Jazz inspirowany Skandynawią. Niesamowity koncert już w sobotę w Starej Rzeźni

– Płyta „North Park” to akustyczny jazz z najwyższej półki (…) w zamyśle lidera jest muzyką, która może być wykonywana zarówno na wielkich scenach jak i całkiem akustycznie, bez sięgania po mikrofony i wzmacniacze. To z jednej strony powrót do źródeł jazzowego grania, z drugiej zaś estetyczne wariacje na kanwie nowoczesnego, nieskrępowanego mainstreamu dopieszczonego wielką wiedzą o harmonii i kompozycji trójmiejskiego saksofonisty – pisze o nowym albumie Wojciecha Staroniewicza Piotr Iwicki z magazynu Jazz Gazeta. Artysta już 11 stycznia zaprezentuje się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. W promocji nowego albumu Staroniewicza wspiera szereg doskonałych muzyków w tym Erik Johanessen, laureat wielu europejskich nagród.

– Klasa sama w sobie. Jeden z najlepszych jazzowych albumów roku 2019! – tak o płycie „North Park” piszą recenzenci. Muzyka artysty, która powstała z zespołem Erika Johanessena zachwyca publiczność i doskonale odnajduje się w kameralnych miejscach jak właśnie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Koncert odbędzie się 11 stycznia w ramach akustycznej trasy koncertowej, która promuje nowy album. – Jazz jest obecny w Starej Rzeźni od początku istnienia naszej instytucji. Mowa zarówno o wielkich koncertach na pełną salę jak i o kameralnych wydarzeniach, w których najbardziej liczy się kontakt artysta – słuchacz. Jestem przekonana, że koncert sobotni zaciekawi wszystkich fanów jazzowych eksperymentów, muzyki otwartej, ambitnej, ale jednocześnie takiej, której słuchanie daje odbiorcom relaks i przyjemność. To początek Jazzowej ofensywy Starej Rzeźni w roku 2020. Kolejne propozycje już w lutym – mówi Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Wojciech Staroniewicz to saksofonista aktywny na trójmiejskiej scenie jazzowej od wielu lat. Współpracuje z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego. Jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Na swoim koncie ma 8 autorskich płyt, a w ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego.  Do współpracy nad swoim ostatnim albumem zaprosił Erika Johannessena, free jazzowego puzonistę, który jest członkiem zespołu Jaga Jazzist, laureata Norweskiej Grammy za album One-Armed Bandit w 2010 roku. W nagraniach wzięli udział wspaniali polscy i zagraniczni instrumentaliści jazzowi. –  „North Park” to album, który z każdym kolejnym utworem otwiera przed nami coś nowego, a tym, co pozostaje niezmienne jest akustyczny klimat inspirowanego Skandynawią jazzu – pisała o tej płycie Magdalena Szpak dla portalu blue-bossa.pl. Jak brzmi jazz inspirowany Skandynawią? Musicie się przekonać odwiedzając Starą Rzeźnię.

Wojciech Staroniewicz i Erik Johannessen – North Park. Sobota, 11 stycznia o godzinie 18:00 w Starej Rzeźni.

Pozostaw komentarz