Artysta, który maluje ustami. I to maluje tak, że widzom odbiera mowę!

Walery Siejtbatałow to polski niepełnosprawny artysta malarz, samouk kazachskiego pochodzenia. Specjalizuje się w malowaniu ustami. W swoim dorobku artystycznym ma ponad trzysta obrazów. Swoje dzieła prezentuje na całym świecie zdobywając wielkie zainteresowanie publiczności oraz odbiorców sztuki i krytyków. Niektórzy nie mogą uwierzyć, że obrazy, które prezentowane są na wystawach były rysowane inną techniką niż ręczna. Wystawa prac  Siejtbatałowa będzie mieć miejsce w Starej Rzeźni od końca listopada do połowy grudnia. Wernisaż odbędzie się 26 listopada o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wernisaż prac Walerego Siejtbatałowa, artysty który maluje swoje prace ustami. Artysta jest sparaliżowany od barku do stóp, stało się to wyniku niefortunnego skoku do wody. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zaczął eksperymentować i najpierw trzymając pióro w ustach uczył się pisać, później rysować, a w dalszej kolejności malować.

– To będzie ostatnia pełna wystawa w roku 2019 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Walery Siejtbatałow w swoim dorobku artystycznym ma ponad 300 obrazów o różnej tematyce: między innymi, pejzaże, portrety, ikony, martwa i żywa natura. W 2008 roku został wyróżniony międzynarodową premią „Filantrop” na Międzynarodowej Wystawie Twórczości Artystów Niepełnosprawnych w Moskwie. W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie. W 2012 roku został przyjęty do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w Lichtensteinie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Walery Siejtbatałow swoje prace prezentował na bardzo licznych wystawach w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Grudziądzu, Szczecinie, Policach, Stargardzie.  Był oklaskiwany podczas wernisaży w największych galeriach w Warszawie, gdzie profesorowie Akademii Sztuk Pięknych przede wszystkim podkreślali wartość warsztatową twórczości niepełnosprawnego artysty. Wręcz wskazali, że są idealnym wzorem do naśladowania przez innych.  Zachodniopomorska odsłona twórczości Walerego Siejtbatałowa prezentowana była między innymi podczas wystaw w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Podczas wernisażu wystąpi Kameralny Chór Concertino. Zapraszamy 26 listopada o godzinie 18.00 do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz