Mama Africa – niezwykły projekt trzech szczecinianek, które chcą pomagać potrzebującym dzieciom z Afryki

Pojechały do Ghany w celach typowo turystycznych – miał być relaks i wypoczynek – a była inspiracja do działania charytatywnego, pomocy i zmieniania świata, na tyle, na ile jest to możliwe. Projekt Mama Africa to inicjatywa trzech mieszkanek naszego miasta, które chcą pokazać Polsce jak wielkiej pomocy potrzebują mieszkańcy Afryki. Nasze drobne datki, to dla dziecka w Afryce możliwość edukacji, miesięczne wyżywienie czy możliwość czerpania wody. W piątek 10 stycznia w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się otwarte spotkanie organizowane przez stowarzyszenie, które będzie połączone z wernisażem fotografii z Ghany, licytacjami oraz prezentacją możliwości wsparcia dla Ghany.  Początek o godzinie 19:00.

Pojechały tańczyć i uprawiać jogę. To, co zobaczyły zmieniło ich życie…

To, że Afryka wciąż potrzebuje wsparcia krajów wysokorozwiniętych nie jest informacją nową. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak niewiele trzeba by dołożyć swoją cegiełkę do wsparcia potrzebujących dzieci. Projekt Mama Africa Szczecin to spontaniczna inicjatywa, która zrodziła się z turystycznego wyjazdu trzech przyjaciółek: – Wyjechałyśmy żeby tańczyć i ćwiczyć jogę. Myślałyśmy, że to będzie wyprawa dla relaksu, a okazało się, że była to prawdziwa wyprawa w głąb siebie. Patrząc na ubóstwo, na dziecięce marzenia i pragnienia, które dla nas w Polsce mogą wydawać się tak codzienne i proste, już tam na miejscu postanowiłyśmy, że będziemy działać. Wróciłyśmy do Polski i tak zrodził się projekt Mama Africa Szczecin. Chcemy pokazać mieszkańcom Szczecina jak niewiele musimy zrobić żeby zmienić czyjeś życie – mówi Dorota Kawecka, jedna z inicjatorek organizacji.

Wernisaż fotografii i aukcja charytatywna. Mama Africa w Starej Rzeźni już w piątek

Odwiedzanie Ghany spowodowało, że mieszkanki Szczecina postanowiły działać: – Dostałyśmy tyle otwartości, tyle miłości i ciepła, że postanowiłyśmy się odwdzięczyć – mówi Monika Niedźwiecka. Wydarzenie w Starej Rzeźni będzie pierwszym wydarzeniem, które ma przybliżyć mieszkańcom Szczecina działalność organizacji Mama Africa. Zebrane środki przeznaczone zostaną na cele statutowe organizacji: – Przed nami wernisaż zdjęć, będzie można je zakupić. Wszystkie pieniądze przekazane zostaną na realizację projektu i cele statutowe, które obrałyśmy zawiązując stowarzyszenie. Będzie licytacja rzeczy zebranych od darczyńców. Fotografie, obrazy, wino. Wisienką na torcie będzie nasz osobisty taniec, którego nauczyłyśmy się w Ghanie. Taniec był naszym celem podstawowym, a okazało się, ze wszystko, co było niespodziewane zmieniło nasze życie – dodaje Izabela Szukiewicz.

Panie z projektu Mama Africa podkreślają, że blisko współpracują z Moniką Kaczmarzyk Quarcoo i jej fundacją „Start from Ghana”. Szczecinianki planują kolejny wyjazd do Afryki jesienią 2020.

 

Pieniądze zdobyte podczas wydarzenia Mama Africa Szczecin w Starej Rzeźni przeznaczone zostaną na cele organizacji:

  1. Utrzymanie dzieci w przedszkolu: Janusz Korczak DAY Care Center, prowadzonego przez Start from Ghana Fundation, założonego przez Moniką Kaczmarzyk ( obecnie Quarcoo ). Do przedszkola uczęszcza ok 80 dzieci (pomiędzy 2 a 5 rokiem życia) z wioski Duadze. Koszt pobytu dziecka to 35 zł miesięcznie.

    2. Organizację (raz w tygodniu) pełnowartościowego obiadu dla 50 dzieci z rybackiej wioski Elmina

    3. Zakup 5 komputerów do szkoły w Duadze. Koszt komputera ok 600 zł. Do szkoły uczęszcza 400 uczniów a obecnie szkoła posiada tylko 5 komputerów.

    4. Wsparcie programu SISTERHOOD polegającego na nauce prawidłowych nawyków higienicznych, edukacji seksualnej, wspieraniu osobistego rozwoju dziewcząt w wieku 13-17 lat. Projekt przygotowany jest dla 40 dziewcząt.

 

Serdecznie zapraszamy do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już w najbliższy piątek o godzinie 19:00. Wstęp jest wolny!

Pozostaw komentarz