Bez tych gości „Niepodległość na Maszt” się nie odbędzie!

Kapitanowie Żeglugi Wielkiej z Panem Kapitanem Włodzimierzem Grycnerem, Monika Dyker – Woźniak i stowarzyszenie Progressum, które jest odpowiedzialne za animację do zabawy dzieci i młodzieży, Przedszkole Żagielek, które od lat w mieście promuje kulturę morską i marynistyczną oraz Teatr Gwitajcie ze swoim patriotycznym spektaklem „Teraz Polska”. To goście naszego wydarzenia, ale podczas „Niepodległości na Maszt” można spodziewać się także innych atrakcji, które zapewne zrobią na wszystkich gościach Starej Rzeźni wielkie wrażenie.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia niebawem kończy 5 lat. Od samego początku istnienia instytucji staraliśmy się by wydarzenia organizowane cyklicznie docierały do szerokiego grona odbiorców, ale wykazywały się pewną innowacyjnością i zwracały uwagę na zupełnie inne aspekty historii naszego miasta: – Idea „Niepodległości na Maszt” wzięła się z wielkiej pasji Pani Prezes Laury Hołowacz, która jest miłośniczką żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. W Starej Rzeźni mieści się Mesa Kapitańska, powołaliśmy do życia Skwer Kapitanów, który ciągle jest wzbogacany o nowe eksponaty, odbywają się także liczne spotkania z ludźmi morza. Pomysł był więc taki, żeby Narodowe Święto Niepodległości również spędzać w sposób morski. Pomysł doskonale się przyjął o czym świadczy zawsze doskonała frekwencja podczas organizowanych przez nas obchodów – mówi kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Patryk Walczak.

O godzinie 11:00 w Stare Rzeźni Hymn zaśpiewa Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, a o 11:11 – tradycyjnie – zabrzmi „Hymn do Bałtyku”. – Zaproszenie do udziału w koncercie to dla nas wyróżnienie, a jednocześnie podkreślenie lokalnej – morskiej – specyfiki obchodów święta odzyskania niepodległości – mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. – Pieśń, którą wykonamy to utwór Feliksa Nowowiejskiego ze słowami Stanisława Rybki-Mariusa, powstały blisko 100 lat temu, oddający wielką radość nie tylko z niepodległości Polski, ale także uzyskania dostępu do morza. Historia utworu jest dziś bardzo inspirująca i warto o niej wspomnieć.

Podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt” zobaczymy także wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość”.      – Wystawa składa się z 12 ekspozytorów. Narracja prowadzona jest na planszach dwutorowo, prezentując zarówno wątki historyczne, jak i kulturowe, istotne dla omawianego okresu. Obie te opowieści przenikają się i pozwalają możliwie szeroko oddać złożoność zagadnień i ukazać je w ciekawych kontekstach. Dopełnienie stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz – mówi rzecznik prasowy IPN w Szczecinie Michał Ruczyński.

„Niepodległość na Maszt” w poniedziałek 11 listopada od godziny 10:00 w Starej Rzeźni!

Pozostaw komentarz