Nominacje do „Bursztynowych pierścieni” dla spektaklu „Morfina 0.05”

Sztuka produkowana przez Fundację Kultury West & Art. do zobaczenia jest na scenie Sali Iluzjon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia od poprzedniego sezonu i niezmiennie cieszy się uznaniem krytyków oraz widzów. Monodram Marka Żerańskiego może zapisać sobie na koncie kolejne sukcesy – spektakl otrzymał właśnie dwie nominację do prestiżowych nagród teatralnych „Kuriera Szczecińskiego”, czyli „Bursztynowych pierścieni”. Nominacje są w dwóch kategoriach – dla najlepszego spektaklu sezonu oraz najlepszego aktora sezonu. Serdecznie zachęcamy do głosowania i do oglądania sztuki, która wraca do Starej Rzeźni już 22 października o godzinie 17.30. Bilety są jeszcze dostępne.

Morfina 0.05, czyli jak Żerański interpretuje Bułhakowa

Fundacja Kultury West&Art i Stara Rzeźnia zapraszają na widowisko teatralne „Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa, w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego.  To jeden ze spektakli, który zadebiutował w minionym sezonie w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia”. Marek Żerański w niezwykle emocjonalny sposób pokazuje walkę z uzależnieniem, to jak bohater zmienia się psychicznie i fizycznie oraz jakie targają nim emocje. – To jest monodram, który wybrzmiewa jeszcze piękniej, jeżeli ogląda go niewielka grupa ludzi, która wyłapuje wszystkie niuanse, gesty i słowa aktora. Bardzo cieszy nas powrót Fundacji West & Art. do Starej Rzeźni w sezonie jesiennym, a Monodram Marka Żerańskiego to powód do dumy dla naszej instytucji. Liczymy, że publika dopisze i będziemy pokazywać go raz lub dwa razy w miesiącu – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji.
Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Spektakl został pokazany przedpremierowo w ramach 53 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

 

Bursztynowe pierścienie dla spektaklu Fundacji West & Art i Starej Rzeźni

Bursztynowe pierścienie to jeden z najpopularniejszych plebiscytów kulturalnych w województwie zachodniopomorskim organizowanym przez dziennik „Kurier Szczeciński” – rokrocznie nominowane są spektakle oraz najlepsi aktorzy.  Równolegle do nagród publiczności dwa swoje Bursztynowe Pierścienie, dla najlepszego spektaklu i aktora, przyzna też jury. Podczas finałowej gali wręczone zostaną również dwie inne nagrody tego grona: Srebrna Ostroga – dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie – oraz Wielka Nagroda Jury.

 AKTORZY (SMS na numer 7248):

Marek Żerański („Morfina 0,05”, Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.19

SPEKTAKLE (SMS na numer 7248):

„Morfina 0,05” (Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.32

 

NAJBLIŻSZY SPEKTAKL „MORFINA 0.05” W STAREJ RZEŹNI:

Wtorek, 22 października, godzina 17.30. Bilety dostępne w Kubryku Literackim w cenie 25 złotych.

 

Pozostaw komentarz