Dzisiaj niezwykła wystawa, w czwartek niezwykłe spotkanie autorskie

Ostatni tydzień listopada w Starej Rzeźni będzie okazją do spotkania i poznania absolutnie niezwykłych postaci świata kultury. Już dzisiaj wernisaż wystawy artysty, który swoją niepełnosprawność przerodził w wielki talent, a swoją determinacją i pasją udowodnił, że nie ma granic, których człowiek nie jest w stanie pokonać. W czwartek za to poznamy Iwonę Żytkowiak, pisarkę i filozofkę, której twórczość zachwyca w całej Polsce. Podczas spotkania w Starej Rzeźni promować będzie najnowszą powieść „Zamknij oczy”. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

Wernisaż dzieł Walerego Siejtbatałowa + koncert chóru Concertino. Wtorek, 26 listopada – godzina 18:00. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wstęp na wydarzenie jest wolny

Walery Siejtbatałow to polski niepełnosprawny artysta malarz, samouk kazachskiego pochodzenia. Specjalizuje się w malowaniu ustami. W swoim dorobku artystycznym ma ponad trzysta obrazów. Swoje dzieła prezentuje na całym świecie zdobywając wielkie zainteresowanie publiczności oraz odbiorców sztuki i krytyków. Niektórzy nie mogą uwierzyć, że obrazy, które prezentowane są na wystawach były rysowane inną techniką niż ręczna. Walery Siejtbatałow w swoim dorobku artystycznym ma ponad 300 obrazów o różnej tematyce: między innymi, pejzaże, portrety, ikony, martwa i żywa natura. W 2008 roku został wyróżniony międzynarodową premią „Filantrop” na Międzynarodowej Wystawie Twórczości Artystów Niepełnosprawnych w Moskwie. W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie. W 2012 roku został przyjęty do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w Lichtensteinie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą.  Podczas wernisażu wystąpi Kameralny Chór Concertino.

Spotkanie autorskie z pisarką Iwoną Żytkowiak. Czwartek, 28 listopada – godzina 18:00. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, wstęp wolny.

Wieczór autorski z Iwoną Żytkowiak absolwentką polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Autorka znanych powieści między innymi „Tam, gdzie twój dom” (2014) i „Świat Ruty” (2016), podczas spotkania opowie o swojej najnowszej książce „ Zamknij oczy”. Jest to Poruszająca opowieść o tajemnicy ludzkiego życia, historii i pamięci, ale też o przyszłości na progu przeszłości. „Roma, artystka, malarka i pisarka żyjąca przez ostatnie lata w osamotnieniu, zgadza się na to, żeby w jej świat wkroczyła kobieta, która chciałaby napisać o niej powieść. Szybko okazuje się, że nie o prawdę tu chodzi, lecz o to, co każdy z nas wolałby przemilczeć, schować, zataić.”

Pozostaw komentarz