta pisana przez literatów. Jak jest? Warto przyjść i usłyszeć w Starej Rzeźni – mówi Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Jeżeli Marcin Świetlicki, lider zespołu współpracował z takimi artystami jak Katarzyna Nosowska czy Lech Janerka to jest to recenzja sama w sobie z jak wybitnymi artystami będziemy mieć do czynienia. Serdecznie zapraszamy na koncert – dodaje.

Zespół Świetliki w Starej Rzeźni już 21 lutego o godzinie 19:30. Bilety w cenie od 60 do 80 złotych są dostępne w Kubryku Literackim i na stronie Bilety FM.

Pozostaw komentarz